Nie wiedziałam, że jestem w ciąży!

Czy to możliwe?
Nie wiedziałam, że jestem w ciąży!
30.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Owszem, to możliwa sytuacja, istnieje niewielka ilość kobiet, która nie wie, że spodziewa się dziecka, dopóki nie zacznie rodzić. Jak to możliwe? Dowiesz się poniżej!

Jeśli jesteś aktualnie lub kiedykolwiek wcześniej byłaś w ciąży, prawdopodobnie ciężko ci zrozumieć, że można nie wiedzieć, że jest się w ciąży. W końcu ciąża ma wiele różnych objawów, a niektóre pojawiają się jeszcze przed dwoma kreskami na teście.

Jak można nie wiedzieć, że jest się w ciąży?

Ten typ ciąży jest rzadkim schorzeniem, jedne z badań naukowych potwierdza, że 1 na 475 ciąż można sklasyfikować jako tzw. „tajemniczą ciążę”. Co oznacza, że tak naprawdę nie istnieją konkretne symptomy świadczące o niej, do 20 tygodnia.  Co więcej, 1 na 2500 osób nie wie, że spodziewa się dziecka do czasu porodu.

Jak przebiega ciąża, o której nie wiemy?

Jest kilka czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tajemniczej ciąży. Kobieta może nie być świadoma, że jest w ciąży, gdy ma bardzo łagodne objawy ciąży lub nie ma ich wcale. Do typowych ciążowych objawów należą zmęczenie, nudności, wymioty, brak miesiączki czy ból brzucha.

Ogólnie rzecz biorąc, ciąża jest definiowana jako tajemnicza, gdy osoba przechodzi 20 tygodni lub dłużej, nie wiedząc, że jest w ciąży. Tutaj wymieniliśmy kilka czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tajemniczej ciąży. Jeśli żaden z tych objawów nie występuje, nic dziwnego, że można nie wiedzieć o rozwijającej się ciąży.

Tajemnicza ciąża może się również zdarzyć, gdy przypisujemy jej objawy do czegoś zupełnie innego. Na przykład zmęczenie utożsamiamy ze zbyt małą ilością snu lub nadmiernym stresem. Wymioty, zgaga czy wzdęcia z problemami z trawieniem. Co do braku okresu? Wieczne problemy z nieregularnym cyklem. Co więcej, kobieta będąca w ciąży może nadal krwawić lub może mieć nieregularne cykle.

A co z rosnącym brzuszkiem ciążowym?

Jak się okazuje nie zawsze jest bardzo zauważalny. Jego wielkość zależy od ułożenia płodu, tempa wzrostu i rozkładu masy ciała. Mały, ledwo zauważalny brzuszek ciążowy jest szczególnie częsty u młodszych kobiet, które są bardzo wysportowane i zachodzą w ciążę pierwszy raz. Z drugiej strony, brzuszek ciążowy może być mniej zauważalny u osób z nadwagą.

Brak pozytywnego testu ciążowego a ciąża

Dość rzadko, ale może się zdarzyć, że pomimo ciąży, test wychodzi negatywnie. Hormon (hCG), który powoduje dodatki wynik testu ciążowego jest również hormonem, który powoduje wiele objawów ciąży, w tym nudności. Istnieje więc ścisły związek z fałszywym wynikiem testu ciążowego, a niskim poziomem hormony hCG. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na początkowym etapie ciąży. Ponadto wiele kobiet, które doświadczyły tajemniczej ciąży przyznaje, że nie robiły testu ciążowego, bo nie miały żadnych, odbiegających od normy objawów.

Jakie są przyczyny tajemniczej ciąży?

Zespół policystycznych jajników (PCOS): może wpływać na płodność i często powoduje nieregularne miesiączki, przyrost masy ciała, nadmierne przetłuszczanie się skóry i problemy trawienne. W związku z tym, osoba z PCOS może odrzucać typowe objawy ciąży i kierować je jako powikłania zaburzeń równowagi hormonalnej wywołanych przez PCOS.

Perimenopauza: ciąża i okres okołomenopauzalny mają pewne nakładające się objawy, takie jak przyrost masy ciała i zmiana nastroju. Kobiety w ciąży, szczególnie tej nieplanowanej, mogą bagatelizować pewne objawy ciąży i myśleć, że zbliża się menopauza. Ważne, żeby zdać sobie sprawę, że ciąża może się również przydarzyć w czasie okołomenopauzalnym.

Stosowanie antykoncepcji: wkładki wewnątrzmaciczne i pigułki antykoncepcyjne są jednymi z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, ale nadal możliwe jest w tym czasie zajście w ciążę.

Wysoki poziom sprawności fizycznej: Osoby w doskonałej kondycji mają rzadziej widoczny brzuszek, aż do takiego etapu ciąży, kiedy dolegliwości będą trudne do przeoczenia.

Tajemnicza ciąża – możliwe powikłania

Ponieważ taka ciążą najczęściej rozwija się bez odpowiedni opieki medycznej, zwiększa się jednocześnie ryzyko powikłań dla rozwijającego się dziecka. Nieprawidłowości płodu i problemy zdrowotne matki mogą pozostać niezauważone.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
janka (Ocena: 5) 07.02.2023 23:07
ja w tych czasach nie wyobrażam sobie mieć dziecka, dlatego zabezpieczam się mechanicznie, używam diafragmy dopochwowej Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.02.2023 22:44
Przy nieregularnych cyklach jest różnie. Ja jestem w trakcie starań i przez bardzo nieregularne cykle mam problem z określeniem dni płodnych. Ostatnio kupiłam termometr owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i liczę na to, że o mi pomoże w zaplanowaniu dzieciątka.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie