Dylematy przyszłych mam - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Czy brak nudności świadczy o zaburzeniach?
Dylematy przyszłych mam - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
fot. istock.com
27.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

W dzisiejszym świecie żadna przyszła mama nie ma problemów z dotarciem do wszelkich informacji związanych z ciążą i porodem. Z jednej strony, taka wiedza pozwala jej lepiej przygotować się do roli matki. Z drugiej jednak, ciężarna dowiaduje się, jak wiele grozi jej i maleństwu. 

Ciążowe zmartwienia - odpowiadamy na pytania

#1 Brak porannych nudności: Przyczyną nudności i wymiotów są w pierwszym trymestrze ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się zwykle o poranku. Nie jest to jednak regułą. Jak pokazują badania, około 25 procent przyszłych mam w ogóle nie doświadcza porannych nudności, a ich dzieci rodzą się zdrowe i silne.

#2 Ciąża a zwierzęta. Czy pies i kot mogą stanowić zagrożenie? Choć nie jest prawdą, że domowe zwierzęta stanowią realne zagrożenie dla osłabionej odporności kobiet w ciąży, a co za tym idzie dla samego płodu, warto dmuchać na zimne. Przyszłe mamy powinny przede wszystkim ze wzmożoną ostrożnością dbać o przestrzeganie higieny, unikać kontaktu z odchodami zwierzaków, na przykład podczas sprzątania kuwety.

#3 Nagły spadek wagi: Utrata kilogramów w pierwszych miesiącach ciąży spowodowana jest zwykle porannymi nudnościami i brakiem apetytu. Może również wskazywać na problemy z tarczycą. Lepiej więc nie bagatelizować tego stanu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

#4 Krwawienie w ciąży: Plamienia podczas ciąży mogą zdarzyć się w dowolnym okresie jej trwania i o zróżnicowanym nasileniu. Przyczyn ich występowania jest wiele. Jedne są groźne dla życia matki i dziecka, drugie niekoniecznie. Jednakże żadnego krwawienia nie wolno lekceważyć.

#5 Czy seks na pewno nie zaszkodzi dziecku? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba powstrzymywać się od współżycia. Nie ma bowiem takiej możliwości, aby członek, nawet w trakcie głębokiej penetracji, uszkodził płód. Rozwijające się dziecko jest chronione przez mięsień macicy oraz błony i wody płodowe.

fot. istock.com

#6 Upadek w ciąży: Ciało przyszłej mamy zbudowane jest w taki sposób, aby chronić płód przed urazami mechanicznymi. Już sam płyn owodniowy działa jak amortyzator wstrząsów. Niebezpieczne są więc przede wszystkim upadki bezpośrednio na brzuch. W innych przypadkach, jeżeli nie pojawią się niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy bóle w dole brzucha, ciężarna nie powinna mieć powodów do zmartwień.

#7 Czy podwyższony poziom AFP zawsze oznacza wady rozwojowe płodu? AFP jest substancją oznaczaną we krwi ciężarnej, którą bada się między 16. a 18. tygodniem ciąży, aby wykluczyć ewentualne wady rozwojowe płodu. Podwyższony poziom AFP nie zawsze jednak oznacza chorobę, często świadczy o tym, że kobieta urodzi bliźniaki.

#8 Praca przy komputerze w ciąży: Naukowcy nie udowodnili dotąd szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego, jakie emituje komputer, na rozwój ciąży. Poza tym w nowoczesnych monitorach promieniowanie to jest minimalne. Przyszła mama nie powinna jednak zbyt długo siedzieć przy komputerze (najlepiej, gdyby było to do 4 godzin dziennie) – ze względu na obciążenie dla wzroku i kręgosłupa.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Iza (Ocena: 5) 29.04.2023 21:50
Nie mogę zajść w ciążę, biorę leki, zpisuje cykle na monitorze cyklu, mam Afrodytę Smart, pragniemy z partnerem dziecka. Ale historie o porodach u znajomych nie nastawiły mnie w żaden sposób pozytywnie. Każda miała jakieś przeboje - jak nie zatrucie ciążowe, to poród ponad 4 kg dziecka i później rozdarcie III stopnia, no serio nawet nie chcę sobie tego wyobrażać...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2023 21:41
Tak bardzo chciałabym zajść w ciążę, może pomoże żel na pobudzenie plemników Prefert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie