Tego ginekolog nie powie o ciąży!

A na pewno tego doświadczysz!
Tego ginekolog nie powie o ciąży!
fot. istock.com
26.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to piękny, ale i specyficzny stan. To 9 długich miesięcy, w trakcie których kobieta zmaga się z wahaniami nastrojów i nieuzasadnioną płaczliwością, zachciankami kulinarnymi, których nie sposób wyjaśnić czy zastanawianiem się jaką mamą będziesz dla swojego dziecka. To zupełnie normalne i przechodzi przez to każda kobieta w ciąży. Te wszystkie rzeczy wiadomo chociażby z rozmów z innymi matkami albo z poradników na temat ciąży i macierzyństwa.

Czego ginekolog nie powie o ciąży?

Ale są też rzeczy na temat ciąży, których nie dowiesz się ani z książek, ani od swojego lekarza. Nie oznacza to jednak, że ci się nie przytrafią, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie.

#1 Będziesz myśleć tylko o seksie: Ciąża, a zwłaszcza jej początki, to okres, w którym kobieta ma znacznie zwiększone libido. Dzieje się tak szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, ale ten stan może się utrzymać także dłużej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu hormonów, a także zwiększonego ukrwienia organów płciowych, łechtaczki i warg sromowych oraz piersi, co znacznie zwiększa seksualne doznania. 

#2 Fit-ciężarne będą doprowadzać cię do szału: W dobie Instagrama nie brakuje fit-matek, a nawet fit-ciężarnych, które mogą się pochwalić niemal idealnie płaskim brzuchem mimo faktu, że właśnie wkraczają w 9. miesiąc ciąży. Trudno się z nimi nie porównywać, ale eksperci są zgodni - najważniejsze to nie dać się zwariować. Trzeba pamiętać, że ciąża to indywidualna sprawa dla każdej kobiety, a wzrost wagi u każdej z nich przebiega nieco inaczej. Ponadto próba zachowania szczupłej sylwetki podczas ciąży może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. 

#3 Możesz zachowywać się bardzo nieracjonalnie: Słyszałaś kiedyś o pojęciu “pregnezja”? W języku angielskim funkcjonuje określenie “pregnancy brain” albo “baby brain”. Ten stan charakteryzuje się skłonnością do zapominania, zaburzeniami koncentracji i ogólnym roztargnieniem, który sprawia, że przyszłe mamy zachowują się co najmniej nieracjonalnie. Pregnezja jest charakterystyczna zwłaszcza dla wczesnego etapu ciąży i jest efektem wysokiego poziomu progesteronu we krwi, ponieważ ten hormon ma działanie uspokajające i wyciszające. Najlepszym przykładem, który ilustruje "baby brain" jest poniższa wypowiedź jednej z młodych mam: "Kiedy byłam w ciąży, włożyłam do lodówki klocki Lego mojego starszego syna, a potem próbowałam dać mu do picia klucze od domu" - wyznała kobieta w rozmowie z portalem Bored Panda. 

fot. istock.com

#4 Każdy będzie miał dla ciebie "dobrą radę": Kiedy oznajmiasz rodzinie i znajomym, że jesteś w ciąży, najpierw spada na ciebie lawina gratulacji i dobrych życzeń, a potem – niechcianych rad i wskazówek. Nagle okazuje się, że każdy ma coś do powiedzenia na temat twojej ciąży, tego, co powinnaś jeść, jak odpoczywać, co jest dobre dla dziecka, a czego za wszelką cenę powinnaś unikać. Oczywiście część z tych rad na pewno jest pomocna, ale wiele z nich zapewne okaże się bezsensownym "mędrkowaniem". 

#5 Będziesz odczuwać lęk: Przynajmniej 1 na 10 kobiet zmaga się z poczuciem niepokoju oraz stanami lękowymi podczas ciąży. Wszystko za sprawą zmian hormonalnych, które mają wpływ na mózg ciężarnych, wywołując m.in. niepokój. Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc wszelkie tego typu uczucia są całkowicie normalne. 

#6 Wiele osób będzie cię traktować tak, jakbyś miała wakacje: "Marzę o tym, żeby całymi dniami leżeć w domu i nic nie robić, tak jak ty" - całkiem prawdopodobne, że będąc w ciąży będziesz słyszeć tę śpiewkę. Zwolnienie z pracy na czas ciąży oraz urlop macierzyński to dla wielu osób powód do zazdrości. Niestety niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że dni wypełnione na "leżeniu w domu" oznaczają nieustanne mdłości, spuchnięte kostki, wahania nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość, bóle piersi i pleców powodujące wieczne niewyspanie i ogólne zmęczenie. 

#7 Będziesz w centrum uwagi bardziej niż byś chciała: Gdy tylko twój ciążowy brzuszek stanie się dość pokaźny, nie będziesz w stanie opędzić się od niechcianych rąk, które będą chciały cię po nim dotknąć, pomasować, albo przyłożyć do niego ucho, żeby posłuchać dziecka. Niestety nie wszyscy ludzie mają w sobie tyle taktu, aby zdawać sobie sprawę z tego, że takie zachowanie powinno być zarezerwowane tylko dla najbliższych osób z otoczenia przyszłej mamy.  

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Klara (Ocena: 5) 26.02.2023 17:07
Ja tam nie chcę dzieci i zabezpieczam się mechanicznie, używam diafragmy Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.02.2023 17:01
Uważam, że każda kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc !
odpowiedz
Milena (Ocena: 5) 26.02.2023 16:56
Ja jestem przerażona tematem dzieci, ciąży... mam jedno dziecko i po połogu przeżyłam dramat. Przez nadmierne skurczenie pochwy nie mogłam normalnie współżyć z moim facetem, musiałam używać rozszerzaczy pochwy. Lekarz zalecił ćwiczenia z rozszerzaczami Vagiwell, które na szczęście pomogły, ale nie zmienia to faktu, że nie planuję więcej dzieci i raczej to się nie zmieni
odpowiedz
Polecane dla Ciebie