To badanie zapewnia określenie z niemal 100-procentową skutecznością płeć dziecka!

Wystarczy próbka krwi matki, której pobranie nie różni się niczym od tradycyjnej morfologii, by już na początku 10. tygodnia określić z prawie 100-procentową pewnością płeć dziecka.
To badanie zapewnia określenie z niemal 100-procentową skutecznością płeć dziecka!
fot. istock.com
03.08.2023
Katarzyna Lemanowicz
Chłopiec czy dziewczynka – kwestia płci dziecka bywa niezwykle ważna dla części z rodziców, którzy chcą wcześniej przygotować się na powitanie na świecie swego potomka, wyremontować pokój lub skompletować wyprawkę. Ustalenie płci nienarodzonego dziecka jest możliwe dzięki badaniom prenatalnym, które wykonuje się podczas ciąży.

USG nie zawsze prawdę powie

Najczęściej stosowaną metodą identyfikacji płci dziecka jest badanie ultrasonograficzne (USG). W Medicover stosuje się nowoczesne urządzenia do badań USG, dzięki którym można uzyskać dokładny obraz nie tylko 2D, ale nawet 3D i 4D. W trakcie ciąży kobieta powinna wykonać takie badanie minimum trzy razy. Określenie płci dziecka jest możliwe po wykształceniu narządów płciowych, czyli najwcześniej ok. 15 tygodnia.

Często ocenia się nienarodzone dziecko jako dziewczynkę, ze względu na wykluczenie szczególnych cech świadczących o płci męskiej. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie kolejnego USG ciężarna uzyska zupełnie inną informację – tłumaczy Magdalena Szczygieł, specjalista ds. położnictwa w Medicover.

Bezpiecznie i bez niespodzianek

Skuteczniejszym sposobem są natomiast genetyczne testy prenatalne z krwi. Współcześnie oferowane badania nowej generacji wolnego płodowego DNA, które można wykonać w Medicover, z ponad 99-procentową skutecznością wykryją groźne choroby genetyczne i wady wrodzone, jak również pozwolą określić płeć dziecka. Badanie można wykonać po zakończeniu 9. tygodnia ciąży i polega na potwierdzeniu obecności lub braku chromosomu Y.

Genetyczne badania prenatalne wykonuje się przede wszystkim dla dobra dziecka i jego rodziców. Dzięki wykryciu zaburzeń w rozwoju płodu możliwe jest wdrożenie leczenia jeszcze w łonie matki, przygotowanie matki i personelu medycznego do porodu czy zorganizowanie operacji noworodka tuż po jego przyjściu na świat. Badanie wolnego płodowego DNA z krwi matki to nieinwazyjne badanie prenatalne nowej generacji. Wykrywa najczęstsze aneuploidie i mikrodelecje. Jego dokładność wynosi ponad 99 proc. Ponadto daje możliwość poznania płci płodu. Test jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla płodu – dodaje ekspertka.

Wśród oferowanych pacjentom usług są, poza prenatalnymi badaniami genetycznymi, także m.in. genetyczne testy na endometriozę czy w kierunku nowotworów.
Medicover od lat rozwija także swoją ofertę dla kobiet w różnym wieku, w tym planujących ciążę i już oczekujących narodzin dziecka. Pacjentki mogą skorzystać z szerokiej oferty pakietów badań profilaktycznych, przez badania i zabiegi z obszaru nowoczesnej ginekologii.
 
Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie