Twoje dziecko w 36 tygodniu ciąży. Co musisz wiedzieć?

36 tydzień ciąży to moment, w którym Twoje dziecko jest już niemal w pełni przygotowane do przyjścia na świat. Jak obecnie wygląda i jakie zmiany jeszcze zachodzą w jego organizmie? Poznaj więcej szczegółów.
Twoje dziecko w 36 tygodniu ciąży. Co musisz wiedzieć?
07.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Od pierwszego tygodnia ciąży aż do tego okresu wiele się zmieniło. Duży na kilka milimetrów zarodek przeszedł ogromną metamorfozę. Dlatego na około 4 tygodnie przed planowaną datą porodu swoim wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka. To jednak nie koniec – cały czas zachodzą zmiany, dzięki którym dziecko będzie jeszcze lepiej przystosowane do samodzielnego życia w świecie poza organizmem matki.

Dziecko nadal się zmienia

36 tydzień ciąży to etap, w którym dziecko osiąga ok. 47 cm wzrostu (od czubka głowy do pośladków mierzy ok. 33 cm) oraz waży ok. 2750 g. Swoją wielkością przypomina dużą główkę sałaty.

Na tym etapie skóra płodu jest gładka, ponieważ dziecko w dalszym ciągu pozyskuje tkankę tłuszczową. Jest to istotne, ponieważ gromadzony tłuszcz pozwala zachować ciepło oraz pomaga w regulowaniu temperatury ciała. Z powierzchni skóry zanika meszek płodowy, ale maź płodowa może być jeszcze widoczna.

Na głowie dziecka pojawia się coraz więcej włosów, które stale rosną. W pełni wykształcone są już natomiast brwi i rzęsy.

Uszy w pełni rozwinięte

W tym okresie ciąży uszy są już bardzo dobrze rozwinięte. Dziecko nie tylko słyszy głos matki, ale również wiele innych dźwięków. Ponadto posiada zdolność reagowania na nie.

Sprawny narząd wzroku

Dziecko ma otwarte oczy, kiedy nie śpi. Zamyka je na czas snu. Ponadto posiada zdolność mrugania powiekami oraz reaguje na światło.

Zmiany w mięśniach i kościach

36 tydzień ciąży to czas, w którym kości czaszki nadal pozostają miękkie – po to, by dziecko bez trudu mogło przecisnąć się przez kanał rodny. Ciemiączko zrasta się dopiero kilka miesięcy po narodzinach dziecka.

Mięśnie po tygodniach intensywnych ćwiczeń stają się coraz silniejsze. Dlatego też dziecko ma więcej siły do rozpychania się w jamie macicy, aby zrobić sobie więcej miejsca.

Zmiany w układzie pokarmowym

W 36 tygodniu ciąży płód nadal połyka płyn owodniowy. Szacuje się, że dziecko jest w stanie połknąć nawet 0,5 l w ciągu doby. Pozwala to przygotować układ pokarmowy do pracy po porodzie.

Na tym etapie w świetle przewodu pokarmowego pojawia się smółka (pierwszy stolec), która gromadziła się w jelitach przez poprzednie tygodnie. Zwykle zostaje ona wydalona w trakcie porodu albo tuż po jego zakończeniu.

Rozwinięty układ nerwowy

Układ nerwowy jest już bardzo dobrze rozwinięty. Liczba komórek nerwowych wzrasta gwałtownie przed i po urodzeniu dziecka.

Płód posiada umiejętność wykonywania wielu odruchów. Ponadto reaguje i zapamiętuje. Nieustannie ćwiczy również odruch ssania i połykania.

Układ oddechowy nadal na etapie rozwoju

Układ oddechowy w dalszym ciągu nie jest dostatecznie rozwinięty – płuca nadal dojrzewają. W tym czasie samo dziecko nabiera zdolności oddechowych, by zaraz po narodzinach zaczerpnąć powietrza.

Ruchy dziecka nadal wyraźne

Pod koniec 36 tygodnia ciąży objętość wód płodowych zmniejsza się nawet o połowę. Jako że dziecko staje się coraz większe, znacznie trudniej znaleźć mu wygodną pozycję w brzuchu mamy. Dlatego rozpycha się rękami i nogami, by wydzielić sobie więcej miejsca. Takie ruchy stają się dość bolesne i mało komfortowe dla przyszłej matki.

O ile intensywność ruchów jest spora, tak sama aktywność dziecka na tym etapie ciąży drastycznie spada. Nie należy zatem snuć pesymistycznych scenariuszy, jeśli płód porusza się z mniejszą częstotliwością niż do tej pory. Uważa się, że 10-12 ruchów w ciągu dnia jest wartością optymalną dla tego etapu ciąży. Warto więc liczyć, czy minimalne ilość ruchów zostały osiągnięte.

Należy przy tym pamiętać, że niepokojąca jest nie tylko słaba aktywność dziecka, ale również nadaktywność. Jeżeli płód wykonuje więcej ruchów niż do tej pory, należy udać się do ginekologa.

Prawdopodobne ułożenie główkowe

Mniej więcej do 36 tygodnia ciąży dziecko ma czas na przyjęcie pozycji główkowej. Układa się głową w dół i nogami do góry.

Późniejsza zmiana ułożenia jest już mało prawdopodobna z powodu coraz ciaśniejszej macicy. Aczkolwiek zdarzają się przypadki, że dziecko przekręca się z ułożenia miednicowego na ułożenie główkowe lub... odwrotnie.

Jeżeli spodziewasz się bliźniaków...

36 tydzień ciąży to moment, w którym dochodzi do rozwiązania większości ciąż bliźniaczych. Nie musisz się przy tym obawiać, że dzieci przyjdą na świat na kilka tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Ich organizmy są już na tyle ukształtowane, że bez problemu podejmą wszystkie czynności życiowe samodzielnie.

Pamiętaj, że tempo rozwoju płodu w 36 tygodniu ciąży to kwestia bardzo indywidualna. Często niektóre dzieci są już gotowe do przyjścia na świat, a inne czekają nawet do 42 tygodnia ciąży.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie