Wrażliwość piersi w czasie ciąży - skąd się bierze i jak złagodzić objawy?

Bądź przygotowana na zmiany i zadbaj o swój komfort. A także... przygotuj partnera.
Wrażliwość piersi w czasie ciąży - skąd się bierze i jak złagodzić objawy?
fot. istock.com
04.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

W ciąży twoje ciało zmienia się. Zmieniają się też doznania, jakich ci dostarcza. Zmieniasz się dla dziecka. Dajesz nowe życie, które jest dla twojego organizmu bardzo wymagające.

Jedną z wyraźnych ciążowych zmian są te w obrębie piersi. Towarzyszą im także pewne dolegliwości. Pojawia się wrażliwość piersi na dotyk i zmiana wyglądu sutków. Wrażliwość piersi jest najczęstszym z pierwszych objawów ciąży i zwykle zaczyna się około 4 do 7 tygodnia ciąży i trwa przez pierwszy trymestr, czasem jeszcze w drugim.

Wrażliwość piersi w czasie ciąży

O wrażliwość twoich piersi można obwinić hormonalny duet estrogenów i progesteronu. To właśnie dzięki nim twoje piersi będą mogły wykarmić twoje dziecko. Tak naprawdę twoje piersi będą zmieniać się przez cały okres ciąży, przygotowują się bowiem do właśnie do wykarmienia potomka. Ostatnim etapem zmian jest produkcja siary, której samoistny wyciek będziesz mogła zaobserwować w trzecim trymestrze ciąży. Jest pierwszy, najbardziej odżywczy posiłek twojego dziecka.

Dochodzi jeszcze sprawa sutków. Mogą być bardziej wystające niż zwykle. Oczywiście jest to efekt pożądany, by karmienie dziecka było łatwiejsze, co prawda w okresie ciąży trochę mniej chciany, gdyż możesz czuć dyskomfort, gdy będzie je ocierał materiał bielizny. I otoczka. Jeżeli mieścisz się w standardzie większości kobiet, to twoje otoczki ściemnieją lub pokryją się plamkami i będą o wiele większe niż zwykle. Ta zmiana będzie się nasilać z kolejnymi miesiącami. Niebieskie wstążki żył pokryją całe piersi, które przez cały okres ciąży znacznie się powiększą. Wszystkie te symptomy miną w kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.

fot. istock.com

Jak to wytrzymać?

Oczywiście bądź dla siebie wyrozumiałą i delikatną. Musi o tym wiedzieć także twój partner. Zamów sobie przez internet koszulkę z nadrukiem: "Patrz, ale nie dotykaj" - może ci się bardzo przydać.

Pomogą ci specjalne balsamy nawilżająco-chłodzące dla mam w ciąży. Używaj ich od początku, bo nie tylko przyniosą ulgę w dolegliwościach, ale także nawilżą skórę, co zmniejszy jej podatność na rozstępy. Na zmianę z nawilżaniem skóry piersi, stosuj kremy (także przeznaczone dla kobiet w ciąży) natłuszczające.

Musisz wiedzieć, że twoje piersi nie będą już wyglądały tak, jak przedtem. Nie oznacza to jednak wcale, że będą wyglądały gorzej. Jak sobie to zagwarantować?

Dobry biustonosz to podstawa. W ciąży zapewni im właściwie podtrzymanie i zapobiegnie zdeformowaniu. Kup sobie na ciążę dwa, trzy nowe, większe biustonosze. Możesz zrezygnować z fiszbin, w tym okresie nie będą potrzebne. I możesz śmiało wybrać się do łóżka w sportowym, bawełnianym staniku, zarówno dlatego, że nadwrażliwość piersi może nie pozwalać ci się wyspać, ale także po to, by biust pozostawał w nocy "na swoim miejscu" i zachowywał piękny kształt.

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, twoje piersi mogą być po ciąży piękniejsze niż kiedykolwiek.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie