Jak zwalczyć poranne nudności w ciąży? Znamy 7 sprawdzonych sposobów!

Ciążowe nudności to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości nękających przyszłe mamy. Jak sobie z nimi radzić?
Jak zwalczyć poranne nudności w ciąży? Znamy 7 sprawdzonych sposobów!
fot. istock.com
24.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Badania dowodzą, że na poranne nudności cierpi aż do 80 % kobiet ciężarnych. Za winowajcę takiego stanu rzeczy uważa się rozpoczynającą się „burzę hormonalną”. Najbardziej intensywne mdłości mają miejsce w przypadku pierworódek oraz kobiet w ciąży bliźniaczej.  U większości przyszłych mam mdłości najintensywniej dokuczają rano, nie jest to jednak regułą – zdarza się, że pora dnia nie ma tu znaczenia.

Jak zwalczać poranne nudności w ciąży?

#1 Jedz często, ale mało.

To bardzo ważne. Na nasilenie nudności wpływa zarówno przejedzenie, jak i uczucie głodu. Staraj się nawet co 1,5 – 2 godziny sięgać po lekkie przekąski.

fot. istock.com

#2 Unikaj potraw ciężkostrawnych: Produkty, które będą kłopotem dla ociężałego przewodu pokarmowego, mogą tylko pogorszyć sytuacje. Unikaj więc potraw smażonych, roślin kapustnych, tłustych mięs i ciast. 

#3 Przekąś coś przed wstaniem z łóżka: To stara i skuteczna metoda. Zanim wstaniesz z łóżka zjedz kanapkę lub sucharka, popijając to ciepłą herbatą (możesz wcześniej przygotować ją w termosie). Po takiej przekąsce powinnaś poleżeć kilkanaście minut i spokojnie wstać.

#4 Zadbaj w diecie o produkty bogate w witaminę B6: Witamina ta skutecznie łagodzi odruch wymiotny. Odnaleźć ją można w rybach, chudym mięsie, bananach, warzywach.

#5 Dużo pij! Warto pamiętać o codziennym wypijaniu 2,5 l – 3 l płynów. Możesz wybierać wodę niegazowaną, herbatki owocowe, napary z mięty, melisy, rumianku. Staraj się unikać słodkich i gazowanych napojów – nasilają mdłości.  

#6 Postaw na imbir! Badania wykazały, że korzeń imbiru powoduje znaczne zmniejszenie nudności i wymiotów u 19 z 27 kobiet we wczesnym okresie ciąży. Plusem jest fakt, iż imbir jest bezpieczny dla płodu.

#7 Unikaj drażniących zapachów: W ciąży wyostrzają się wszystkie zmysły, zwłaszcza powonienie. Zaczynają drażnić zapachy, które wcześniej uważałaś za przyjemne. Zapewne wolałabyś, aby na 9 miesięcy Twój nos został znieczulony. Warto więc unikać zapachów, które wywołują mdłości, starać się nie przebywać z kuchni w trakcie gotowania potraw, a przed snem dokładnie wywietrzyć pokój.

Każda kobieta musi znaleźć swój sposób na mdłości, czasem zdarza się, że niestety nic nie pomaga. Pocieszeniem jest fakt, że w większości przypadków dolegliwości te mijają po 12. tygodniu ciąży. Dodatkowo naukowcy nowojorskiego University of Buffalo udowodnili, że kobiety, które spotkały się w czasie ciąży z nudnościami są o 30% mniej narażone na wystąpienie raka piersi w przyszłości.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Urszula (Ocena: 5) 26.05.2023 10:37
Macie też tak, że podczas okresu macie mega ochotę na seks? U mnie tak jest i nic nie stoi na przeszkodzie, bo używam specjalnych kubeczków menstruacyjnych Beppy Cup właśnie przeznaczonych do współżycia
odpowiedz
Renatka (Ocena: 5) 26.05.2023 10:05
Nie każdy musi mieć dzieci, wtedy konieczna jest antykoncepcja, najlepiej mechaniczna - jak dla kobiet diafragma Caya. Ale może inni chcą lub mają pociechy i fajnie, ich sprawa
odpowiedz
Weronika (Ocena: 5) 26.05.2023 09:43
Dla starających się - warto kontrolować i zapisywać cykle na monitorze płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
Polecane dla Ciebie