Jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?

Jeśli spodziewacie się dziecka, wasze życie intymne zmieni się. Nie musi być jednak nudne. Co trzeba o nim wiedzieć, na co się przygotować i które pozycje są najbezpieczniejsze?
Jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?
28.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jeśli spodziewacie się dziecka, wasze życie intymne się zmieni. Nie musi być jednak nudne.

Jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?

Co trzeba o nim wiedzieć, na co się przygotować i które pozycje są najbezpieczniejsze? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania związane z ciążową Kamasutrą:

#1 Czy stosunek albo orgazm może zagrażać dziecku? Nie ma takiej możliwości, aby członek, nawet w trakcie głębokiej penetracji, uszkodził płód. Rozwijające się dziecko jest chronione przez mięsień macicy oraz błony i wody płodowe. Podczas orgazmu maluch odczuwa jedynie przyjemne, delikatne kołysanie.

#2 Czy ciąża może być przeciwwskazaniem do współżycia? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie. Czasami, kiedy ciąża jest zagrożona, lekarz zaleca całkowitą abstynencję od seksu. Najczęściej jednak nie jest to konieczne i przyszła mama może czerpać przyjemność z fizycznej bliskości z ukochanym, co przekłada się oczywiście na jej nastrój. Wiele moich pacjentek odkrywa urok seksu dopiero w trakcie ciąży. Wysoki poziom estrogenów zapewnia lepsze nawilżenie pochwy i ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu doznania są intensywniejsze.

#3 Czy to prawda, że w trakcie ciąży spada libido? Jest to sprawa indywidualna. Na początku ciąży, kiedy kobieta jest senna, apatyczna i ma ciągłe nudności, nie ma ochoty na seks. Zmienia się to jednak w II trymestrze – wtedy libido przyszłej mamy gwałtownie wzrasta.

fot. istock.com

#4 Jak chronić piersi podczas stosunku? Od początków ciąży, sutki są obrzmiałe i nadwrażliwe. Ich pieszczenie nie sprawia kobiecie przyjemności, a czasami jest nawet bardzo bolesne. W ostatnim miesiącu stymulowane brodawki wydzielają oksytocynę, która może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

#5 Które pozycje są w czasie ciąży szczególnie korzystne? Pozycje, które chronią brzuch, szczególnie w ostatnim trymestrze, to różne warianty pozycji od tyłu oraz na jeźdźca.

#6 Czy stosunek może wywołać przedwczesny poród? Współżycie może wywołać poród, ale tylko w przypadku nieprawidłowej ciąży albo po upływie terminu porodu. Jeśli po stosunku zauważysz krwawienie, plamienia albo ból w dole brzucha, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Leokadia (Ocena: 5) 04.09.2023 21:37
Dosyć często słyszy się o niepłodności par. U kobiet tak ważna jest stała kontrola cyklu. Można skutecznie wyznaczać dni płodne na monitorze płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.09.2023 21:18
Podczas seksu używam błony dopochwowej Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie