Druga cesarka bezpieczniejsza dla mamy?

Naukowcy uważają, że drugie cesarskie cięcie jest znacznie bardziej bezpieczne niż naturalny poród.
Druga cesarka bezpieczniejsza dla mamy?
fot. istock.com
28.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

W Polsce bardzo często kobieta, której pierwszy poród zakończył się operacyjnie, jest automatycznie kierowana na kolejną cesarkę. Jeśli jednak chciałaby urodzić siłami natury, musi zgłosić to lekarzowi. VBAC jest możliwe pod pewnymi warunkami. Jednak co jest bezpieczniejsze dla mamy?

Australijscy naukowcy obserwując ponad 2000 kobiet wykazali, że ryzyko martwego urodzenia było niższe w przypadku pań, które zdecydowały się na ponowną cesarkę. Z kolei badania brytyjskie (Oxford University), które objęły 159 przypadków pęknięcia macicy, wskazują na znacznie niższe ryzyko takiego powikłania w przypadku ponownego cesarskiego cięcia. I jest to aż siedmiokrotnie niższe ryzyko! Pęknięcie macicy wiąże się z dużym krwawieniem i znacznym ryzykiem dla dziecka. Samo cesarskie cięcie niesie ze sobą możliwość powikłań, na przykład zakrzepów. Także czas powrotu do zdrowia jest dłuższy.

Czy druga cesarska jest bezpieczniejsza dla mamy?

Choć zazwyczaj lekarze decydują niejako z automatu, że druga ma też być cesarka, warto z lekarzem przedyskutować czy istnieją ku temu wskazania. Cesarskie ciecie to operacja, która osłabia macicę. Przy każdym następnym cięciu wzrasta prawdopodobieństwo rozejścia się blizny w mięśniu macicy, wrośnięcia łożyska w bliznę, powstania łożyska przodującego, przerastania pęcherza moczowego oraz uszkodzenia go w trakcie zabiegu. Macica w okresie ciąży się rozrasta, a podczas porodu przechodzi skurcze. Jeśli blizna na macicy będzie zbyt cienka i niewystarczająco wytrzymała, może dojść do rozwarstwienia lub pęknięcia narządu. Dlatego warto, by kobieta w ciąży, która przeszła już jedną cesarkę, a chciałaby rodzić kolejny raz naturalnie, informowała lekarza o każdym niepokojącym bólu podbrzusza i krwawieniu w czasie ciąży.

Zobacz więcej: 40. tydzień ciąży - jak oswoić lęk przed zbliżającym się porodem?

Sama najlepiej wiesz po pierwszym zabiegu, że regeneracja organizmu i gojenie blizny trwa i utrudnia opiekę nad dzieckiem. Kobieta, która zostanie poddana drugiej cesarce, jest także narażona na urazy układu moczowego. To, czy ich doświadczy, zależy od jej stanu po poprzednich operacjach i precyzji osoby operującej. Im więcej operacji, w tym cesarskich cięć, tym większe prawdopodobieństwo, że pęcherz moczowy zostanie uszkodzony lub nieprawidłowo opatrzony.

Cesarskie cięcie

fot. istock.com

Odstęp między kolejnymi ciążami powinien wynieść przynajmniej rok, a najlepiej ponad dwa lata. Lekarze twierdzą, że cesarskie cięcie można wykonać trzy razy w życiu, a kolejne ciąże mogą być ryzykowne dla zdrowia pacjentki.

"Raz cięcie cesarskie – zawsze cięcie cesarskie"?

Przez lata, istniało wśród położników przekonanie, o konieczności przeprowadzania kolejnej operacji po wcześniejszym cięciu cesarskim. Amerykańskie Towarzystwo Położnictwa i Ginekologii (ACOG) podaje, że naturalny poród dwa lata po cesarskim cięciu jest w wielu przypadkach bezpieczniejszy niż ponowna cesarka. ACOG opublikowało nawet wytyczne, zgodnie z którymi VBAC zmniejsza ryzyko śmiertelności matek, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań w kolejnych ciążach.

VBAC wiąże się ze zdecydowanym zmniejszeniem zachorowalności pooperacyjnej i szybszym powrotem do zdrowia. Po takim porodzie kobiety zdecydowanie częściej podejmowały pozytywne próby karmienia naturalnego oraz częściej decydowały się na kolejne ciąże.

Jednak ten medal ma dwie strony. Według najnowszych badań VBAC kończy się powodzeniem w 72-75% przypadków. Oznacza to, że w przypadku 25% pań, które podejmą próbę naturalnego porodu, zakończy się on nagłym cesarskim cięciem lub innymi interwencjami położniczymi. W przypadku 0,5% prób planowego VBAC kończy się pęknięciem macicy. Czyli w jednym przypadku na 200 porodów próba taka zakończyć się może nagłym cięciem cesarskim, usunięciem macicy, a w najgorszym wypadku śmiercią matki lub dziecka.

Po pierwszym cesarskim cięciu drugi poród może, ale nie musi wiązać się z komplikacjami, jednak warto z lekarzem omówić swoją indywidualną sytuację.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie