Czy warto bać się porodu? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Jednym artykułem nie sprawimy, że przestaniesz się bać, ale mamy nadzieję, że zaczniesz myśleć pozytywnie.
Czy warto bać się porodu? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
fot. istock.com
04.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jesteś w ciąży. Poród to jej nieuchronne zakończenie. Jeśli to twoje pierwsze dziecko, to zapewne jesteś pełna obaw. Skąd możesz wiedzieć, jak to jest? Opowieści, którymi uraczają cię doświadczone znajome, mrożą ci raczej krew w żyłach, zamiast uspakajać i upewniać, że poród naturalny to coś, czego nie warto się bać. Miliony pytań i wątpliwości kłębią się w twoje głowie. Coraz częściej myślisz o cesarce: umówię cię, znieczulą mnie, szast prast i już po krzyku.

Poród - czy warto się go bać?

Przeczytaj kilka naszych rad, które, mamy nadzieję, przybliżą cię do pewności, że poród siłami natury to najlepsze, co możesz dać sobie oraz dziecku, w rezultacie czego podejmiesz decyzję, by rodzić naturalnie i decyzji tej trzymać się będziesz aż do szczęśliwego rozwiązania.

Myśl pozytywnie!

To pierwszy krok do sukcesu. Musisz wierzyć w to, że dasz radę! Poród to normalna, babska sprawa. Udało się twojej mamie, babci, dlaczego tobie miałoby się nie udać? Boisz się, że będzie bolało? Cóż, nie oszukujmy się, będzie. Ale zobaczysz, że jak tylko zaczniesz myśleć o tym, że właśnie na świat przychodzi TWOJE dziecko, szybko zapomnisz o bólu i dostrzeżesz piękno tego wydarzenia. Ciesz się tym!

Sama podejmuj decyzje dotyczące porodu

Samodzielne podejmowanie decyzji odnośnie porodu jest trudne. Szczególnie, jeśli to twoja pierwsza ciąża. Pamiętaj jednak, że decyzję o tym jak i gdzie chcesz rodzić musisz podjąć sama. Z pewnością słyszałaś już mnóstwo „złotych rad” od zatroskanych mam i cioć. Z pewnością też chcą dla ciebie jak najlepiej. Jednak to ty będziesz rodzić i to twój komfort jest najważniejszy. Dlatego podziękuj za wszystkie dobre rady, przemyśl je i… idź za głosem serca!

Zobacz więcej: TOKOFOBIA - prawdziwy lęk czy fanaberia?

Poród - warto dowiedzieć się wszelkich niezbędnych informacji

Chcesz rodzić naturalnie, bo słyszałaś, że taki poród jest lepszy? Ale nie wiesz, na czym konkretnie polega ta „lepszość”? Jakie są korzyści dla ciebie i twojego dziecka? Czas nadrobić te braki. Gdy będziesz świadoma zalet, wynikających z naturalnego porodu, łatwiej będzie ci trzymać się tej myśli w chwilach kryzysu.

Doula vs położna - co wybrać podczas porodu?

Nasza rzeczywistość przyzwyczaiła nas do myślenia: jak poród to z położną. Przecież jest obecna od początku ciąży, wie o nas wszystko, zna się na rzeczy. Pewnie, położne są super, ale pamiętaj, że to przede wszystkim absolwentki uniwersytetów medycznych, dbają o zdrowie nasze i naszego dziecka, przestrzegają procedur. Jeśli zaś zależy ci na tym, żeby przy porodzie była kobieta, która cię pocałuje w czoło i powie, że jest z ciebie dumna – zainteresuj się wynajęciem douli. A dla świętego spokoju najlepiej dowiedz się, czy mogą towarzyszyć ci obie.

poród

fot. istock.com

Wiadomo, że przebiegu porodu nie da się przewidzieć w stu procentach. Ale ty musisz być w 100% pewna, że chcesz mieć poród naturalny. Podejście „spróbuję” w tym wypadku się nie sprawdzi. Nie możesz pozwolić, żeby odrobina bólu zmieniła decyzję, nad którą myślałaś miesiącami. Wyobraź sobie, że jesteś w liceum i umówił się z tobą najprzystojniejszy chłopak z całej szkoły. To wasza pierwsza randka, nie kochasz go, ale… na wszelki wypadek zakładasz ładną bieliznę, bo nie wiesz jak to się skończy. Jeśli nie zrobiłabyś czegoś takiego mając 16 lat, to dlaczego chcesz to zrobić teraz? Myśląc „spróbuję porodu naturalnego”, nie wiedząc nic na ten temat i będąc w każdej chwili gotową na cesarkę, jesteś jak nastolatka na tylnym siedzeniu samochodu wyżej wymienionego przystojniaka.

Zobacz więcej: "Pół cichej minuty" - list czytelniczki

W czasie porodu ważne jest, żebyś miała dookoła ludzi, którzy zadbają o twoje potrzeby, podczas gdy ty będziesz zajęta rodzeniem. Nie ma nic gorszego, niż przeżywanie tych pięknych, intymnych chwil z ludźmi, którym nie ufasz i nie czujesz się przy nich pewnie.

Jesteś kobietą, więc starasz się w każdej sytuacji wyglądać i zachowywać się perfekcyjnie. I bardzo dobrze! Jednak są chwile, w których warto odpuścić sobie konwenanse i nie skupiać na tym, co wypada, a czego nie. Poród jest zdecydowanie jedną z nich. Przestań się kontrolować, rozluźnij się, a poczujesz się lepiej. Większość kobiet ma różne obawy, np. że podczas parcia mogą się wypróżnić. Z Twojej perspektywy może wydawać się to krępujące, ale uwierz, że jest to normalne, takich sytuacji jest mnóstwo, a lekarze i położne są do tego przyzwyczajeni i absolutnie nie ma się czego wstydzić.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.67 / 5
ellen (Ocena: 5) 07.07.2022 14:55
fajne artykuły na ten temat proponuje naturalna plodnosc pl
odpowiedz
nina (Ocena: 5) 30.06.2022 18:07
tak warto się bać i lepiej zapobiegać, ja zabezpieczam się błoną dopochwową Caya, polecam
odpowiedz
Ciekawa świata (Ocena: 3) 22.12.2021 22:44
To takie straszne? Boję się myśleć o swoim pierwszym porodzie. No bo co jeśli przy porodzie nie będzie mojego przyszłego męża? Co jeśli poród się nie uda? Co jeśli przyszły mąż mnie zostawił po porodzie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.10.2021 12:12
Ja 3 swoje wspominam bardzo dobrze
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.10.2021 16:24
Miałam ochotę gryźć ściany podczas porodu. Podziękuję drugi raz przeżywać to piekło.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie