Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Czy warto ją wykonać?

Czym jest przyspieszanie dojrzewania szyjki macicy?
Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Czy warto ją wykonać?
fot. istock.com
06.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Szyjka macicy jest częścią, która łączy macicę z pochwą. W czasie comiesięcznego cyklu kobiety przechodzi ona, wraz z samą macicą i pochwą, szereg zmian. Jej struktura i czynność zmieniają się także znacząco w czasie ciąży.

Jak dojrzewa szyjka macicy w ciąży?

Przez prawie całe dziewięć miesięcy zatkana jest gęstym śluzowych czopem, który zapobiega przedwczesnemu porodowi. Jednak, żeby poród mógł przebiec pomyślnie, szyjka macicy musi się do niego odpowiednio przygotować – to właśnie nazywamy dojrzewaniem szyjki macicy.

Dojrzewanie szyjki macicy to złożony proces, na który składają się: zmiana położenia szyjki, jej konsystencji, rozluźnieniem mięśni, rozwarcie, a także ułożenie części przodującej dziecka. Jako ostatni, niedługo przed porodem, odchodzi czop śluzowy, otwierając dziecku drogę na świat.

Jeśli zmiany te zostaną zaobserwowane w okresie grubo wyprzedzającym termin porodu – nazywamy to wtedy niewydolnością szyjki macicy. Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ dziecko nie jest jeszcze gotowe na samodzielne życie. Kobieta ciężarna często sama nie zdaje sobie sprawy, że szyjka jej macicy skróciła się przedwcześnie. Dlatego tak ważna jest kontrola stanu szyjki macicy w czasie ciąży, która należy do rutynowych badań ciężarnych w podczas wizyty u lekarza ginekologa.

Jak ocenić dojrzałość szyjki macicy?

W celu ocenienia dojrzałości szyjki macicy używana jest skala Bishopa. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że szerokość i długość kanału szyjki macicy jest cechą indywidualną, a w przypadku kobiet, które rodzą już kolejny raz – specyfika zmian zachodzących w niej jest diametralnie różna niż u pierworódek. U tych pierwszych – ujście zewnętrzne szyjki macicy może być na kilka tygodni przed terminem porodu tak drożne jak u tych drugich przed samym porodem.

Kobieta w trakcie porodu

fot. istock.com

Przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy - czyli czym jest preindukcja?

Preindukcja to farmakologiczne lub mechaniczne działanie, mające na celu przyspieszenie zmiękczania, dojrzewania szyjki macicy. Współczesne położnictwo dysponuje kilkoma skutecznymi metodami preindukcyjnymi.

Kiedy wykonuje się preindukcję?

Preindukcja porodu jest wykonywana wtedy, gdy twarda i zamknięta szyjka macicy stanowi podstawowe przeciwwskazanie do indukcji porodu.

Jak wygląda preindukcja?

Metody preindukcji polegają przede wszystkim na podawaniu prostaglandyn, które powodują rozwieranie się części pochwowej. Szyjka macicy dzięki nim robi się miękka, podatna, rozbita zostaje także struktura czopu śluzowego.

Czy preindukcja jest konieczna?

Nie jest konieczna, chyba że będą wyraźne wskazania medyczne, ale są to kwestie, którymi na pewno zajmie się lekarz. Na pewno preindukcja pomaga, gdy poród ma być wywoływany, choć coraz częściej zamiast preindukcji wykonuje się po prostu od razu cesarskie cięcie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie