Poród przed terminem, a rozwój dziecka - czy ma związek?

Badacze przyjrzeli się bliżej planowanym porodom.
Poród przed terminem, a rozwój dziecka - czy ma związek?
fot. istock.com
05.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

W ostatnich latach wzrosła znacznie liczba porodów przed terminem, jest to związane głównie z dużym odsetkiem cesarskich cięć, które zazwyczaj się wykonuje się w 38 tygodniu ciąży. Wzrosła także liczba indukowanych porodów. To lekarz decyduje czy i kiedy ma nastąpić wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Badacze postanowili sprawdzić, jak poród przed terminem wpływa na rozwój dziecka.

Poród przed terminem, a rozwój dziecka - czy ma związek?

Australijscy badacze postanowili się przyjrzeć maluszkom, które urodziły się przed 39-40 tygodniem ciąży. Badanie dotyczyło głównie niemowląt urodzonych w wyniku planowanego porodu przed terminem. Specjaliści ocenili 153 tys. maluchów w pięciu kategoriach: ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia fizycznego, języka i funkcji poznawczych, kompetencji społecznych, dojrzałości emocjonalnej oraz wiedzy ogólnej i komunikacji.

Dzieci, które zdobyły najniższe noty (dolne 10%) w dwóch lub więcej kategoriach, zostały sklasyfikowane jako grupy obarczonej wysokim ryzykiem problemów rozwojowych.

Okazało się, że w porównaniu z dziećmi, które urodziły się siłami natury w terminie, dzieci z porodów planowanych urodzone w 37. tygodniu były obarczone 26% ryzykiem słabszego rozwoju. W przypadku maluchów urodzonych 38. tygodniu takie ryzyko wyniosło 13%.

Specjaliści w swoim badaniu uwzględnili inne czynniki, które mogą wpływać na słaby rozwój dziecka np. sytuacja społeczna, wiek matki, palenie papierosów czy masa urodzeniowa noworodka.


fot. istock.com

Badacze zwracają uwagę na to, że wydłużenie czasu ciąży o jeden lub dwa tygodnie, jeśli nie ma zagrożenia dla dziecka lub matki może stanowić ogromną różnicę dla rozwoju dziecka. Według ich odkrycia, wraz z wiekiem ciąży znacznie spada ryzyko wystąpienia problemów rozwojowych.

Jason Bentley z Menzies Centre for Health Policy, który prowadził badania, uważa że niezwykle ważne jest, by uświadamiać lekarzy i przyszłe matki, jakie korzyści płyną z porodu ściśle w terminie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Marianna (Ocena: 5) 07.05.2024 22:05
Warto zadbać o skuteczne zabezpieczenie podczas seksu po porodzie. Ja wybrałam diafragmę dopochwową caya i polecam!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie