W którym tygodniu ciąży iść do lekarza?

Na wielu forach internetowych znaleźć można mnóstwo postów zdesperowanych dziewczyn, które zastanawiają się, w którym tygodniu ciąży odwiedzić ginekologa.
W którym tygodniu ciąży iść do lekarza?
fot. istock.com
21.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Chwila, w której na teście ciążowym widzi się dwie kreski jest niezwykła. Emocje sięgają zenitu, kobieta nagle uświadamia sobie, że jej życie prawdopodobnie już nigdy nie będzie takie samo. Pojawia się również pewien dylemat: Czy powinnam od razu biec do lekarza? A może spokojnie poczekać jeszcze kilka tygodni, bo przecież to dopiero wczesna ciąża i wszystko może się zdarzyć...

Według lekarzy, najlepszym terminem na pierwszą wizytę jest czas między 6. a 8. tygodniem ciąży (liczonej mniej więcej od dnia wystąpienia ostatniej miesiączki). Wcześniej położnik może jedynie skierować pacjentkę na badanie krwi, które potwierdziłoby obecność w organizmie hormonu ciążowego hCG. Raczej nie założy karty ciąży i prawdopodobnie każe przyjść na wizytę za kilka tygodni.

W którym tygodniu ciąży iść do lekarza?

Serce zarodka zaczyna bić około 21 dnia po zapłodnieniu. To 3 tydzień życia dziecka i koniec 5. tygodnia ciąży. Dopiero po upływie tego czasu możliwe jest zobaczenie czegokolwiek podczas transwaginalnego badania USG. Lekarz jest w stanie stwierdzić, czy ciąża jest żywa oraz jakie wymiary ma zarodek.

Zobacz więcej: Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

Pierwsza wizyta ciążowa - jak wygląda

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym nie kończy się jednak wyłącznie na badaniu USG i potwierdzeniu ciąży. Każda przyszła mama powinna przygotować się na dość długą rozmowę z położnikiem.

O co pyta lekarz na pierwszej wizycie?

  • Przede wszystkim będzie chciał ustalić termin ostatniej miesiączki, zapyta również, czy to twoja pierwsza ciąża, czy zdarzały się poronienia.
  • Specjalista wypyta również o ogólny stan twojego zdrowia, tryb życia, będzie chciał dowiedzieć się, czy nie chorujesz na jakieś przewlekłe schorzenia, czy nie jesteś na coś uczulona, czy miałaś w swoim życiu jakieś operacje, poważne zabiegi, jakie leki brałaś w ostatnim czasie.
  • Ginekolog przeprowadzi również badanie ginekologiczne (przede wszystkim sprawdzi ułożenie macicy, jej wielkość, zbada brzuch). Oprócz tego lekarz zmierzy ciśnienie krwi i ustali twoją wagę ciała.
  • Podczas pierwszej wizyty lekarz zleci również wykonanie szczegółowych badań krwi i moczu, konieczne może być również badanie cytologiczne oraz określenie grupy krwi.

Kiedy lekarz w ciąży?

fot. istock.com

Pierwsza lekarska wizyta ciążowa - jak się przygotować?

Stała opieka medyczna i regularne monitorowanie rozwijającego się płodu to w ciąży podstawa. Zanim jednak wybierzesz się na pierwsze spotkanie z położnikiem sama możesz już zadbać o rozwijające się w twoim łonie życie. W jaki sposób:

  • Przede wszystkim kup w aptece kwas foliowy i zacznij przyjmować go najszybciej jak tylko to możliwe (Pierwsze tygodnie ciąży są dla rozwoju dziecka najważniejsze),
  • Zmień dotychczasowy tryb życia. Paliłaś? Natychmiast skończ z nałogiem. Unikaj alkoholu i innych używek. Dobrze się wysypiaj i staraj nie przemęczać,
  • Zacznij zdrowo się odżywiać. Jedz dużo warzyw, owoców i chudego mięsa Zrezygnuj z chipsów oraz słodyczy. Jeżeli masz straszne mdłości, a każde jedzenie wzbudza w tobie wstręt, kup w aptece witaminy dla ciężarnych (np. Falvit)

Zobacz więcej: Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie