Lakier do paznokci i ciąża. Na co zwrócić uwagę wykonując manicure w ciąży?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Lakier do paznokci i ciąża. Na co zwrócić uwagę wykonując manicure w ciąży?
fot. istock.com
03.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jest kilka rzeczy, których kobiety w ciąży powinny unikać. A co z niektórymi zabiegami kosmetycznymi? Na jaki rodzaj manicure postawić? Odpowiadamy na te pytania.

Lakier do paznokci a ciąża – na co zwrócić uwagę?

Dla wielu kobiet piękne paznokcie to czynnik poprawiający samopoczucie. Ale czy malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne? Jakich składników lakierów do paznokci unikać, a które są dopuszczalne? Czy lakier do paznokci jest szkodliwy dla nienarodzonego dziecka? I w końcu co z paznokciami żelowymi, akrylowymi czy manicure hybrydowym?

Najważniejszym pytaniem jest to, czy lakier do paznokci jest bezpieczny w czasie ciąży. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nie można ze 100% pewnością stwierdzić, czy składniki zwykłych lakierów do paznokci szkodzą nienarodzonemu dziecku. Jak dotąd nie powstały badania, wskazujące, czy składniki lakieru do paznokci mają wpływ na dziecko. Natomiast warto wspomnieć, że istnieją substancje, które mogą dostawać się do organizmu przez paznokcie, a tym samym dotrzeć do dziecka. Jednak, to w jaki sposób wpływają nie zostało jeszcze zbadane.

fot. istock.com

Czy opary lakieru do paznokci mogą być niebezpieczne?

Udowodniono, że opary powstające podczas malowania paznokci mogą być szkodliwe dla matki i dziecka. Dlatego jeśli jesteś w ciąży nie powinnaś wdychać oparów lakieru do paznokci przez dłuższy czas. Dodatkowo zaleca się, żeby kobiety w ciąży nie malowały paznokci w zamkniętych pomieszczeniach, pozbawionych wentylacji. Jeśli malujesz paznokcie zadbaj o otwarte okno i nie narażaj się na wdychanie toksycznych składników.

Te substancje w lakierach do paznokci są kontrowersyjne

Formaldehyd znajduje się w klejach i działa jako środek konserwujący. W 2014 roku udowodniono, że formaldehyd w wysokich stężeniach może być rakotwórczy. Substancja ta może być również odpowiedzialna za alergie i zaczerwienienia.  

Toluen zawarta w farbie dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe i skórę. Ten bezbarwny rozpuszczalnik może powodować podrażnienie dróg oddechowych, ale także zaczerwienienie skóry.

Kamfora to składnik, który utrzymuje elastyczność lakieru do paznokci, ale podejrzewa się, że może uszkadzać układ nerwowy nienarodzonego dziecka.

Ftalany to plastyfikatory, które pomagają zapobiegać odpryskiwaniu lakieru do paznokci. Substancja ta jest zakazana w zabawkach dla dzieci, ponieważ uważa się, że wysokie stężenie mogą mieć negatywny wpływ na inteligencję dziecka.

Manicure a ciąża – jaki wybrać?

No dobrze, to które lakiery są odpowiednie dla kobiet w ciąży? Oczywiście najlepiej używać produktów, które zawierają śladowe, lub w ogóle są pozbawione powyższych składników. Warto zastanowić się nad wegańskimi formułami lakierów do paznokci, które mogą być używane bez żadnego ryzyka.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie