Czy druga ciąża trwa krócej?

Nie zawsze tak jest!
Czy druga ciąża trwa krócej?
fot. istock.com
03.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Według wytycznych za donoszoną ciążę uważa się tę, która trwa od 39 tygodni do 40 tygodnia i 6 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak wiele z kobiet uważa, że ich drugie dziecko przychodzi na świat wcześniej niż przewidywany termin porodu niż w przypadku pierwszego dziecka.

Czy druga ciąża trwa krócej?

Tezę tę potwierdza badanie dotyczące czasu trwania ciąży z 2001 roku, gdzie udział wzięły 1514 zdrowych ciężarnych kobiet. Naukowcy odkryli, że ów kobiety dłużej nosiły pierwszą ciążę niż drugą. Drugi i kolejny poród był dwa dni wcześniej niż ten pierwszy.

Jedno z badań opublikowanych w „The European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology” sugeruje, że druga ciąża jest krótsza niż pierwsza i trwa mniej niż 40 tygodni.  

Z kolei inne badanie z 2022 roku dotyczące długości pierwszej, drugiej i kolejnych ciąż u matek wskazuje, że drugie dziecko rodzi się mniej więcej w tym samym czasie co pierwsze dziecko – czyli w 39 tygodniu i 5 dniu.

fot. istock.com

Czy drugi poród jest szybszy?

Zazwyczaj tak, spokojnie możesz oczekiwać, że statystycznie pierwszy poród trwa od 12 do 18 godzin, gdzie drugi od 6 do 8 godzin. Dzieje się między innymi dlatego tak, że w przypadku pierwszego dziecka rozszerzenie szyjki macicy może zająć od 8 do 12 godzin, a za drugim porodem około 5 godzin. Dodatkowo warto wspomnieć, że przy drugim porodzie tkanki miednicy są już rozciągnięte i nie są tak napięte jak pierwotnie. Co więcej, podczas drugiego porodu już wiesz czego się spodziewać i jak zachowywać.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie