Jak BEZPIECZNIE przyspieszyć poród?

Sprawdź, co powinnaś zrobić, kiedy maluszkowi nie spieszy się z przyjściem na świat.
Jak BEZPIECZNIE przyspieszyć poród?
fot. istock.com
28.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dziewięć miesięcy ciąży upłynęło ci błyskawicznie, a teraz czekasz już tylko na jedno: żeby maluch wreszcie przyszedł na świat. Niestety, dziecku wcale się z tym nie spieszy i choć jest już kilka dni po terminie, ono nadal przebywa w twoim brzuszku. Co możesz zrobić, gdy poród się opóźnia?

Oto 7 bezpiecznych sposobów na przyspieszenie porodu:

#1 Seks przed porodem

Lekarze zazwyczaj zabraniają przyszłej mamie uprawiania seksu na 6 tygodni przed rozwiązaniem właśnie dlatego, że prostaglandyna zawarta w nasieniu może zainicjować poród. Jeśli jednak jest już po terminie, możesz bez wyrzutów sumienia wypróbować tę metodę.

#2 Chodzenie po schodach

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wywołanie porodu jest wchodzenie po chodach, najlepiej po dwóch naraz. Dzięki temu miednica zaczyna się rozszerzać, a rychłe przyjście dziecka na świat staje się bardziej realne.

#3 Długi spacer

Ruch wpływa na ciało nie tylko odprężająco, ale również stymulująco, dlatego warto wybrać się z partnerem na długi spacer. Zanim zaczniecie spacerować upewnij się tylko, czy sprzyja temu pogoda.

Jak przyspieszyć poród?

fot. istock.com

#4 Stymulacja sutków

Masowanie i uciskanie brodawek przyspiesza produkcję oksytocyny, czyli hormonu stymulującego skurcze macicy. Sposób ten nie należy jednak do przyjemnych, ponieważ pod koniec ciąży sutki robią się nadwrażliwe na dotyk.

Zobacz więcej: Czy mężczyzna powinien być przy porodzie do końca? - lis czytelniczki

#5 Zioła

Napar z liści maliny działa naskurczowo, warto więc wypróbować go po terminie porodu. Pamiętaj jednak, że żadne zioła nie działają jednorazowo i aby były skuteczne, należy pić je codziennie.

#6 Pływanie

Jeśli twojemu dziecku nie spieszy się z przyjściem na świat, zaproponuj partnerowi wspólne wyjście na basen. Pływaj przede wszystkim brzuszkiem do dołu i nie rób niczego ponad siły. Ta metoda będzie pomocna również dla tych przyszłych mam, które mają problemy z odpowiednim ułożeniem malucha.

Pływanie przyspiesza poród

fot. istock.com

#7 Akupunktura

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale na twoim ciele istnieją pewne punkty, które dzięki odpowiedniej stymulacji mogą wywołać poród. Ucisk takich miejsc musi być jednak wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę.

Jeśli wszystkie z powyższych wskazówek okazały się nieskuteczne, powinnaś poprosić swojego lekarza lub położną, aby ręcznie wywołali skurcze. Jest to niestety dość bolesny i niekomfortowy zabieg, jednak dzięki niemu istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że lada moment urodzisz.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie