Co można zrobić, aby wesprzeć ukochaną osobę po stracie ciąży?

Kilka rzeczy, które warto zrobić.
Co można zrobić, aby wesprzeć ukochaną osobę po stracie ciąży?
fot. istock.com
21.01.2021
Dominika Stanisławska

Poronienie to ogromny ból psychiczny dla kobiety. Często osoby z najbliższego otoczenia nie wiedzą, jak mogą pomóc. Jest jednak kilka czynności, które można wykonać, aby ulżyć w bólu. Są to – dla osób najbliższych – proste rzeczy, które sygnalizują chęć pomocy i pokazują wsparcie. Dla kobiety są czułym gestem, który pokaże, że nie jest sama ze swoim cierpieniem.
Zobacz więcej: 15 października - dokładnie dzisiaj - jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego! Czy tę ciszę pod sercem da się przeżyć?

Co można zrobić, aby ulżyć kobiecie po stracie ciąży?

#1 Napisz kartkę

Jedna z najtrudniejszych części utraty ciąży jest myśl, że nikt poza kobietą nie widzi tej tragedii. Myśl, że nie potrzyma się w rękach ukochanego dziecka jest bardzo przytłaczająca. Nie trzeba w teatralny sposób pokazywać wsparcia. Można napisać list lub kartkę. Nie martw się, że napiszesz coś niefortunnie lub nietaktowanie. Chodzi o to, aby pokazać, że pamiętasz i wspierasz ukochaną osobę w trudnym okresie.
Chodzi o to, aby pokazać, że pamiętasz i wspierasz ukochaną osobę w trudnym okresie.
fot. istock.com

# Odciąż w obowiązkach

Poronienie może prowadzić do depresji. Obsesyjne myślenie o stracie dziecka przekłada się na fizyczne aspekty, jak brak siły i apetytu. Utrata ciąży jest wyczerpująca. Boli fizycznie i emocjonalnie. To trudne i smutne. Jeśli szukasz sposobu, aby pomóc komuś, kto niedawno stracił ciążę, przynieś posiłek i odciąż w obowiązkach domowych.

#3 Daj przestrzeń na rozmowę

Jedne kobiety zamkną się w sobie po stracie ciąży, a inne będą ciągle opowiadać o tym samym. Jest to forma terapii i dochodzenia do siebie po traumie. To, że ciąża skończyła się poronieniem nie jest tylko dramatem, dla kobiety. Warto porozmawiać z bliską osobą o planach dotyczących dziecka. Podzielić się przemyśleniami o tym, jak miała wyglądać przyszłość. Dla obu stron może to być bardzo uzdrawiające.
Zobacz więcej: Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?

#4 Zaopiekuj się rodziną

Rodzice muszą również kierować się troską o swoje żyjące dzieci nawet z poczuciem smutku, które czasami wiąże się z brakiem stuprocentowego rodzicielstwa. Podaruj ukochanej osobie wspólne chwile i zróbcie całą rodziną coś, co sprawi, że się uśmiechniecie. To nie tylko da wam trochę czasu na żałobę i odpoczynek, ale także pomoże poczuć, że wasze pozostałe dzieci mają się dobrze, pomimo smutku, jaki mogą odczuwać.

#5 Bądź obecny

Doświadczenie straty może powodować, że chcemy dać „przestrzeń” na bycie samemu i przemyślenie wszystkiego. Wysyłaj codziennie SMS-a, aby poinformować, że myślisz o danej osobie. Zadzwoń i po prostu posłuchaj tego, co osoba, która doświadczyła straty ma do powiedzenia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie