„Nos ciążowy” zyskuje na popularności na TikToku — co to jest?

Czy wiesz, że twój nos może rosnąć w czasie ciąży? Dowiedz się dlaczego i w którym miesiącu można się tego spodziewać?
„Nos ciążowy” zyskuje na popularności na TikToku — co to jest?
07.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciążowy nos jest coraz częściej występującym objawem ciąży i choć nie jest to termin medyczny, to w przypadku wielu kobiet w ciąży, słyszymy, że ich nos powiększył się, szczególnie pod koniec ciąży. Dla potwierdzenia tego stwierdzenia coraz większą popularność zyskuje trend na TikToku ukazujący różnice w wielkości nosa na początku i pod koniec ciąży.

Czy nos może rosnąć w czasie ciąży?

Istnieją teorie lekarzy, potwierdzające, że faktycznie w czasie ciąży nos kobiety może zmieniać swoje rozmiary. Za tę zmianę odpowiadają hormony, które powodują wzrost objętości krwi. Chociaż ma to na celu wspieranie rosnącego płodu i macicy, to stety czy niestety wszystkie części ciała otrzymują ten zwiększony przepływ krwi podczas ciąży. 

Zwiększony przepływ krwi w ciąży prowadzi również do zwiększenia częstotliwości oddawania moczu. A czasami również do wzrostu krwawienia z nosa. Nos kobiety w ciąży może również puchnąć. 

@mamba.basa #stitch with @heyosato cause look at the size of my nose already ✋🏾 it’s over #pregnancynose ♬ original sound - Mamba 🐻

Kiedy "rosnący" nos ciążowy powinien nas zmartwić?

Stan przedrzucawkowy - to stan ciążowy, który powoduje obrzęk różnych części ciała, również nosa. Prawda jest taka, że niezależnie jaką odmienność w swoim ciele, samopoczuciu zauważysz podczas ciąży, natychmiast powinnaś to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie martw się, nawet jeśli twój nos lekko urośnie w ciąży, to po porodzie powinien wrócić do swoich naturalnych rozmiarów. W większości przypadków nos ciążowy ustępuje po upływie około sześciu tygodni po porodzie.

@kaylyn.hill It gets progressively worse🫠🫠#momtok #newmom #ftm #rainbowbaby #pregnancy #ttc #ttcjourney #librababy #pregnancynose ♬ Devil Eyes - There I Ruined It

Jeśli to poprawi ci humor, gwiazdom też zdarza się "nos ciążowy". Na swoim twitterze pisała o tym Chrissy Teigen.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie