Czy to w jaki sposób rodzisz wpływa na dziecko?

Poród to ogromne wydarzenie w życiu dziecka, które - mimo że niezapamiętane - pozostawia po sobie wiele śladów. Czy wiesz jakich?
Czy to w jaki sposób rodzisz wpływa na dziecko?
fot. istock.com
05.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wielu badaczy wskazuje, że poród ma niebagatelne znaczenie na wiele aspektów życia dziecka. Najważniejsze dla dziecka jest to, jaką drogą przyszło na świat (naturalnie czy przez cesarskie cięcie) oraz czy przebywało z mamą po narodzinach. Poród jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla mamy, ale także dziecka.

Jaka jest różnica między cesarskim cięciem a porodem naturalnym?

Bez wątpienia lepiej rodzić siłami natury. Czasem jednak nie ma takiej możliwości i pozostaje nam tylko cesarskie cięcie. Warto pamiętać, że należy je wykonywać wyłącznie ze wskazań medycznych, robiąc to dla własnego komfortu, możemy skrzywdzić dziecko, ponieważ dzieci rodzące się przez cesarskie cięcie mają słabszą odporność niż dzieci rodzące się naturalnie. Uważa się również, że dzieci rodzące się naturalnie są w przyszłości pewniejsze siebie i spokojniejsze.

Czy dziecko aktywnie uczestniczy w porodzie?

Poród to wysiłek nie tylko dla matki, lecz także dla dziecka. Rodzące się dziecko jest całkowicie świadome zmiany stanu rzeczy: słyszy, odbiera bodźce, czuje i aktywnie uczestniczy w procesie własnych narodzin.

Czego może nauczyć dziecko poród?

Dziecko nie ma pojęcia, że po drugiej stronie jest życie i jest mama. Doświadczenia prenatalne są więc fenomenalnym podłożem dla rozwoju psychofizycznego dziecka, co najpewniej wpływa później na wiele jego zachowań.

Poród - jaki ma wpływ na dziecko?
fot. istock.com

Zmiana warunków życia

Moment przyjścia na świat jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia emocjonalnego – to również moment wymagający sprawnego przestawienia się różnych funkcji organizmu. Dziecko musi przystosować się do nowych warunków życia. Do płuc wdziera się suche powietrze, wypychając zalegający tam płyn. W sercu zostaje przestawiona zwrotnica, gdyż krew musi zostać skierowana do płuc. Bębenki bolą od głośnych i szeleszczących dźwięków. W czasie porodu naturalnego dziecko ma więcej możliwości na to, by przystosować się do nowego otoczenia, przez co przeżywają znacznie mniejszy stres już na samym początku.

Poród a wygląd dziecka

Nierzadko w szpitalu mamy porównują swoje dzieci i okazuje się, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są ładniejsze! Dzieje się tak dlatego, że nie przeciskają się one przez kanał rodny, który je przydusza i często zniekształca głowę. Często, gdy skurcze parte trwają długo, a dziecko długo przebywa w kanale rodnym, pojawiają się na jego twarzy znamiona. Wszystko to jednak z czasem mija!

Z mamą czy bez mamy

W niemalże wszystkich szpitalach dziecko tuż po porodzie jest oddawane mamie, dotyczy to również cesarskiego cięcia. Należy trzymać się tej zasady, ponieważ dzieci, które przebywały z mamą po narodzinach, są spokojniejsze i lepiej rozpoznają zapach matki!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
natura (Ocena: 5) 30.11.2022 20:25
Wszystkim planującym dziecko polecam zapisywanie płodności na komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2022 20:50
Ja i dr wisniewski
odpowiedz
Polecane dla Ciebie