Przebicie pęcherza płodowego - po co się to robi?

Amniotomia należy do jednej z najstarszych metod wywołania akcji porodowej.
Przebicie pęcherza płodowego - po co się to robi?
fot. istock.com
25.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Przebicie pęcherza płodowego zwane jest amniotomią lub inaczej upuszczeniem wód płodowych. Zadaniem zabiegu jest stymulacja wydzielania prostaglandyn – hormonów przyspieszających rozwieranie się szyjki macicy. Jednak nakłucie pęcherza płodowego powinno być traktowane jako ostateczność.

Pęcherz płodowy - czym jest?

Pęcherz płodowy otacza płód i chroni go przed zagrożeniem z zewnątrz, a jego wnętrzu znajduje się płyn owodniowy i maleństwo. Najczęściej pęcherz pęka samoistnie pod koniec pierwszego okresu porodu. Zadaniem płynu owodniowego jest amortyzacja ciśnienia napierającego na główkę maluszka podczas skurczów. "Nawilżenie" kanału rodnego, także ułatwi maluszkowi, przedostanie się przez kanał rodny na zewnątrz. Wielu lekarzy jednak przebija pęcherz już wtedy, gdy rozwarcie wynosi 5 cm, tymczasem najlepiej by pęcherz jak najdłużej pozostawał w całości. Jego przebicie jest uzasadnione, gdy poród trwa zbyt długo i matka jest na tyle wyczerpana, że nie ma siły aktywnie przeć. Przebicie pęcherza płodowego wywołuje mocniejsze skurcze macicy i przyspieszenia akcję porodową.

Skutki przebicia pęcherza płodowego

Następstwem amniotomii może być nawet pęknięcie szyjki macicy i zwiększenie obciążenia dla główki dziecka. Dzieje się tak, gdyż zabieg prowadzi do pojawienia się mocnych, niefizjologicznych skurczów macicy, które są bardzo bolesne dla kobiety rodzącej i trudne dla dziecka.

Zobacz więcej: Ile trwa poród? Fakty i mity

Nagłe przyspieszenie porodu nie pozwala dziecku odpowiednio zaadaptować się do warunków porodu. Jeśli po wykonaniu zabiegu poród nie zakończy się w przeciągu dwunastu godzin, oznacza to, że przebicie pęcherza nie pomogło rodzącej i należy wykonać cesarskie cięcie. Wraz z upływem czasu zbytnio wzrasta ryzyko infekcji.

Negatywne skutki przebicia pęcherza płodowego:

 • wypadanie np. rączki czy nóżki dziecka jeszcze przed porodem główki,
 • zwiększenie ryzyka kolejnych interwencji medycznych (kroplówka z oksytocyną, dopochwowe podanie żelu prostaglandynowego),
 • zwiększenie ryzyka zakończenia porodu przez cesarskie cięcie,
 • silne bóle mogą się wiązać z potrzebą skorzystania ze znieczulenia do porodu,
 • wzrost ciśnienia oddziałującego na główkę dziecka, skutkujący deformacją czaszki,
 • zwiększenie ryzyka ściśnięcia pępowiny,
 • zaburzenia pracy serca płodu.

Badania ciąża

fot. istock.com

Jak wygląda zabieg amniotomii?

Ginekolog może podjąć decyzję o przebiciu pęcherza płodowego, jednak wcześniej powinien poinformować o tym rodzącą, a także uzasadnić swoją decyzję. Amniotomia może zostać wykonana, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi co najmniej 3 cm, a główka dziecka znajduje się nisko w kanale rodnym. Do zabiegu kobieta kładziona jest na łóżku, a pod jej pośladki położna wsuwa basen. Lekarz lub położna wprowadza ostre narzędzie (czasem stosuje się wziernik) i przesuwa je ostrożnie wzdłuż swoich palców. Samo przebicie pęcherza płodowego nie jest bolesne, ale w trakcie wprowadzania narzędzia do pochwy kobieta może odczuwać ból.

Zobacz więcej: Po czym poznać, że stajesz się jak własna matka?

Przebicia pęcherza płodowego nie można wykonać gdy:

 • jest inne niż główkowe położenie płodu,
 • występuje przodowanie części drobnych (rączka czy nóżka dziecka),
 • występuje dysproporcja między główką dziecka a miednicą matki,
 • ma miejsce umiejscowienie główki dziecka nad miednicą matki,
 • występuje łożysko przodujące, zakażenie pochwy lub aktywna opryszczka narządów płciowych,
 • jest zbyt duża ilość wód płodowych,
 • jest to poród przedwczesny,
 • rodząca ma wskazania do cesarskiego cięcia lub wcześniej przebyła cesarkę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie