Jesteś w ciąży? Idź na basen!

Dlaczego pływanie jest jedną z najlepszych form aktywności w ciąży? Jakie środki bezpieczeństwa podjąć na basenie? Jakie kąpielisko wybrać najlepiej? I w co się ubrać? Dowiedz się wszystkiego z tego artykułu.
Jesteś w ciąży? Idź na basen!
fot. istock.com
26.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy jesteś w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanych miesiącach, wszelka aktywność fizyczna może przychodzić ci trudniej niż na początku. Wiele mam odkrywa w tym czasie, że doskonałym sposobem na zażycie odrobiny sportu, a także relaksu, jest pływanie. Jest ci łatwiej, bo w wodzie twoje ciało ma większą wyporność. Dlatego nie unikaj wizyty na basenie. Oto, dlaczego warto odwiedzać pływalnię regularnie, nawet do samego końca ciąży, jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań.

Zalety pływania w ciąży

Twoje już i tak mocno obciążone w ciąży stawy i kręgosłup w wodzie odpoczywają. Gdy stoisz w wodzie się gającej do klatki piersiowej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kolana biodra podtrzymują mniejszy ciężar niż na lądzie. Opór wody sprawia też, że podczas ćwiczeń Twoje ruchy są płynniejsze i tym samym mniej obciążające dla stawów niż podczas jakiejkolwiek aktywności na lądzie. Pływanie łagodzi bóle pleców i mięśni miednicy, a także poprawia nastrój. Podczas ciąży możesz uprawiać aerobik w wodzie (na specjalnych zajęciach dla ciężarnych) lub po prostu podskakiwać czy tańczyć – taka aktywność relaksuje ciało i umysł.

Zobacz więcej: Jak się wyspać w ciąży?

Gdy pływasz, zwłaszcza stylem klasycznym, zwiększasz wydolność swoich płuc, co z pewnością zaprocentuje podczas porodowego wysiłku. Pływanie poprawia krążenie i zmniejsza opuchliznę ciała. Mamy, które w ciąży regularnie chodzą na basen, rzadziej narzekają na „ciężkość” nóg. Badania pokazały także, że mamy, które pływają w ciąży (ale także uprawiają inne dyscypliny sportu, takie jak pilates lub joga dla ciężarnych), lepiej radzą sobie z bólem porodowym. Na co powinnaś uważać, wybierając się w ciąży na basen? 

Pływaj bezpiecznie

Zwracaj uwagę na temperaturę wody na basenie. Optymalnie, woda powinna mieć 29 stopni Celsjusza. Za ciepła jest niezdrowa m.in. ze względu na bakterie, które mogą się w niej namnażać, a zbyt zimna najzwyczajniej w świecie może stać się przyczyną niepotrzebnego przeziębienia u przyszłej mamy.  Na basen zabierz ze sobą gumowe buty do pływania. Bose stopy to zbyt duże ryzyko poślizgnięcia, a klapki również nie są zbyt bezpieczne (możesz jeden zgubić lub poślizgnąć się na nim).

Pływanie w basenie

fot. istock.com

Morze – tak! Jezioro – niekoniecznie

Jeziora zazwyczaj nie są dostatecznie czyste, by móc się w nich bezpiecznie kąpać w ciąży. Kąpieliska rekreacyjne, strzeżone, roją się od spragnionych kąpieli osób, zwłaszcza latem, nie są to więc miejsca zbyt higieniczne dla ciężarnej.

Latem, jeśli masz taką możliwość, wybieraj baseny odkryte. Ich zaletą jest to, że nie jest na nich duszno oraz nie gryzie Cię  w nozdrza zapach chloru, który może wywołać nudności.

W większych miastach można znaleźć również pływalnie, gdzie czystość wody utrzymuje się z użyciem nowocześniejszych technologii niż chlorowanie, np. ozonowanie. Zorientuj się, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, nie ma przypadkiem takiego basenu.

Nie forsuj się!

Kobieta w ciąży nie może nurkować. Aktywność fizyczna w wodzie nie powinna być również zbyt forsowna. Gdy twoje ciało jest rozluźnione, możesz nie czuć, jak nadwyrężasz mięśnie i stawy, dlatego ćwicz i pływaj bardzo łagodnie. Nie przemęczaj się, zanim przepłyniesz tyle długości basenu, ile przepływałaś przed ciążą, usiądź w połowie drogi na brzegu niecki, wsłuchaj się w swój oddech i oceń, czy już nie jesteś przemęczona. Pływaj tyle, ile dajesz radę. Na zawody z samą sobą przyjdzie znów czas po urodzeniu dziecka.

Nie zapominaj, że pływając, także można się odwodnić. Podczas aktywności w wodzie, tak jak podczas uprawiania każdego innego sportu, należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Wybieraj się basen zawsze z butelką wody mineralnej. Zostaw ją w szatni i napij się zaraz po zakończeniu pływania.

Drogie Mamy, na pewno zainteresuje was, w co ubrać się na basen lub na plażę, aby było Wam wygodnie i aby wyglądać modnie. Znalazłyśmy dla was kilka bardzo ładnych jednoczęściowych strojów kąpielowych dla Mam z brzuszkiem. Obejrzyjcie je dalej i sprawdźcie, gdzie i za ile można je kupić.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie