Ile powinnaś ważyć w ciąży?

Żeby było zdrowo i bezpiecznie.
Ile powinnaś ważyć w ciąży?
fot. istock.com
05.06.2023
Katarzyna Lemanowicz

U wielu kobiet perspektywa przybrania na wadze podczas ciąży może wywołać niepokój. Wynika to z faktu, że kobietom ciężko jest zrzucić nadprogramowe kilogramy po urodzeniu dziecka. Idealnie ciało sprzed ciąży mogą zastąpić rozstępy, rozciągnięta skóra i niechciane kilogramy. Jednak decydując się na dziecko, kobiety powinny być świadome, że przybranie na wadze jest koniecznością i zdecydowanie dobrą rzeczą. 

Ile powinnaś ważyć w ciąży?

#1 Ciąża a przyrost masy ciała

Uzyskanie odpowiedniej wagi w trakcie ciąży ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Bardzo ważny jest stały przyrost masy ciała, ponieważ wraz z pokarmem, dostarczasz składników odżywczych dla maluszka. To zdrowe i normalne, że Twoja waga zmienia się z tygodnia na tydzień. Prawidłowy wzrost masy ciała jest indywidualny i zależy od Twojej wagi sprzed ciąży. Minimalnie powinnaś przytyć 8 kg, a maksymalnie?

W obliczeniu prawidłowej wagi pomocny będzie wskaźnik BMI. 

  • BMI poniżej 19 – możesz przytyć w ciąży 12-16 kg
  • przy BMI 19-26 – możesz przytyć w ciąży 11-13 kg
  • przy nadwadze, czyli BMI 26-29 – możesz przytyć w ciąży 10-11 kg
  • przy otyłości, czyli BMI powyżej 29 – maksymalnie możesz przytyć w ciąży 10 kg

fot. istock.com

#2 Niedowaga w ciąży

Jeśli w czasie ciąży nie przybierasz na wadze wystarczająco dużo, narażasz swoje dziecko na poważne problemy zdrowotne. Może to prowadzić do wcześniejszego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a nawet poronienia. Niewłaściwa dieta ciężarnej zwiększa ryzyko wad rozwojowych, zwłaszcza układu nerwowego. Może to też mieć wpływ na rozwój dziecka w późniejszym okresie życia.

#3 Nadwaga w ciąży

Z drugiej strony nadwaga w ciąży również nie jest zdrowa. Sprzyja wystąpieniu cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, infekcji dróg moczowych, bólów kręgosłupa czy żylaków. Powikłania te nie pozostają bez wpływu na rozwój dziecka. Otyłe kobiety również wolniej dochodzą do siebie po urodzeniu, a rana po cesarskim cięciu może dłużej się goić.

Jak zdrowo przybrać na wadze w trakcie ciąży?

#1 Nie rezygnuj z aktywności fizycznej: Ćwiczenia są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Oczywiście trening ciężarnych różni się od treningu, który wykonywałaś przed ciążą i oparty jest na lekkich ćwiczeniach, bez żadnych obciążeń. Regularne ćwiczenia w ciąży zmniejszają m.in ryzyko zachorowania na cukrzycę, jeżeli więc w poprzedniej ciąży miałaś cukrzycę, powinnaś włączyć regularny trening.

#2 Nie jedz za dwojga, ale dla dwojga: Popularne powiedzenie "jedzenia za dwojga" nijak nie ma się do zdrowego przybierania na wadze. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że zapotrzebowanie na dodatkową energię w trakcie ciąży wynosi zaledwie 300 kcal dziennie. To tyle co miseczka jogurtu z musli czy kanapka z wędliną.

#3 Pij dużo wody: Wiadomym jest, że nie tylko w ciąży powinniśmy pić dużo wody. Jednak pamiętaj o regularnym dostarczaniu wody małymi łyczkami. Unikaj słodkich napojów gazowanych oraz wody smakowej.

#4 Jedz częściej, ale mniej: Regularne i niewielkie posiłki zapobiegają gwałtownym spadkom cukru we krwi, co pozwala n uniknąć wilczego głodu. Poza tym regularnie dostarczany pokarm łagodzi ciążowe zachcianki.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Mania (Ocena: 5) 16.06.2023 13:56
Wiele par w tych czasach ma problem z płodnością. Badania powinni wykonywać również mężczyźni. U kobiet poza badaniami ważna jest stała kontrola cyklu. Polecam komputer Cyclotest MyWay do kontroli i zapisu cyklu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.06.2023 13:51
Po porodzie miałam mega problemy... Musiałam używać rozszerzaczy pochwy i wykonywac ćwiczenia. Ale polecam te rozszerzacze vagiwell, bo u mnie pomogły
odpowiedz
Polecane dla Ciebie