Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża to szczególny moment w życiu każdej kobiety.
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
19.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Odkładamy wtedy na bok wiele przyjemności i cały czas myślimy o tym, czy to, co robimy, nie zaszkodzi naszemu maleństwu. Wątpliwości może wzbudzać nawet taka prosta czynność, jak koloryzacja włosów – w składzie czarnej farby do włosów czy farby blond znajdziemy wiele różnych substancji. Odpowiedzmy więc na pytanie: czy farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne i czy można to robić bez żadnych przeciwwskazań?

Czarna farba do włosów – co można znaleźć w jej składzie?

Zdecydowanie najmocniejszą substancją, w jaką możliwie wyposażona jest czarna farba do włosów, to amoniak. Używa się jej w celu otwarcia łusek włosowych i lepszego połączenia struktury włosa z kolorem. O ile koloryzacja czarną farbą do włosów z amoniakiem nie zaszkodzi nam, jeśli nie będziemy jej nadużywały, to wątpliwości może wzbudzić działanie amoniaku na organizm dziecka. Czy podczas ciąży koloryzacja włosów może być potencjalnie niebezpieczna?

Czarna farba do włosów i koloryzacja w ciąży

Odpowiedź na pytanie z poprzedniego akapitu jest tylko jedna – koloryzacja włosów w ciąży jest zupełnie bezpieczna, niezależnie czy produkt będzie z amoniakiem, czy może zdecydujemy się na farby do włosów bez amoniaku. Nie oznacza to jednak, że możemy używać ich zupełnie dowolnie – o czym należy pamiętać, jeśli zależy nam na koloryzacji w trakcie ciąży?

Jeśli interesuje nas koloryzacja podczas ciąży, najlepszym wyborem będą farby do włosów bez amoniaku. Chociaż ten składnik nie powinien zaszkodzić ani matce, ani jej dziecku, to lepiej będzie zachować ostrożność i wybrać farby, które nie zawierają takiego składnika. Dotyczy to nie tylko aspektów stricte zdrowotnych, ale też tych związanych z komfortem. Kobieta w ciąży może być mocniej wyczulona na zapachy i woń amoniaku może się okazać dla niej drażniąca.

Czarna farba do włosów – jaką farbę wybrać w trakcie ciąży?

Jeśli podczas ciąży marzy nam się głęboka czerń, jaką może zagwarantować czarna farba do włosów, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania koloryzacji. Tak jak jednak mówiliśmy wcześniej, najlepsze w tym celu będą farby bez amoniaku – będzie to dobre wyjście zarówno dla matki i jej włosów, jak i dla dziecka.

Jak działają farby do włosów bez amoniaku? One także muszą zawierać w swoim składzie środek spulchniający, jednak jego działanie będzie delikatniejsze od działania amoniaku. O ile amoniak nie powinien zaszkodzić włosom, jeśli nie będzie nadużywany, to w przypadku częstszej koloryzacji farby bez amoniaku mogą okazać się znacznie bezpieczniejsze.

Czarna farba do włosów bez amoniaku może być tak samo skuteczna jak ta, która zawiera ten składnik. Zamiast amoniaku przeważnie stosuje się w nich monoetyloaminę, która działa dokładnie tak samo, jednak nie jest tak gwałtowna. Wybór takiej farby gwarantuje mniejsze ryzyko przesuszania się włosów, nawet jeśli będzie ona często stosowana.

Reasumując – czarna farba do włosów i jej aplikacja podczas ciąży to nic złego. Warto jednak na ten czas odłożyć farby wyposażone w amoniak na rzecz bardziej naturalnych produktów.

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gabi (Ocena: 5) 30.05.2022 15:30
hormony tak wpływają. także przed ciążą i po ciąży trzeba kontrolować poziom hormonów. Akurat poziom lh można w domu badać, ja mam taki monitor płodności afrodyta smart i tam mam pomiary poziomu lh ze śliny
odpowiedz
karola (Ocena: 5) 21.04.2022 18:39
po urodzeniu trzeba pamiętać o antykoncepcji, bo niewystępowanie okresu nie oznacza, że nie powrociła owulacja. Polecam mechaniczne zabezpieczenie w formie diafragmy Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie