Co naprawdę czuje kobieta podczas porodu?

9 mam podzieliło się swoimi doświadczeniami z porodu.
Co naprawdę czuje kobieta podczas porodu?
fot. istock.com
17.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Od lat ludzie starają się wyjaśnić, co kobieta czuje podczas porodu tym, którzy nigdy nie będą mieli okazji tego doświadczyć. Mężczyźni podłączali się do różnych urządzeń, by doświadczyć porodowego bólu. Jedno z ostatnich badań wykazało, że poród jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu.

Co czuje kobieta podczas porodu?

Jeśli 6 tygodni po porodzie dalej czujesz się, jakby właśnie wjechała w ciebie ciężarówka, to nie jesteś osamotniona. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan potwierdzili, że poród to nie jest łatwa przeprawa. Badania wykazały, że rodząca doświadcza podobnych obrażeń co maratończyk – ćwierć kobiet uczestniczących w testach doznała złamań wywołanych stresem, a 41 procent z nich uszkodzenia mięśni.

Poproszono więc kobiety, by opowiedziały o swoim porodzie, dokonując najbardziej rzetelnego porównania. Nie używały tak delikatnych wyrażeń jak „maraton”, do opisania swoich doświadczeń.

Jeśli jesteś przyszłą mamą, która woli żyć w nieświadomości, po prostu poszukaj innego artykułu do czytania.

Jedna z mam, która rodziła prawie cały dzień, zanim przeprowadzono u niej cesarskie cięcie, porównała poród do autopsji obcego. Jak się okazało, było to jedno z łagodniejszych porównań, opisujących próbę wypchnięcia małego człowieka, ze znacznie mniejszego otworu.

Lacey podsumowała swoje doświadczenia towarzyszące porodowi dość wymownie, mówiąc, że to było jak „umieszczenie piły łańcuchowej i pochodni w pochwie, a w zamian otrzymanie krzycząco-brudzącego Kogoś w zamian”.

Melissa zilustrowała poród porównując go do „bycia rozerwanym  na pół, podczas gdy partner i obcy ludzie ci wiwatują. Następnie amnezja trwająca do czasu, gdy trzeba skorzystać z toalety lub usiąść”.

To nie pierwsze z porównań, odnoszące się do fizjologicznych potrzeb i pup. Monica opisała poród jako: „kulę do kręgli kilkakrotnie uderzającą o pupę od wewnątrz”.

Z kolei Carissa zdecydowała się na krótką anegdotę mówiąc, że poród był podobny do „bycia testerem małej bomby”.

fot. istock.com

Kilka matek porównało doświadczenia związane z porodem do ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Emma z rozrzewnieniem wspomina poród, porównując go do „robienia wyjątkowo dużej kupy, kiedy masz hemoroidy wielkości piłeczek golfowych, które dają tak bolesne skurcze, że zaczynasz błagać kogoś, by wbił ogromną igłę w twój kręgosłup”.

W rzeczy samej.

Bryanne była lekko zmieszana, kiedy opisywała swoje porodowe doświadczenia: „To straszne, ale zawsze mówię mojemu mężowi i synowi, że to jest podobne do skurczów przed najgorszą biegunką, którą ktokolwiek mógł mieć. Do tego należy dodać uczucie rozrywania tkanek. Wydaje mi się, że to odpowiednio oddaje całą grozę.”.

Katie porównała poród do „ostrego zapalenia żołądka. Potem wszystko się kończy i dziecko jest w twoich rękach.”.

Jamie skupiła całą swoją uwagę na najbardziej przejmującym uczuciu, którego doświadczysz dzięki cudowi narodzin mówiąc jedynie, że to było jak „robienie kupy po raz pierwszy od lat”.

Oczywiście doświadczenia rodzących kobiet są różne. Jeśli doświadczyłaś czegoś w stylu „poporodowej amnezji”, zawsze możesz liczyć na relację z perspektywy szczęśliwego widza. Jeden z ojców, Alex, porównał poród ze swojej perspektywy do „powolnego miażdżenia ręki w dobrze naoliwionym imadle”. Auć!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Monia (Ocena: 5) 17.06.2024 23:00
Czasem po porodzie utrzymuje się nietrzymanie moczu... Zamierzam zamówić sobie pessar EFEMIA. Przeczytałam, że redukuje niekontrolowany wyciek moczu m.in. właśnie po porodzie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie