8 rzeczy, które ułatwią Ci pierwszy poród

Przed tobą pierwszy poród, a ty cała drżysz ze strachu? Nic dziwnego. To przełomowe wydarzanie, które dla wielu kobiet okazuje się niestety traumatycznym przeżyciem. Chcesz tego uniknąć? Oto 8 rzeczy, które ułatwią ci pierwszy poród.
8 rzeczy, które ułatwią Ci pierwszy poród
fot. istock.com
25.09.2017

Ostatnia rzecz, której potrzebujesz przed porodem, to panika. Ale jak być spokojną, gdy tyle słyszy się o ciężkich, dramatycznych wręcz porodach? Rozwiązaniem jest solidne przygotowanie. Potraktuj poród jak zadanie do wykonania, a przekonasz się, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

8 rzeczy, które ułatwią pierwszy poród

#1 Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to potoczna nazwa kursu dla przyszłych mam i ich partnerów. Na zajęciach przyszli rodzice dowiadują się, jak przebiega ciąża oraz jak dbać o małe dziecko. Położne prowadzące zajęcia udzielają również wskazówek dotyczących przebiegu porodu – m.in. jak się do niego przygotować psychicznie, co zabrać ze sobą do szpitala, uczą także, jak odpowiednio oddychać i efektywnie przeć. Warto zdobyć taką wiedzę, ponieważ umiejętność skutecznego parcia jest kluczem do szybkiego i łatwego porodu bez komplikacji. Uwaga! Szkoły rodzenia są płatne i bezpłatne – tych drugich szukaj przy szpitalach i centrach medycznych.

#2 Aktywność fizyczna

Poród to ogromny wysiłek fizyczny, dlatego wszystkie przyszłe mamy powinny dbać o swoją kondycję. Kobiety w formie lepiej znoszą trud porodu, w przeciwieństwie do tych, u których brak ruchu przyczynił się także do otyłości. Nadwaga utrudnia poród, czyniąc go bardziej męczącym zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Dlatego warto dbać o formę, pamiętając, że okres ciąży nie oznacza rezygnacji ze sportu. Wręcz przeciwnie. Jeśli twój stan ci na to pozwala, korzystaj z ruchu, ale w granicach rozsądku, a najlepiej po konsultacji z lekarzem. Dobrą propozycją będzie codzienny spacer, pływanie, joga oraz ćwiczenia dedykowane kobietom w ciąży. Unikaj natomiast jazdy na rowerze oraz sportów, których uprawianie niesie ze sobą ryzyko upadków.

#3 Obecność bliskich

Obecność bliskiej osoby, szczególnie ojca dziecka, może okazać się zbawienna podczas porodu. Świadomość, że nie jesteś sama, łagodzi stres tuż przed porodem i zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie samej akcji. Dlatego nie rezygnuj z tej możliwości, kierując się względami estetycznymi i odczuciami partnera. Gdy poczujesz pierwsze skurcze, twój wygląd będzie ostatnią rzeczą, o której pomyślicie i ty, i ojciec twojego dziecka. Uwaga! Lekarz ma prawo wyprosić osobę towarzyszącą z sali, gdy np. będzie przez nią pouczany albo krytykowany.

Rzeczy, które ułatwiają pierwszy poród

fot. istock.com

#4 Dieta

Wszystkie kobiety w ciąży, a szczególne, te które mają przed sobą pierwszy poród, powinny dbać o zdrowie poprzez odpowiednie ożywianie. Dzięki zrównoważonej diecie przygotujesz swój organizm do porodu i szybciej odzyskasz siły, gdy będzie już po wszystkim. Dbaj o to, co jesz, wprowadzając do jadłospisu przede wszystkim produkty bogate w żelazo, witaminy i mikroelementy oraz kwas foliowy niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Uwaga! Kobiety, których masa ciała jest w normie, w ciąży powinny przytyć ok. 11–13 kg.

#5 Wiek

Jeśli pragniesz mieć dziecko, nie odkładaj tego w nieskończoność. Wiek ma ogromny wpływ na przebieg ciąży oraz na to, jak długi i ciężki będzie sam poród. Po skończeniu 30 lat, wzrasta ryzyko powikłań porodowych, dlatego warto wyeliminować niepotrzebne ryzyko, nie odkładając macierzyństwa na wieczne jutro. Pamiętaj, że nie istnieje idealny moment na urodzenie dziecka, więc jeśli tworzysz związek z mężczyzną, z którym chcesz założyć rodzinę, nie trać cennego czasu.

#6 Szpital

Pierwszy poród to ogromne przeżycie, dlatego warto zadbać o jak najlepszą opiekę medyczną. Wykwalifikowany i zarazem życzliwy personel sprawi, że poczujesz się komfortowo. Dlatego przed porodem zastanów się, w jakim szpitalu chcesz rodzić, biorąc pod uwagę opinie na temat lekarzy, położnych i pielęgniarek. Warto również upewnić się, czy w danym szpitalu znieczula się kobiety do porodu (niestety, wciąż nie jest to rutynowa procedura). Listę szpitali wraz z ocenami możesz znaleźć na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Jak przygotować się do porodu?

fot. istock.com

#7 Wyprawka

Do pierwszego porodu musisz się naszykować nie tylko psychicznie, ale również dosłownie, kompletując wyprawkę do szpitala. Zrób to wcześniej, nawet miesiąc przed palowanym terminem porodu. Gdy się spakujesz, poczujesz się bardziej przygotowana do tego, co cię czeka, a to pozytywnie wpłynie na twoją psychikę, obniżając poziom stresu. W szpitalnej wyprawce powinny się znaleźć zarówno twoje rzeczy, jak i te potrzebne nowo narodzonemu dziecku. Z tego powodu również warto naszykować się wcześniej, by niczego nie pominąć. 

#8 Pozytywne nastawienie

Pierwszy poród dla każdej kobiety to ogromny stres. Trudno go przezwyciężyć, jednak musisz pamiętać, że pozytywne nastawienie ma duży wpływ na ciążę oraz na sam poród. Dlatego będąc w stanie błogosławionym, traktuj samą siebie wyjątkowo, znajdując czas na relaks i hobby, które cię uspokaja i pochłania. Gdy skupisz się na czymś przyjemnym, przestaniesz obsesyjnie myśleć o tym, co cię niedługo czeka na sali porodowej. Do samego porodu również podejdź z większym entuzjazmem. Potraktuj to jako… wyzwanie, z którym musisz się zmierzyć. Pomyśl też o wyjątkowej nagrodzie, jaka czeka cię, gdy wszystkiemu podołasz.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie