Czy można rozpoznać płeć na podstawie wyglądu brzucha?

Poznaj wciąż żywe przesądy i metody naszych babek.
Czy można rozpoznać płeć na podstawie wyglądu brzucha?
fot. istock.com
07.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

USG ciążowe wykonuje się w Polsce dopiero od około 30 lat. Wcześniej kobiety mogły zapomnieć o szczegółowej kontroli nad rozwijającym się w łonie dzieckiem, nie mówiąc już o wcześniejszym poznaniu jego płci. Mimo wszystko jednak, ciekawość brała górę i wiele przyszłych mam próbowało za wszelką cenę dowiedzieć się, czy noszą w brzuszku chłopca, czy też dziewczynkę, choćby nawet musiały wróżyć z fusów.

Czy można rozpoznać płeć na podstawie wyglądu brzucha?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, uciekano się oczywiście do ludowych wierzeń i porzekadeł. Czy były skuteczne? Na pewno miały 50% sprawdzalności.

Oto najpopularniejsze metody rozpoznawania płci dziecka stosowane przez nasze prababki. Uwaga - duża dawka śmiechu!

#1 Na ładną buzię: To stary jak świat sposób – gdy ciężarna cieszy się w ciąży nieskazitelną, promienną cerą to znak, że urodzi chłopca. Dziewczynka odbiera podobno mamie urodę, dlatego może ona nie wyglądać przez dziewięć miesięcy już tak korzystnie.

#2 Pierwsze ruchy dziecka: Podobno chłopcy jako silniejsza płeć, zaczynają kopać szybciej i mocniej. Dlatego mama dziecka o płci męskiej pierwsze ruchy maluszka może wyczuć już nawet w 14-15 tygodniu ciąży. Dziewczynki uaktywniają się nieco później. Aha... ważna jest również strona, po której kobieta najpierw poczuła żyjące w jej brzuchu maleństwo. I tak, pierwszy ruch dziecka z lewej strony = chłopak, z prawej = dziewczynka.

#3 Owłosienie pod lupą: Okazuje się, że tempo wzrostu włosów na skórze podczas ciąży może również wiele powiedzieć o płci dziecka. Dawniej wierzono bowiem, że kobieta, która boryka się podczas ciąży z nadmiernym owłosieniem, jej włosy na nogach rosną jak oszalałe, a ciemny meszek pojawia się również na brzuchu czy wokół sutków na 100 procent urodzi chłopca!

fot. istock.com

#4 Słodkie łakocie kontra słone przekąski: Większy apetyt na słodycze mają podobno matki oczekujące dziewczynki. Ciężarne noszące pod sercem chłopców preferują za to słone i kwaśne smaki, a konsumowania potraw zawierających dużą ilość cukru nie sprawia im już takiej przyjemności.

#5 Marznięcie stóp: Gdy kobieta czuje, że dolne kończyny wychładzają jej się szybciej niż przed ciążą to znak, że urodzi chłopca, gdy nie widzi większej różnicy – na świat przyjdzie dziewczynka.

#6 Wygląd pośladków: Większa pupa i wydatne biodra to sygnał, że urodzi się przedstawicielka płci żeńskiej. Gdy w ciąży rośnie jedynie brzuszek i piersi, a pozostałe części ciała pozostają raczej bez zmian, to oznaka, że kobieta będzie wychowywała chłopca.

#7 Nieprzyjemne bóle w krzyżu: Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa częściej przydarzają się podobno mamom chłopców niż dziewczynek. Te drugie jednak borykają się z innymi nieprzyjemnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak na przykład uciążliwe poranne nudności, które mogą trwać nawet do końca ciąży.

#8 Spiczasta piłeczka kontra olbrzymi arbuz: Kobieta spodziewająca się dziewczynki będzie miała brzuszek bardziej okrągły i szeroki. Brzuszek spiczasty, przypominający piłkę – to z kolei znak, że urodzi się chłopiec.

#9 Magiczna mikstura: Aby poznać płeć dziecka kobiety w piątym miesiącu jadły specjalne danie – przetartą marchew z lnem, kaszą gryczaną i olejem. Jeśli ciężarna zwymiotowała potrawę znaczyło to, że będzie miała chłopca, jeśli organizm przyjął pokarm to sygnał, że na świat przyjdzie dziewczynka.

#10 Wiek matki + miesiąc, w którym doszło do zapłodnienia: Czyli tzw. chiński kalendarz płodności. Gdy liczba stanowiąca sumę lat mamy w momencie poczęcia dziecka i numeru miesiąca, w którym doszło do poczęcia jest liczbą parzysta – to znak, że urodzi się chłopiec, a nieparzysta – dziewczynka.

A jak to jest z wami? Wierzycie w przesądy, czy raczej racjonalnie podchodzicie do tego tematu?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.09.2023 14:44
Ważne żeby było zdrowe, u nas pomogło stosowanie żelu wspomagającego poczęcie PreFert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie