Jak rośnie ciążowy brzuszek?

Kiedy pojawiają się pierwsze krągłości? Ile można przybrać w talii przez 9 miesięcy?
Jak rośnie ciążowy brzuszek?
fot. istock.com
03.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wiele kobiet spodziewających się dziecka nie może doczekać się momentu, w którym ich brzuszek zacznie wreszcie być widoczny. To on jest przecież największym dowodem na to, że wkrótce zostaniemy mamami. Na pierwsze zmiany w sylwetce trzeba jednak trochę poczekać. Zwłaszcza na początku ciąży, kiedy to proces przeobrażania się brzuszka jest jeszcze bardzo powolny. Dopiero wraz z nastaniem drugiego trymetru można spodziewać się prawdziwej rewolucji w wyglądzie... To dla każdej ciężarnej spore przeżycie. Aby być na to przygotowaną, sprawdź już teraz, jak miesiąc po miesiącu zmieni się twój obwód w talii...

Jak rośnie ciążowy brzuszek?

I trymestr ciąży: W pierwszych trzech miesiącach ciąży dziecko jest tak maleńkie (przypomina czubek szpilki, później ziarenko ryżu), że nie potrzebuje ono zbyt dużo miejsca w brzuszku. Dlatego też, chociaż w ciele przyszłej mamy dokonuje się prawdziwa rewolucja, na zewnątrz nikt nie będzie w stanie tego zauważyć.

Talia zaczyna niebezpiecznie poszerzać się dopiero pod koniec pierwszego trymestru, kiedy to mieszkający w brzuszku lokator zaczyna coraz szybciej rosnąć. Znacznego powiększeniu ulega również sama macica.

To właśnie po upływie trzech miesięcy od zapłodnienia większość kobiet zauważa nagle, że trudno jest im dopiąć ich ulubione spodnie, że zaczynają nie mieścić się w ukochaną spódnicę. Wtedy też pojawia się na brzuszku przyszłej mamy pierwsza niewielka wypukłość. Co ciekawe, jest ona widoczna wyłącznie na samym dole brzucha, a nie w jego środkowej część. Wszystko dlatego, że to właśnie tam przebywa rozwijający się płód.

fot. istock.com

II trymestr ciąży: W czwartym miesiącu większość przyszłych mam oczekuje już bardzo wyraźnych zmian w wyglądzie swojego brzuszka. Wciąż stają przed lustrem i przypatrują się, czy przypadkiem jego kształt nie uległ choćby minimalnej zmianie.

Pierwsze co udaje się wtedy zauważyć, to pojawienie się na brzuszku pionowej, ciemnej linii biegnącej od pępka aż do wzgórka łonowego. Jest to tzw. czarna kreska (łac. linea nigra) – przebarwienie powstałe na skutek działania hormonów ciążowych.

Wyraźne zmiany w kształcie ciążowego brzuszka pojawiają się zwykle wraz z nastaniem piątego miesiąca. Warto jednak zaznaczyć, że u każdej kobiety proces ten zachodzi bardzo indywidualnie. Przyjmuje się jednak, że to właśnie wtedy, wypukły brzuszek przyszłej mamy jest już na tyle widoczny, że z łatwością dostrzega go całego otoczenie.

W drugim trymetrze następuje ten przełomowy moment, kiedy to ciężarna zauważa ze zgrozą, że dotychczasowa garderoba staje się kompletnie nieużyteczna. Spodnie uwierają w pasie, a koszulki nie chcą się dopiąć bądź też za bardzo obciskają widoczne już wyraźnie zaokrąglone kształty.

III trymestr ciąży: Siódmy miesiąc ciąży to „moment krytyczny” dla sylwetki ciężarnej. Brzuch rośnie coraz szybciej, skóra wydaje się rozciągać w nieskończoność. Zmienia się również środek ciężkości ciała. Przesunięty niebezpiecznie ku przodowi sprawia, że przyszła mama może łatwo stracić równowagę.

Powiększający się niemiłosiernie obwód talii powoduje nie tylko kłopoty z chodzeniem. Wiele ciężarnych narzeka na pojawiające się w trzecim trymetrze problemy z zasypianiem. Gdy brzuch robi się coraz większy i większy przyszłe mamy skarżą się również na bóle pleców, obrzęki, zgagę oraz trudności z oddychaniem. Wszystko dlatego, że mieszkający w ich ciele lokator zajmuje już naprawdę sporo miejsca i, chcą nie chcąc, uciska na przeponę, pęcherz moczowy i inne narządy wewnętrzne.

Jednak to nie jedyne zmartwienie przyszłych mam. Ciężarnym sen z powiek spędzają także pojawiające się nagle rozstępy. To efekt uboczny szybkiego rozciągania skóry spowodowany osłabieniem włókien kolagenowych i elastyny. Żeby zapobiec ich nadmiernemu występowaniu, warto więc smarować ciało specjalnymi preparatami lub oliwką dla niemowląt już od pierwszego miesiąca ciąży.

Co zrobić, gdy zbliża się poród?

Pod koniec dziewiątego miesiąca brzuch ciężarnej ma już około 100 centymetrów w obwodzie. Zwykle kobieta nie może wtedy doczekać się, kiedy wreszcie zobaczy swojego maluszka. Co ciekawe, to właśnie z kształtu swojego ciążowego brzuszka będzie mogła ona przewidzieć termin zbliżającego się porodu. Gdy brzuszek wyraźnie obniży się i z boku zacznie przypominać dużą gruszkę, to znak, że rozwiązanie jest tuż tuż...

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie