Problemy ze snem w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia jakości snu w ciąży są bardzo powszechnym zjawiskiem, z którym zmaga się bardzo duża grupa przyszłych mam.
Problemy ze snem w ciąży - jak sobie z nimi radzić?
26.05.2022
Katarzyna Lemanowicz

Mimo, że bezsenność i przerywanie faz snu nie wpływa w żaden sposób na rozwój fizyczny i intelektualny dziecka, niestety przyczynia się do obniżenia samopoczucia ciężarnej, a także zaburzeń funkcjonowania jej organizmu. Jak poradzić sobie z nieprawidłową higieną snu w ciąży?

Przyczyny obniżenia higieny i jakości snu w ciąży - co warto wiedzieć?

Zdrowy sen w ciąży jest bardzo ważny. Zachowanie najlepszej higieny snu gwarantuje dobre samopoczucie przyszłej mamy, a także pozytywnie wpływa na jej kondycję fizyczną oraz psychiczną. W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian, które bez wątpienia mogą wpływać na higienę snu oraz jakość nocnej regeneracji. Znajomość przyczyn bezsenności w ciąży pomaga skutecznie sobie z nimi poradzić, a głównymi powodami zaburzeń snu w czasie oczekiwania na maleństwo są:

  • ból pleców, mięśni i kręgosłupa,
  • dyskomfort związany z powiększającym się brzuchem,
  • konieczność nocnego oddawania moczu,
  • intensywne sny,
  • zmiany hormonalne. 

Kłopoty ze snem oraz częste pobudki w nocy z pewnością wpływają na obniżenie samopoczucia przyszłej mamy. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na jakość snu i odpoczynku organizmu jest podłoże dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Materace w Lublinie, które charakteryzują się starannym wykonaniem oraz przemyślaną konstrukcją można znaleźć w ofercie renomowanego producenta, czyli marki Hilding Anders.

Dobry materac - sposób na poprawę jakości snu w ciąży

Prawidłowo dobrany materac jest w stanie zapewnić kobiecie w ciąży zdrowy sen, który będzie wpływał na jakość codziennego życia. Na zachowanie najlepszej higieny nocnej regeneracji organizmu wpływa wiele czynników, niemniej jednak najważniejszą rolę odgrywa prawidłowo dobrany materac. Głównym zadaniem podłoża jest zapewnienie ciału i kręgosłupowi odpoczynku w całkowicie naturalnej, swobodnej pozycji, dzięki czemu dochodzi do rozluźnienia mięśni i regeneracji budowy i funkcji narządów wewnętrznych, mózgu oraz układu odpornościowego ciężarnej.

Dla kobiet w ciąży szczególnie dobrym rozwiązaniem jest zakup materaca piankowego z oferty marki Hilding, na przykład podłoża Conga. To materac wykonany z wysokiej jakości blatów pianki Visco oraz wysokoelastycznej, które gwarantują przyszłej mamie odpoczynek w swobodnej pozycji, poprawiającej przepływ krwi, a tym samym utlenienie dziecka. Wysokoelastyczne pianki sprawiają, że napięcia nagromadzone w mięśniach rozluźniają się, dzięki czemu kobieta w ciąży nie odczuwa bólu kręgosłupa czy nóg.

Wyciszenie przed snem oraz przygotowanie sypialni - gwarancją prawidłowo przespanej nocy w ciąży

Bardzo duże znaczenie na przebieg snu kobiety w ciąży ma odpowiednie przygotowanie sypialni. Warto zadbać, aby miejsce odpoczynku było przytulne i kojarzyło się wyłącznie z pozytywnymi rzeczami. Dodatkowo, przed snem warto pamiętać o solidnym wywietrzeniu pomieszczenia, a także ustawienie właściwej temperatury, która nie powinna być zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Bardzo duży wpływ na pracę mózgu i wydzielanie hormonu snu, czyli melatoniny ma światło niebieskie. Na co najmniej godzinę przed planowanym pójściem spać warto wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne, jak telefon, tablet czy laptop, dzięki czemu jakość snu i przebieg nocnej regeneracji będzie znacznie bardziej efektywny.

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Klaudia (Ocena: 5) 08.07.2022 10:42
a po porodzie warto zadbać o kontrolę cyklu, zakup monitora płodności Afrodyta Smart to być jak dla mnie strzał w dziesiątkę
odpowiedz
serena (Ocena: 5) 30.06.2022 18:46
można poszukać informacji na ten temat na portalu naturalna plodnosc pl
odpowiedz
Jowita (Ocena: 5) 31.05.2022 18:56
Ja zainwestowałam w nowy materac podczas ciąży i dzięki temu dobrze mi się spało, mogłam odciążyć kręgosłup. Polecam te z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
odpowiedz
Polecane dla Ciebie