Kiedy zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?

Najczęściej wyciągamy wniosek o ciąży z opóźniającego się okresu. Następnie biegniemy do apteki po test ciążowy.
Kiedy zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?
fot. istock.com
09.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Testy ciążowe dostępne w każdej aptece opierają swoje działanie na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG - tzw. hormonu ciąży (gonadotropiny kosmówkowej). W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta i możemy zaobserwować wyraźnie widoczne dwie kreski na teście ciążowym.

Wprawdzie wynik testu ciążowego jest najbardziej miarodajny 6 tygodni po zapłodnieniu, więc około 3 - 4 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki, ale często już po 2 tygodniach od zapłodnienia organizm kobiety produkuje wystarczającą ilość hCG, aby rezultat testu odzwierciedlał rzeczywistość.

Jak szybko można zrobić test ciążowy?

Oczywiście im szybciej zrobisz test, tym lepiej. Po pierwsze będziesz mogła prędzej umówić się na wizytę u lekarza, który potwierdzi, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo i pomoże ci zadbać o prawidłowy przebieg ciąży. Po drugie, przestaniesz mieć wątpliwości i szybciej zaczniesz razem z partnerem planować, jak będą wyglądały wasze następne miesiące.

fot. istock.com

Więc kiedy przeczuwasz, że możesz być w ciąży i trudno jest Ci czekać do dnia spodziewanej miesiączki, żeby się wreszcie przekonać, co w trawie piszczy, zrób test. Jeśli nie masz regularnego cyklu, możesz w przybliżeniu założyć, że 3 - 4 tygodnie od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia na teście mogą pojawią się dwie kreseczki. Ale czy dwie kreski na teście zawsze oznaczają ciążę?

Co oznaczają dwie kreski na teście ciążowym?

Pozytywny wynik testu nie zawsze oznacza ciążę. Fałszywy pozytywny wynik testu ciążowego jest na przykład wtedy, kiedy kobieta ma zaburzenia hormonalne. Ale może być też tak, że test wyjdzie negatywnie, bo stężenie hCG jest jeszcze za niskie, a ciąża już jest.

Dlatego warto obserwować swój organizm, by dostrzec wczesne oznaki ciąży. W pierwszych trzech tygodniach ciąży oprócz braku krwawienia menstruacyjnego, twoje piersi będą wrażliwsze niż zwykle, obolałe. Zaobserwujesz uczucie zmęczenia i poirytowania oraz mdłości, szczególnie rano. Wyostrzony węch i wrażliwość na niektóre zapachy, jak również brak chęci jedzenia potraw lub picia kawy, które wcześniej lubiłaś. Albo przeciwnie, chęć zjedzenia czegoś, na co zwykle nie miałaś ochoty. Metaliczny smak w ustach, potrzeba częstszego oddawania moczu, zaparcia. Jeśli zauważysz kilka z powyższych symptomów, a test nie daje pozytywnego wyniku, odczekaj kilka dni i zrób go raz jeszcze.

Pamiętaj, że test ciążowy jest jedynie sposobem wstępnego stwierdzenia ciąży. Potwierdzić należy ją u lekarza - badaniem krwi i USG.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Felicja (Ocena: 5) 09.05.2023 20:11
Nie każdy musi mieć dzieci. Antykoncepcja to bardzo ważny temat. Dla kobiet polecam mechaniczne rozwiązanie w formie diafragmy Caya
odpowiedz
Ida (Ocena: 5) 09.05.2023 20:07
Dla par starających sie o dziecko polecam żel Prefert wspomagający poczęcie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie