Dziwne ciążowe zachcianki: Jedzenie kredy, wąchanie ścian, nieodparta ochota na spróbowanie mydła!

Lody waniliowe zagryzane ogórkami kiszonymi to przy tym nic nadzwyczajnego.
Dziwne ciążowe zachcianki: Jedzenie kredy, wąchanie ścian, nieodparta ochota na spróbowanie mydła!
fot. istock.com
06.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

O tym, że kobiety noszące pod sercem dziecko miewają różne dziwaczne zachcianki, wiadomo nie od dziś. W środku nocy potrafią uprosić swojego partnera, żeby ten pobiegł do pobliskiego sklepu i przyniósł im ulubiony kubek lodów, smakowite śledziki czy słoik kiszonych ogórków. Jednak to jeszcze nic.

Zachcianki ciężarnych kobiet są naprawdę dziwne

Według badań przeprowadzonych przez firmę ECigaretteDirect, panie chcą jeść pikle z masłem orzechowym, tuńczyka z bananem czy smażone jajka z sosem miętowym.

Brytyjscy naukowcy udowadniają, że z pokolenia na pokolenie ciążowe zachcianki stają się coraz bardziej uciążliwe. Pół wieku temu, zaledwie co trzecia kobieta w stanie błogosławionym wyrażała dziwne potrzeby, których nie miała przed zajściem w ciążę. W czasach obecnych już trzy czwarte kobiet miewa ciążowe zachcianki. Przyczyną takich zachowań jest dostęp do większej liczby produktów niż 50 lat temu.

Kreda, mydło i popiół

Żywieniowe zachcianki nie dziwią już tak bardzo jak kiedyś, oczywiście jeżeli nie zaburzają diety ważnej dla zdrowia matki i dziecka. W ankiecie, która ma na celu ukazanie niecodziennych potrzeb, kobiety wymieniały (z pozoru) niejadalne rzeczy, typu kreda, popiół czy mydło! Mówiły również o podjadaniu pasty do zębów, co przy wyżej wymienionych artykułach, nie dziwi i nie szokuje tak bardzo.

Zobacz więcej: Ciąża przenoszona - co to oznacza w praktyce?

Zachcianki w ciąży

fot. istock.com

Lukrecja

Nietypowym smakiem lukrecji, popularnym przede wszystkim w krajach skandynawskich, zajadają się już ciężarne kobiety w pozostałych rejonach Europy. Cukierki mają dość specyficzny smak, dlatego też jedni ludzie je kochają, drudzy zaś szczerze się nimi brzydzą. Niektóre kobiety dziwią się sobie, czemu przed zajściem w ciążę nie przepadały za tymi smakołykami.

Nietypowe codzienne zachowania

Odkrywanie nowych smaków i ich miksowanie to tylko początek nietypowych zachowań w okresie ciąży. Niektóre kobiety przy nadziei mają dziwne upodobanie odnośnie do faktur: gładkich ścian, szorstkich tkanin, a także ich zapachów. Ankieterki wyznały, że mają zamiłowania do wąchania torebek herbaty, kosmetyków oraz… wilgotnych ścian.

Nocne zajadanie się rybami

Respondentki przyznały, że mają ciągoty do nocnego podjadania. Największą chęć miały na owoce morza. Według nich, najpopularniejszym przysmakiem nie są osławione śledziki w oleju, tylko sardynki.  Dieta, w której przeważają ryby jest bardzo zdrowa, ale lekarze twierdzą, że czasem trudno powiązać ze sobą ciążowe zachcianki z zapotrzebowaniem na pewne składniki pokarmowe.

Zobacz więcej: (Nie)zwykłe sposoby na ocalenie związku

Ssanie kostek lodu

W trakcie ciąży panie pozwalają sobie na znacznie więcej. Normalnie nie zajadałyby się swoimi ulubionymi lodami, ponieważ starają się trzymać linię. W stanie błogosławionym z łatwością łamią swoje dietetyczne przyrzeczenia. Nie jest do końca wiadome, dlaczego upodobały sobie ssanie i przykładanie do ciała kostek lodu. Jedno jest pewne: to jedna z najmniej kalorycznych ciążowych fanaberii.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie