Jak oswoić lęk przed zbliżającym się porodem?

Gdy nadchodzi 40. tydzień ciąży, twoje dziecko czuje, że ma już coraz mniej miejsca do swobodnego poruszania się.
Jak oswoić lęk przed zbliżającym się porodem?
fot. istock.com
25.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Ty z pewnością także zauważyłaś, że zaszły pewne zmiany w Twoim ciele, bowiem to czas na poród! Jak przygotować się do rozwiązania ciąży? 40 tydzień ciąży to już ostatnie dni przed porodem. Moment, na który czaka każda przyszła mama. Gdy rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami, pojawia się wiele pytań i wątpliwości, a także obawa o to, jak przebiega poród.

Jak oswoić lęk przed zbliżającym się porodem?

Jeśli jesteś pierworódką (będziesz rodzić po raz pierwszy), wszystko, co związane z porodem, z pewnością będzie dla ciebie zupełnie nowym doznaniem.  Możesz się przygotować na ten moment, aby z większym spokojem przejść przez poród. Właściwe przygotowanie twoje i partnera lub bliskiej osoby zapewnią komfort, gdy dziecko będzie przychodziło na świat.

40. tydzień ciąży to najwyższy czas na zaplanowanie przebiegu porodu. Wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę zastanów się, jak chcesz, aby przebiegał poród. Dzięki Standardom Opieki Okołoporodowej (obowiązującym na podstawie Rozporządzenia Ministra Z Zdrowia z dnia 20.09.2012 roku) możesz wypełnić i przedstawić personelowi medycznemu w szpitalu swój indywidualny Plan Porodu. To dokument, w którym zawarte są wytyczne kluczowe dla przebiegu akcji porodowej. W Planie Porodu możesz zawrzeć informacje, między innymi o tym, czy chcesz otrzymać znieczulenie, w jakiej pozycji chcesz rodzić i czy ktoś z bliskich ma ci towarzyszyć. Na stronach internetowych szpitali powinny być dostępne pomocnicze dokumenty. Pamiętaj jednak, że Plan Porodu to tylko plan, a nie obowiązujący dokument. W sytuacji, gdy lekarz przyjmujący cię do szpitala uzna, że konieczne są pewne procedury (np. cesarskie cięcie), których nie zawarłaś w Planie Porodu, najprawdopodobniej się one odbędą. Oczywiście lekarz czy położna powinni poinformować cię o wdrażaniu tych procedur.

fot. istock.com

Objawy zbliżającego się porodu

W 40. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać już inny rodzaj skurczów niż te wyczuwalne do tej pory. Skurcze zwiastujące poród są silniejsze i bardziej regularne od skurczów Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Jeśli zaobserwujesz, że skurcze pojawiają się w interwalach 5-10 minutowych i odejdą ci wody płodowe to znak, że już czas udać się na salę porodową.

Zanim wybije 40. tydzień ciąży, warto przygotować ciało na kilkudniowy pobyt w szpitalu. Po porodzie z pewnością nie będziesz miała czasu i głowy, aby zadbać o paznokcie u dłoni i stóp. Dlatego, jeszcze przed rozwiązaniem ciąży, wypielęgnuj swoje ciało: wydepiluj nogi, pachy i okolice bikini (używaj metod dozwolonych dla kobiet w ciąży), umyj włosy (możesz wybrać się do fryzjera). Pamiętaj, aby nie używać lakierów do paznokci i nie robić radykalnych zabiegów na włosach.

Wybierając się do szpitala, nie zapomnij o zabraniu kompletu dokumentów niezbędnych podczas przyjęcia na oddział.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Martyna (Ocena: 5) 07.05.2024 22:07
Ciążą i poród to obciążenie dla organizmu kobiety, może pojawić się nietrzymanie moczu. Nie można tego zaniedbać. Niekontrolowanemu wyciekowi moczu może zaradzić pesar podcewkowy Efemia, polecam!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie