Czy pora dnia lub nocy, w której rodzi się dziecko, ma znaczenie dla jego zdrowia, albo dla samopoczucia rodzącej kobiety?

Badacze przeprowadzili na ten temat badania.
Czy pora dnia lub nocy, w której rodzi się dziecko, ma znaczenie dla jego zdrowia, albo dla samopoczucia rodzącej kobiety?
fot. istock.com
21.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Czy pora dnia może źle wpłynąć na nowo narodzone dziecko i mamę? Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przeanalizowali prawie 25 tys. niezaplanowanych porodów w Wielkiej Brytanii. Doszli do wniosku, że godzina porodu nie ma znaczenia dla zdrowia i rozwoju dziecka, nie wpływa też na stan zdrowia matki.

Czy pora dnia może źle wpłynąć na nowo narodzone dziecko i mamę?

Badacze dokonali jednak innego odkrycia. Zainteresowali się związkiem pomiędzy czasem porodu a zmęczeniem lekarza przyjmującego poród. Udowodnili, że wraz ze wzrostem zmęczenia lekarza spada jego koncentracja, wskutek czego nie jest on w stanie zająć się rodzącą tak sprawnie, jak na początku swojego dyżuru.

Wyniki są zatrważające: po 10 godzinach pracy lekarza ryzyko utraty zbyt dużej ilości krwi przez rodzącą kobietę wzrasta aż o 30 proc.

Jaki stąd wniosek? Jeśli poród nie jest wcześniej zaplanowany co do miejsca i sposobu, należy przynajmniej wcześniej umówić się z położną, która zagwarantuje nam pełną opiekę.

Zobacz więcej: Torebka śniadaniowa uratowała życie wcześniaka - koniecznie sprawdź o co chodzi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie