7 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię po porodzie

Tego nie znajdziesz w poradnikach dla rodziców.
7 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię po porodzie
fot. istock.com
30.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wiele mam przed porodem czyta podręczniki dla mam i ma poczucie, że wie co ja czeka. Niestety każda potem się przekonuje, że w poradnikach nie ma wszystkiego.

7 rzeczy, które mogą zaskoczyć po porodzie

#1 Korzystanie z toalety

Nie tylko pierwsze oddanie moczu może być trudne i nieprzyjemne, to jeszcze może się okazać, że jednocześnie będzie schodzić krew z dróg rodnych. Warto mieć przy sobie małą butelkę z wodą, by się obmyć. Może się nawet okazać, że przyda ci się pomoc położnej, lub kogoś bliskiego nawet w zmianie bielizny poporodowej.

#2 Pocenie się

Po porodzie z organizmu schodzi woda, która była nagromadzona podczas ciąży, możesz częściej odwiedzać toaletę, ale także się bardzo pocić. Warto mieć zawsze pod ręką druga koszule nocna, by móc się przebrać. Niestety antyperspirant nie pomoże, najskuteczniejsze będą częste prysznice i cierpliwość.

połóg
fot. istock.com

#3 Skurcze brzucha

Mimo że urodziłaś już dziecko, nadal możesz czuć bolesne skurcze macicy. Niektóre mamy twierdzą, nawet, że miały wrażenie, że to rodzi się kolejne dziecko.

Zobacz więcej: Właśnie tak wygląda cesarskie cięcie? Mamy video!

#4 Uciskanie macicy

Lekarz lub położna może co jakiś czas przychodzić i naciskać macicę. Choć jest to konieczne, może być bardzo bolesne i nieprzyjemne.

#5 Karmienie piersią

Wiele mam, nawet doświadczonych uważa, że jest to najtrudniejsze zadanie świeżo upieczonej mamy (i maluszka). To jakby próbować się porozumieć z obcokrajowcem nie znając żadnych podstaw jego języka. Karmienie jest zarówno nauką i sztuką. Jedyna rada to cierpliwość, wyczucie i trening.

#6 Ból podczas siedzenia nawet miesiąc po porodzie

Mamy, które rodziły bardzo duże dzieci, krocze ich pękło lub były nacinane, mają problemy siadaniem przez długi czas. Zarówno siadanie, siedzenie i wstawanie może być równie nieprzyjemne, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę.

#7 Czarna kresa nie znika po porodzie

Kresa, która zrobiła się ciemna w ciąży, niestety szybko nie znika. Na szczęście nie zostaje na zawsze tak ciemna, czasem potrzeba aż pół roku.

Drogie mamusie, było coś jeszcze, co was zaskoczyło? Czy było coś, na co nie byłyście gotowe w połogu?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie