W ciąży głowa nie pracuje? Coś w tym jest!

Podczas ciąży w wyniku zmian hormonalnych (poziomu progesteronu i estrogenu) możemy zauważyć u siebie problemy z koncentracją, pamięcią, brak koordynacji ruchów.
W ciąży głowa nie pracuje? Coś w tym jest!
fot. istock.com
01.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Brak odpowiedniej ilości snu, obawy o przygotowania wszystkiego przed przyjściem na świat dziecka, duża zmiana w sposobie życia podczas ciąży, mogą potęgować ten stan umysłu.

Czasem zdarza się nam problem z przypomnieniem sobie kodu do domofonu w bloku, w którym mieszkamy, schowanie do lodówki kluczyków do samochodu lub portfela, wyjście na dwór w szlafroku lub kapciach. Szklanka „sama” wypadająca z rąk lub „uciekające” przedmioty to dobrze znane ci zjawiska.

Problemy z pamięcią w ciąży - jak temu zaradzić?

Przede wszystkim staraj się wysypiać. Brak snu nie tylko oddziałuje na te partie mózgu, które odpowiedzialne są za koncentrację, ale również może przyczynić się do pojawienia się depresji.

Staraj się zatem zasypiać i budzić o tej samej porze, nie czytaj przy lampce do snu, ani nie przeglądaj poczty czy portali społecznościach przed pójściem spać. Mózg otrzymuje sygnał, że wciąż jest dzień, gdyż lampka czy ekran monitora daje jasne światło i taki sygnał do mózgu wysyła.

Staraj się także nie pić dużo płynów przed snem, co w wyniku ucisku na pęcherz przez powiększoną macicę, powoduje potrzebę częstego maszerowania do toalety.

Pij natomiast w ciągu dnia więcej, jak 2 litry wody. Odpowiedni poziom płynów oddziałuje na możliwości pracy mózgu. Zadbaj o to, aby woda zawsze była pod ręką, abyś mogła po nią sięgać zanim poczujesz silne pragnienie.

fot. istock.com

Problemy z pamięcią? Rób notatki!

Dobrą metodą jest robienie notatek na temat ważnych rzeczy, takich jak spotkania, wizyty lekarskie czy przepisy na potrawy przygotowywane w ciąży. To pomoże pamiętać, ale także pamięć trenuje. Poproś także o przypominanie o ważnych sprawach kogoś bliskiego, ustaw przypomnienie także w telefonie.

Trenuj... pamięć!

Energiczne spacery i niezbyt obciążające ćwiczenia sprawiają, że krew szybciej krąży w organizmie i dostarcza tlen i glukozę do mózgu, co wspomaga jego pracę. Pływanie i spacery uaktywniają pracę obu półkul mózgowych, przez co zwiększają koncentrację i kreatywność.

Wysiłek fizyczny sprawia, ze obniża się poziom stresu i lęków, dlatego ruch w ciąży, jeśli nie ma do tego przeciwskazań medycznych, jest jak najbardziej wskazany.

Możesz, jeśli masz z kim, grać w gry planszowe, nie męczą wzroku jak komputer, a stymulują mózg do pracy.

Odpowiednia dieta to klucz!

Jedzenie musi być zawsze świeże, pożywne i zdrowe. Staraj się także jeść o stałych porach. Jedzenie co trzy godziny utrzymuje poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Kiedy spadnie, wtedy można spodziewać się problemów z koncentracją.

Staraj się jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym i z dużą ilością białka, które sprawiają, że czujesz się dłużej pełna i dodają Ci energii, zamiast obciążać. Pobudzaniu pracy mózgu pomagają m.in. pokarmy bogate w żelazo, jagody i jabłka, orzechy włoskie, morele i ryby morskie.

Realizuj hobby, na które nie miałaś wcześniej czasu

Jeśli koncentrujesz się na czymś, np. fotografujesz ptaki, drzewa, ludzi a następnie je opracowujesz lub gdy malujesz, grasz na instrumentach, szydełkujesz, tym samym pomagasz swojemu umysłowi pozostać aktywnym. Pomyśl, jakimi kreatywnymi rzeczami możesz zająć się w ciąży. Warto znaleźć na nie czas.

Ciesz się z tego, co masz albo przynajmniej śmiej

Ten fragment piosenki z kabaretu Olgi Lipińskiej jest dobrą wskazówką. Rozmawiaj z osobami ze swojego otoczenia o rzeczach, o których zapomniałaś albo o dziwactwach, które zdarzyło ci się zrobić, aby dużo się śmiać. Inne mamy także mogą dostarczyć ci wielu podobnych opowieści. Śmiech wpływa dodatnio na umysł oraz na samopoczucie, które jest bardzo ważne do prawidłowego przeżywania wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Jolka (Ocena: 5) 21.09.2023 14:47
Nie moglam zajść długo w ciążę. Konieczna była stała kontrola cyklu na Cyclotesterze MyWay i w końcu się udało!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie