Jakie są konsekwencje cesarskiego cięcia?

Naukowcy odkryli, że wzrost popularności cesarskiego cięcia znacznie wpływa na zmiany zachodzące w rozwoju gatunku ludzkiego.
Jakie są konsekwencje cesarskiego cięcia?
fot. istock.com
05.07.2024
Katarzyna Lemanowicz

Przede wszystkim dzięki cesarskiemu cięciu na świat przychodzą zdrowe dzieci, a zagrożenie dla matki jest minimalizowane. Gdyby nie taki zabieg operacyjny wiele mam miałoby problem z urodzeniem dziecka a jak pokazuje historia, nawet by umierały.

Bez interwencji medycyny współczesnej tego typu problemy byłyby śmiertelne, a z punktu widzenia ewolucji mielibyśmy do czynienia z selekcją naturalną – twierdzi rr Philipp Mitteroecker z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Jakie są konsekwencje cesarskiego cięcia?

Specjaliści alarmują, że jest zbyt wiele cesarskich cięć, a sceptycy krytykują kobiety, które "wybierają" tę metodę porodu, choć nierzadko nie mają wyboru. Mimo całego szumu i "awantury" dotyczącej cesarek na życzenie, dr Mitteroecker zwraca uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat coraz więcej kobiet po prostu musi rodzić przez cesarskie ciecie. W latach 60. 30 kobiet na 1000 nie była w stanie urodzić naturalnie dziecka z powodu wąskiej miednicy, czyli dysproporcji główkowo-miedniczej. Dziś przypadków, w którym główka dziecka nie może się zmieścić w kanale rodnym jest już 36 na 1000 przypadków.

cesarskie ciecie
fot. istock.com

Według Mitteroeckera wzrost popularności cesarskiego cięcia i rozwój cywilizacji wywołały nasilenie się dwóch tendencji – z jednej strony dzieci rodzą się coraz większe i zdrowe, ale z drugiej alternatywna forma porodu zatrzymuje proces powiększania się kanału rodnego u kobiet. Specjaliści uważają, że przez cesarskie cięcie matka, której budowa miednicy nie pozwala na poród naturalny, rodzi córkę, której przekazuje swoje geny, w tym budowę miednicy.

– Naszym celem nie jest krytykowanie tej techniki. Ale pojawia się pytanie, do czego to doprowadzi – mówi dr Mitteroecker. 

Według statystyk WHO odsetek ciąż kończących się cesarskim cięciem nie powinien przekraczać w żadnym kraju 15%. Jednak granica ta została przekroczona w wielu krajach, np. w Polsce prawie 40% porodów to cesarski ciecia.

Według paleoantropolog dr Briana Pobiner: prawdopodobnie istnieje wiele innych czynników biologicznych i kulturowych, które wpływają na wysokość wskaźnika popularności cesarskiego cięcia. Tendencje i zmiany widać w szczególności wtedy, gdy porównuje się kraje rozwinięte i rozwijające się.

Położna Daghni Rajasingam, rzeczniczka prasowa brytyjskiego Royal College of Obstetricians, komentując austriackie badania dla BBC, zwróciła też uwagę na to, że coraz częściej w ciąży panie chorują na cukrzycę lub są otyłe. W wyniku choroby ich dzieci są duże, często ważą ponad 4 kg. Nie każda matka urodzi tak duże dziecko siłami natury.

Jakie są wskazania położnicze do cesarskiego cięcia?

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego najczęstsze wskazania położnicze do zabiegu cesarskiego cięcia to:

 • nieprawidłowe ułożenie główki płodu,
 • nieprawidłowe położenie płodu, np. ułożenie poprzeczne, twarzyczkowe, nóżkowe i miednicowe,
 • niewspółmierność szyjkowa, czyli zaburzenia rozwierania się szyjki macicy,
 • niewspółmierność porodowa, czyli zbyt duża główka płodu w stosunku do szerokości miednicy matki,
 • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg,
 • stan przedrzucawkowy,
 • poród przedwczesny,
 • zaburzenia akcji serca płodu, będące oznaką niedotlenienia dziecka,
 • łożysko przodujące,
 • przebyte wcześniej cesarskie cięcie,
 • wcześniejsze operacje macicy,
 • patologie w obrębie miednicy i kanału rodnego, np. guzy mięśniowe w kanale rodnym.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Lara (Ocena: 5) 05.07.2024 22:48
Najgorzej jak utrzymuje się po porodzie nietrzymanie moczu... Polecam wówczas pessar podcewkowy Efemia :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.07.2024 19:32
To lepiej, by matka z wąska miednica umarła, zabierając ze sobą córkę? Eugenika wam się marzy?
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie