W którym tygodniu ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka?

Ruchy dziecka to dla przyszłej mamy zazwyczaj wielka radość, ale nierzadko także powód do niepokoju. Czy nie są za słabe? Jak je liczyć?
W którym tygodniu ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka?
14.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Każdy kolejny miesiąc ciąży dostarcza przyszłej mamie wielu wzruszeń. Najpierw widzi zarys maluszka na monitorze USG, potem słyszy bicie jego serca, a w końcu zaczyna odczuwać także jego ruchy. Nic zatem dziwnego, że każdą z tych wyjątkowych chwil chciałaby zapamiętać do końca życia.

W którym tygodniu ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka?

Już około siódmego tygodnia ciąży maluch pozwala sobie na pierwsze wygibasy. Nie są to jednak piruety, skłony czy podskoki, ponieważ dzidziuś jest jeszcze na to za mały - ma zaledwie centymetr. Nie nastawiaj się zatem, że cokolwiek poczujesz. Upłynie jeszcze sporo czasu zanim pierwsze ruchy twojego dziecka będą dla ciebie odczuwalne. Ile dokładnie?

Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz pierwsze kopnięcia i kuksańce swojego malucha około 20. tygodnia ciąży. Gdy spodziewasz się właśnie kolejnej pociechy, może stać się to znacznie wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży.

Na początku ruchy dziecka są bardzo delikatne. Dopiero około piątego miesiąca ciąży staną się mocniejsze i bardziej regularne. Pod koniec II trymestru wyraźnie poczujesz, jak twój maluszek kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. Jeśli jednak masz nadwagę, możesz odczuwać kuksańce dziecka mniej wyraźnie niż kobiety szczupłe.

W czym aktywność płodowa pomaga dziecku?

Ćwiczenia ruchowe wzmacniają mięśnie i stawy twojego dziecka. Maluch, ruszając się, poznaje w ten sposób swoje ciało. Aktywność ruchowa pozwoli mu więc przebrnąć przez kanał rodny i szybko znaleźć się w nowej rzeczywistości.

Kuksańce i kopniaki malucha nie powinny sprawiać przyszłej mamie bólu. Choć czasem malec mocno dokazuje i gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.

fot. istock.com

Jak liczyć ruchy dziecka?

Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy dzidziusia. Zazwyczaj dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale pamiętaj, że każde dziecko ma swój własny rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Jeśli jednak zbliża się termin porodu, a Ty masz wrażenie, że aktywność twojego malucha jest zbyt niska, najlepiej policz jego ruchy. W tym celu połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy – zarówno te słabe, jak i mocne. W czasie okołoporodowym powinno być ich przynajmniej 10. Gdy jest ich mniej, zjedz lekki posiłek. Aktywność dziecka powinna się zwiększyć, ponieważ po jedzeniu podnosi się poziom glukozy. Po posiłku połóż się i licz jeszcze raz.

Jeśli twoja ciąża przebiega nieprawidłowo, masz cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub kiedy minął termin porodu, powinnaś nadzorować ruchy dziecka 2-3 razy dziennie. Zapisuj je na kartce. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę lub zupełny ich brak. Konieczna jest wówczas kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), a czasem również USG.

Kiedy przyszła mama powinna się niepokoić?

Nie denerwuj się za każdym razem, gdy maluszek „zamilknie” na godzinę lub dwie. Obserwuj jednak swój brzuch i koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, gdy:

  • Mija dwudziesty drugi tydzień ciąży, a ty nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
  • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z maleństwem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
  • Jeśli ruchy ustały i od tej chwili mija 12 godzin, a budzenie smyka nie pomaga. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Kaja (Ocena: 5) 17.07.2023 19:51
Dbajcie o siebie po porodzie i nie wstydźcie się mówić o swoich problemach. U mnie doszło do takiego skurczenia pochwy że konieczne było wykonywanie ćwiczeń z rozszerzaczami pochwy. Miałam rozszerzacze Femila, bylam zadowolona. Trauma jednak pozostaje...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2023 19:41
Podczas starań o dziecko polecam używać żelu wspomagającego poczęcie prefert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie