Cesarskie cięcie bez tajemnic

Na czym polega ta forma porodu? Dla kogo jest wskazana? Czym może grozić?
Cesarskie cięcie bez tajemnic
fot. istock.com
17.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Większość kobiet, zwłaszcza tych, które rodzą po raz pierwszy, panicznie boi się porodu. Z tego względu niektóre z nich zabiegają o cesarskie cięcie, nie zdając sobie przy tym często sprawy z negatywnych skutków takiej operacji. Kto zatem powinien zdecydować się na cesarkę, a dla kogo jest ona niewskazana? Jak wygląda blizna po takim porodzie? Przeczytaj w naszym artykule.

Cesarskie cięcie bez tajemnic

Przy jak dużym dziecku należy wykonywać cesarskie cięcie?

Zazwyczaj jeśli waga malucha waha się od 4,5 kg wzwyż, jest to już wystarczające wskazanie do cesarki. Podczas wydawania na świat dużego dziecka może bowiem dojść do powikłań, takich jak porażenie splotu ramiennego, czy też uszkodzenie ścian kanału rodnego.

Zobacz więcej: Do czego można porównać ból porodowy?

Cesarskie cięcie bez tajemnic

fot. istock.com

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg cesarskiego cięcia polegał na nacinaniu brzucha rodzącej od pępka aż do spojenia łonowego. Na szczęście to już przeszłość. Obecnie brzuszek nacina się poziomo na granicy owłosienia łonowego, dzięki czemu po zagojeniu blizna jest praktycznie niewidoczna dla oka. Zazwyczaj ma około 10-15 cm długości i 2 mm szerokości, jednak jej rozmiar zależy od wielu czynników, m.in. tuszy przyszłej mamy, wielkości dziecka, jego położenia itp.

Czy kobiety z wadą wzroku są skazane na cesarskie cięcie?

W przeszłości kobiety ciężarne, które cierpiały na krótkowzroczność, kierowano zazwyczaj na cesarskie cięcie. Dzisiaj sprawa nieco się skomplikowała, ponieważ przyszłe mamy słyszą od lekarzy sprzeczne opinie. Jedni twierdzą, że krótkowzroczność rzędu minus 7 dioptrii jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia, a inni, że nawet minus 12 nie wyklucza porodu naturalnego.

Fakt jest na pewno taki, że każda kobieta, która spodziewa się dziecka, a ma wadę wzroku, powinna powiedzieć o tym swojemu ginekologowi już na samym początku ciąży. Schorzenia okulistyczne nie mają co prawda wpływu na jej przebieg, jednak w czasie porodu może dojść do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki – i właśnie z tego względu czasami rozważa się sposób rozwiązania ciąży. Wskazaniem do cesarki są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce – zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki.

Zobacz więcej: Wykonali jej „cesarkę” bez znieczulenia!

Czy pierwszy poród przez cesarskie cięcie wyklucza w przyszłości porody naturalne?

Jeżeli blizna po pierwszym cesarskim cięciu właściwie się zagoiła, a lekarz nie widzi żadnych medycznych przeciwwskazań do porodu naturalnego, to jak najbardziej kobieta może urodzić w ten sposób kolejne dziecko.

Cesarskie cięcie

fot. istock.com

Ile czasu po cesarce trzeba odczekać z kolejną ciążą?

Lekarze zalecają, aby był to minimum rok, ponieważ blizna pooperacyjna powinna dobrze się zagoić. Najlepiej i najbezpieczniej zaczekać jednak około dwóch lat.

Czy poród przez cesarskie cięcie wyklucza karmienie dziecka piersią?

Ani poród operacyjny, ani też leki podawane kobiecie po zabiegu nie mają wpływu na laktację. Jeśli po cesarce zarówno mama, jak i jej pociecha czują się dobrze, pierwsze karmienie może odbyć się nawet na sali operacyjnej. Nie będzie to oczywiście możliwe w przypadku znieczulenia ogólnego.

Zobacz więcej: Macierzyństwo w czasie COVID-19 - jak kobiety zmieniły myślenie o posiadaniu dzieci?

Czy po cesarce kobieta dochodzi do siebie dłużej, niż po porodzie naturalnym?

Niestety po operacji wstanie z łóżka jest możliwe dopiero po upływie przynajmniej 8 godzin, a czasem niestety nawet kilku dni. Kobieta jest wówczas bardzo osłabiona, więc w opiece nad dzieckiem potrzebna jest jej pomoc bliskich.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie