SEKS w CIĄŻY to nie tylko PRZYJEMNOŚĆ

Seks w ciąży to wiele korzyści zdrowotnych - fizycznych i psychicznych. Najnowsze badania naukowe pokazują również, że nie trzeba bać się o przedwczesny poród wywołany współżyciem seksualnym.
SEKS w CIĄŻY to nie tylko PRZYJEMNOŚĆ
fot. istock.com
27.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Obecnie wiele kobiet unika współżycia seksualnego w okresie ciąży. Dzieje się tak z różnych powodów, z których najczęstszymi są poczucie braku własnej atrakcyjności i strach przed zrobieniem krzywdy dziecku. Droga przyszła Mamo, od wejścia do pochwy do macicy, w której przebywa twoje maleństwo, jest tak daleka droga, że nie masz najmniejszych powodów do obaw! Podczas stosunku maluszek odczuje jedynie lekkie kołysanie, takie samo, jak podczas twojego przemieszczania się.

Seks w ciąży - jakie korzyści?

Co zaś się tyczy atrakcyjności, to fakt, że ty sama postrzegasz nową siebie jako wieloryba z nadwagą, nie oznacza wcale, że inni też tak o tobie myślą. Najczęściej jest wręcz tak, że twój partner uważa cię teraz za jeszcze piękniejszą niż przedtem i na twój widok reaguje niemal jak skunks Pepe le Swąd z bajki Looney Tunes! Zacznij więc od tego, żeby naprawdę mocno uwierzyć w siebie!

Jeśli zaś wymienione wcześniej argumenty nie rozwieją pewnych obaw ciężarnych, to może pomogą tu współczesne badania naukowe, które nie tylko dowodzą, że seks w ciąży jest bezpieczny, lecz także odkrywają przed nami listę korzyści zdrowotnych, jakie ciężarna kobieta czerpie ze współżycia.

Po pierwsze: seks chroni przed przedwczesnym porodem. Zaskoczona? Z pewnością tak, bo zawsze wmawiano nam, że jest dokładnie odwrotnie. Dzisiaj można to już między bajki włożyć. Skurcze macicy wywołane orgazmem nie są w stanie przyspieszyć porodu ani przed terminem, ani w terminie. Ze statystyk wynika nawet, że kobiety, które uprawiały seks między 29. a 36. tygodniem ciąży, są mniej narażone na urodzenie dziecka przed terminem niż te, które postawiły na wstrzemięźliwość.

fot. istock.com

Po drugie: kobiety współżyjące seksualnie rzadziej zapadają na nadciśnienie, stan przedrzucawkowy i rzucawkę, które stwarzają duże zagrożenie dla matki i płodu. Dzieje się tak prawdopodobnie dzięki ochronnym właściwościom męskiego nasienia, chociaż według badań nawet seks oralny zapobiega powstawaniu stanu przedrzucawkowego.

Po trzecie: wiele ciężarnych cierpi na częste bóle pleców czy głowy. Brzmi znajomo? Wyobraź więc sobie, że miłosne igraszki nie tylko odciągną twoją uwagę od uporczywego bólu, lecz także go zmniejszą. Podczas stosunku, tak jak przy każdej aktywności fizycznej, ludzki organizm wydziela endorfinę, czyli hormon szczęścia. Ten sam hormon pomaga przetrwać biegaczom podczas morderczego biegu, sprawiając, że zapominają oni o zmęczeniu i kontuzjach. Cóż, jak wiadomo, sport to zdrowie.

Po czwarte: seks znacząco wpływa na redukcję stresu. Wydzielająca się podczas orgazmu oksytocyna obniża ciśnienie i poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Wiele z nas podczas oczekiwania na narodziny dziecka wynajduje sobie mnóstwo powodów do stresu (często nieistniejących), nie tylko związanych ze zbliżającym się macierzyństwem. Sam akt seksualny, a także bliskość ukochanego człowieka z pewnością pomogą nam się rozluźnić i nabrać pogodnego nastawienia do świata.

Po piąte: uprawianie miłości jeszcze bardziej zbliży was do siebie z partnerem. Statystyki mówią, że pary, które współżyją regularnie, są szczęśliwsze. Prawdopodobnie działa to także w drugą stronę, gdyż kochamy się z kimś, z kim jest nam dobrze. W okresie tak dla was ważnym jak oczekiwanie potomka bliskość tej drugiej osoby jest naprawdę nieoceniona! Dla twojego partnera jest to też doskonała okazja do wyrażenia zachwytu nad twoim zmieniającym się ciałem oraz uznania dla Ttojej wytrwałości w zmaganiu się z niedogodnościami ciąży.

Po szóste: orgazmy w ciąży są lepsze niż kiedykolwiek! Bardzo dużo kobiet przyznaje, że w okresie ciąży podniósł się poziom ich libido oraz wzrosła satysfakcja seksualna. Jeśli tylko podejdziesz do współżycia na pełnym luzie, możesz być zaskoczona zarówno swoimi reakcjami na bodźce, jak i niezwykłością doznań, mimo że uprawiałaś seks także wcześniej. Twój partner natomiast z pewnością będzie w siódmym niebie, widząc, jak na ciebie działa!

A zatem, droga przyszła Mamo, w ramach dbałości o fizyczne i psychiczne zdrowie, możesz do woli kochać się ze swoim mężczyzną i w oczekiwaniu na narodziny maluszka, cieszyć się każdą chwilą intymnej bliskości z ukochanym.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.08.2023 22:50
Po ciązy miałam nawracający ból w obrębie narządów płciowych podczas seksu przez co musiałam stosować rozszerzacze pochwy. Kupiłam Femila i byłam bardzo zadowolona
odpowiedz
Maja (Ocena: 5) 15.08.2023 22:38
Podczas seksu zabezpieczam się mechanicznie za pomoca diafragmy Caya, polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie