W którym tygodniu ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka?

Każdy kolejny miesiąc ciąży dostarcza przyszłej mamie wielu wzruszeń. Najpierw widzi zarys maluszka na monitorze USG, potem słyszy bicie jego serca, a w końcu zaczyna odczuwać także jego ruchy. Nic zatem dziwnego, że każdą z tych wyjątkowych chwil chciałaby zapamiętać do końca życia.
Już około siódmego tygodnia ciąży maluch pozwala sobie na pierwsze wygibasy. Nie są to jednak piruety, skłony czy podskoki, ponieważ dzidziuś jest jeszcze na to za mały - ma zaledwie centymetr. Nie nastawiaj się zatem, że cokolwiek poczujesz. Upłynie jeszcze sporo czasu zanim pierwsze ruchy twojego dziecka będą dla ciebie odczuwalne. Ile dokładnie?
Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz pierwsze kopnięcia i kuksańce swojego malucha około 20. tygodnia ciąży. Gdy spodziewasz się właśnie kolejnej pociechy, może stać się to znacznie wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży.
Na początku ruchy dziecka są bardzo delikatne. Dopiero około piątego miesiąca ciąży staną się mocniejsze i bardziej regularne. Pod koniec II trymestru wyraźnie poczujesz, jak twój maluszek kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. Jeśli jednak masz nadwagę, możesz odczuwać kuksańce dziecka mniej wyraźnie niż kobiety szczupłe.
Ćwiczenia ruchowe wzmacniają mięśnie i stawy twojego dziecka. Maluch, ruszając się, poznaje w ten sposób swoje ciało. Aktywność ruchowa pozwoli mu więc przebrnąć przez kanał rodny i szybko znaleźć się w nowej rzeczywistości.
Kuksańce i kopniaki malucha nie powinny sprawiać przyszłej mamie bólu. Choć czasem malec mocno dokazuje i gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.
Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy dzidziusia. Zazwyczaj dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale pamiętaj, że każde dziecko ma swój własny rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Jeśli jednak zbliża się termin porodu, a Ty masz wrażenie, że aktywność twojego malucha jest zbyt niska, najlepiej policz jego ruchy. W tym celu połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy – zarówno te słabe, jak i mocne. W czasie okołoporodowym powinno być ich przynajmniej 10. Gdy jest ich mniej, zjedz lekki posiłek. Aktywność dziecka powinna się zwiększyć, ponieważ po jedzeniu podnosi się poziom glukozy. Po posiłku połóż się i licz jeszcze raz.
Jeśli twoja ciąża przebiega nieprawidłowo, masz cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub kiedy minął termin porodu, powinnaś nadzorować ruchy dziecka 2-3 razy dziennie. Zapisuj je na kartce. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę lub zupełny ich brak. Konieczna jest wówczas kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), a czasem również USG.
Nie denerwuj się za każdym razem, gdy maluszek „zamilknie” na godzinę lub dwie. Obserwuj jednak swój brzuch i koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, gdy:
Przeczytaj również: