Suplementacja w ciąży — najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym każda kobieta powinna pomyśleć przede wszystkim o sobie i baczniej przyjrzeć się stylowi życia, jaki prowadzi.
Suplementacja w ciąży — najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy
fot. istock.com
14.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Warto skupić się na swojej diecie, a także przyjmowanych w formie suplementów diety witaminach i minerałach. Dlaczego suplementacja w ciąży jest istotna i jakie składniki warto suplementować na co dzień?

Suplementy w ciąży — tak czy nie?

Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku mówi: „Dieta przyszłej mamy co do zasady powinna dostarczać wszelkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Warto zwracać uwagę na różnorodność oraz jakość spożywanych pokarmów. To najlepszy czas, by skłonić się ku certyfikowanej żywności ekologicznej, co czyni wiele przyszłych mam”.

Tymczasem okazuje się, że wiele kobiet w ciąży nie odżywia się prawidłowo, co nie wynika z zaniedbania! W pierwszym trymestrze przyszłe mamy często uskarżają się na mdłości, które utrudniają im spożywanie posiłków. Z czasem pojawić się może zgaga, uczucie ciężkości czy po prostu niechęć do pewnych produktów, które dotychczas zjadałyśmy ze smakiem. Dlatego też często kobiety ciężarne potrzebują dodatkowej suplementacji — w ich stanie niedobory okazują się bardzo groźne nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla płodu.

Jakie witaminy warto suplementować w ciąży?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna regularnie zażywać suplementy diety z witaminą D, bowiem nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej jej ilości wraz z pożywieniem. Organizm może wyprodukować ją sam przy odpowiedniej podaży promieni słonecznych, lecz tych kobiety ciężarne powinny unikać.

Witamina D bierze udział w budowaniu procesów odpornościowych, pomaga również wchłaniać wapń, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem zębów i kości.

„Bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu jest kwas foliowy — jedna z witamin z grupy B. Bierze on udział w wzroście komórek tworzących nowe tkanki. Warto pamiętać, że kwas foliowy suplementuje się także przed ciążą, a nie tylko w czasie jej trwania” — dodaje Wiola Lis, specjalistka z ekocentrum Arkana Smaku.

Przyszłe mamy w razie potrzeby mogą także sięgnąć po:

  • witaminę A,
  • witaminę C - jej suplementacja zalecana jest szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę E - polecana kobietom, które borykają się z alergią, w tym atopowym zapaleniem skó

Minerały dla ciężarnych

W diecie kobiety ciężarnej nie może zabraknąć niektórych minerałów, na które zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Mowa tutaj przede wszystkim o żelazie, którego niedobór występuje nawet u 40% przyszłych mam. Szczególnie narażone są na niego kobiety, u których przed zajściem w ciążę zdiagnozowano anemię. Dawkę żelaza należy zawsze dopasować do trymestru oraz do danej kobiety. Suplementując żelazo, sięgnijmy po witaminę C, która zwiększa jego wchłanianie.

W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć też jodu, który odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu dziecka, wspierając również funkcje łożyska. Jod należy suplementować w szczególności na początku ciąży — kluczowe jest tutaj pierwsze 10 tygodni, choć Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie preparatów z jodem przez cały okres oczekiwania na narodziny dziecka.

Do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka, oprócz jodu, potrzebny jest również selen. Kobiety ciężarne powinny suplementować też kwas DHA, który przyczynia się do właściwego rozwoju układu nerwowego i narządu wzroku dziecka. Źródłem DHA są przede wszystkim tłuste ryby oraz owoce morza, jednak ze względu na to, że w Polsce ich spożycie jest niewielkie, zalecana jest suplementacja.

Jak dobrać dawkę poszczególnych składników odżywczych?

Największe wyznanie dla kobiet ciężarnych stanowi dobór odpowiednich suplementów diety oraz dawki poszczególnych składników. Pamiętajmy, aby w tej materii nie działać na własną rękę: choć możemy spotkać się z ogólnymi rekomendacjami lekarzy czy ekspertów, to dawka każdorazowo powinna być dobrana w sposób indywidualny.

 

Ekspertka z Arkanów Smaku zaznacza: „Warto poruszyć ten temat podczas wizyty kontrolnej u lekarza ginekologa, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań bądź suplementację konkretnego preparatu. Dzięki temu mamy pewność, że dostarczamy sobie niezbędnych składników mineralnych i witamin, jednocześnie nie szkodząc dziecku”. 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
derby (Ocena: 5) 08.07.2022 10:48
trzeba też zadbać o siebie po ciąży. monitoring płodności dale wiedzę o zdrowiu kobiety, polecam termometr owulacyjny MySense do wyznaczania dni płodnych
odpowiedz
oli (Ocena: 5) 30.06.2022 18:42
przed planowaniem natomiast konieczna jest kontrola cyklu, może pomóc zapis na profesjonlnym komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie