Po narodzinach dziecka, łożysko – ten niezwykły organ podtrzymujący życie – jest zazwyczaj traktowane jako odpad medyczny i od razu usuwane. Jednak nowe badania pokazują, że to cenne źródło informacji, które może dostarczyć istotnych danych o zdrowiu matki i dziecka, jest w rzeczywistości kluczowe. Naukowcy coraz częściej sugerują, że odrzucanie łożysk to ogromna strata dla medycyny.
Łożysko, narząd przypominający kształtem naleśnik, zaczyna rozwijać się zaraz po zapłodnieniu. To właśnie ono zapewnia rozwijającemu się dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także chroni je przed szkodliwymi drobnoustrojami dzięki przekazywanym przez matkę przeciwciałom. Naukowcy nazywają łożysko genetycznym bliźniakiem dziecka, ponieważ pełni funkcję systemu podtrzymywania życia w łonie matki. Mimo tej kluczowej roli, w wielu krajach, łożysko po porodzie jest po prostu wyrzucane.
Nowe badania opublikowane w Cell Press Trends in Molecular Medicine pokazują, że badanie łożyska może dostarczyć bezcennych informacji na temat zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Naukowcy podkreślają, że badania patologiczne łożyska powinny stać się standardem w opiece położniczej. Analiza tego narządu może pomóc w zrozumieniu, co mogło pójść nie tak w ciąży oraz przewidzieć potencjalne problemy zdrowotne w przyszłości.
Dr Mana Parast, profesor patologii na University of California San Diego School of Medicine, zwraca uwagę, że łożysko może dostarczyć informacji nie tylko o bieżącej ciąży, ale także o ryzykach w przyszłych ciążach. „Zmienione łożysko może wskazywać na potencjalne przyszłe choroby sercowo-naczyniowe u kobiet czy ryzyko stanu przedrzucawkowego w kolejnych ciążach” – wyjaśnia.
Łożysko jest kluczowe w dostarczaniu składników odżywczych do płodu, a jego stan może wskazywać na różnorodne problemy zdrowotne. Badania patologiczne tego narządu mogą pomóc zidentyfikować m.in. przyczyny niskiej masy urodzeniowej dziecka, problemy neurologiczne, a także powikłania związane z nadciśnieniem ciążowym u matki. Co więcej, analiza łożyska tuż po porodzie może szybko wykryć infekcje, co jest szczególnie ważne w przypadku wcześniaków, u których każde opóźnienie w diagnozie może mieć poważne konsekwencje.
Choć badanie łożyska może dostarczyć cennych informacji, w wielu zachodnich szpitalach nadal traktuje się je jako zbędny element. W innych kulturach łożysko jest jednak uważane za święty organ, który odgrywa ważną rolę w duchowych rytuałach po porodzie. Naukowcy zachęcają, aby zmienić podejście do tego narządu i traktować go jako kluczowe narzędzie diagnostyczne.
Dr Parast podkreśla, że badania patologiczne łożyska wymagają dodatkowych zasobów, których często brakuje w przeciążonym systemie opieki zdrowotnej. Jednak, jak twierdzą eksperci, inwestowanie w te badania może pomóc zidentyfikować i zapobiec wielu poważnym problemom zdrowotnym zarówno u matki, jak i dziecka.
W świetle nowych odkryć, badanie łożyska po porodzie powinno stać się standardem opieki medycznej. To narząd, który może dostarczyć cennych informacji i poprawić jakość opieki nad noworodkiem oraz kobietą po porodzie. Może czas przestać traktować łożysko jako medyczny odpad i zacząć korzystać z jego potencjału?