Suplementy w ciąży – tak czy nie? Najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety.
Suplementy w ciąży – tak czy nie? Najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy
23.09.2022
Katarzyna Lemanowicz

Zazwyczaj wiążemy z nim raczej pozytywne skojarzenia. Cieszymy się pierwszym zdjęciem USG, pierwszym usłyszanym biciem serduszka czy pierwszymi wyczuwalnymi ruchami. Aby jednak ciąża przebiegała prawidłowo i bez komplikacji, a dziecko rozwijało się jak najlepiej, warto pomyśleć o właściwej suplementacji.

Wiola Lis, specjalistka produktowa w ekologicznym centrum Arkana Smaku, zaznacza: „W związku z tym, że organizm w tym czasie wykazuje większe zapotrzebowanie na witaminy, minerały i składniki odżywcze, warto rozsądnie komponować posiłki i dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Nie zawsze jednak sama dieta wystarczy.

Jeszcze zanim zaczniemy starać się o dziecko, dobrze suplementować kwas foliowy i witaminę D3. Kiedy już zobaczymy na teście ciążowym dwie kreski, warto dołączyć do swojej diety także pierwiastki takie jak jod czy żelazo oraz kwas DHA”. 

Suplementy w ciąży – czy i kiedy je stosować?

Suplementy w ciąży naprawdę warto stosować. Zapobiegają one wielu chorobom i powikłaniom nie tylko u matki, ale też u rozwijającego się dziecka.

Obecnie zaleca się suplementację wszystkim kobietom ciężarnym. Ilość i rodzaj poszczególnych witamin, minerałów i składników odżywczych warto skonsultować przede wszystkim ze swoim lekarzem prowadzącym.

„Możemy pokusić się o uzupełnianie tych składników samą zdrową dietą. Jednak o ile na co dzień nie przysparza to większego problemu, o tyle w ciąży zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki zwiększa się, tym samym uzupełnienie wszystkich mikroelementów za pomocą pożywienia może być co najmniej karkołomne. Należy przy tym pamiętać, że witaminy i suplementy mają za zadanie jedynie uzupełnić naszą dietę, która nadal powinna być zdrowa i zbilansowana” – przypomina ekspertka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku.

Jakie suplementy przyjmować w ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, po szczegółowych badaniach specyfikacji społeczeństwa polskiego rekomenduje suplementację 5 składników, które mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój ciąży. Wymienia się wśród nich:

  • kwas foliowy
  • jod
  • kwas DHA
  • witaminę D3
  • żelazo

Każdy z wymienionych składników odpowiada za inny obszar i wspiera pracę poszczególnych komponentów.

Kwas foliowy 

Kwas foliowy wspiera rozwój wszystkich komórek organizmu. Przyjmując ten składnik, zmniejszamy ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Poza tym pomaga on zapobiegać anemii u kobiety ciężarnej. Jego suplementację warto zacząć jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jod

Zapotrzebowanie na jod w ciąży zwiększa się wraz ze wzmożoną produkcją hormonów tarczycy. Jego niedobór może być przyczyną niedoczynności tarczycy u ciężarnej kobiety, a także u rozwijającego się dziecka. Suplementując jod i dbając o jego odpowiedni poziom w organizmie, zapobiegamy chorobom takim jak upośledzenie umysłowe, kretynizm, niedosłuch czy głuchota u noworodków i starszych dzieci. Badania wskazują także, że niedobór jodu może być jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. 

Kwas DHA

Kwas DHA jest jednym z kwasów omega-3. Nasz organizm nie wytwarza go samodzielnie, dlatego tak ważna jest jego suplementacja. Odpowiedni poziom kwasu DHA w ciąży zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego, a także wpływa na wzrost masy urodzeniowej dziecka i prawidłowy rozwój zmysłu wzroku oraz rozwoju psychomotorycznego u dziecka. 

Witamina D3

Witamina D3 to składnik, który powinni suplementować wszyscy mieszkańcy naszej szerokości geograficznej. W ciąży odpowiedni poziom witaminy D3 wpływa na prawidłową gęstość mineralną kości, a poza tym minimalizuje ryzyko przedwczesnego porodu, a także zbyt niskiej masy urodzeniowej dziecka. 

Żelazo

Kobiety ciężarne znajdują się w grupie ryzyka osób, u których dość często występuje anemia i niedobory żelaza w krwi. Decyzję o tym, czy w naszym wypadku suplementacja żelaza jest potrzebna czy też nie, podejmuje lekarz prowadzący ciążę na podstawie naszych wyników. Żelazo w ciąży powinno się suplementować wyłącznie z zalecenia lekarza i w dawce przez niego dobranej, gdyż zbyt wysoki poziom tego pierwiastka w organizmie ciężarnej może być przyczyną częstszego występowania cukrzycy ciążowej. Wiola Lis z internetowego ekobazaru podsumowuje: „Jak widzimy, suplementy w ciąży mogą bardzo ułatwić nam dbanie o siebie i maluszka. Najlepiej jednak stosować je pod okiem lekarza lub dietetyka, przy systematycznych badaniach. Nie możemy też rezygnować z codziennej zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie