8 rzeczy, które mogą sprawić, że poród będzie bardzo bolesny

Co zrobić, by uniknąć pogorszenia się bólu podczas porodu?
8 rzeczy, które mogą sprawić, że poród będzie bardzo bolesny
fot. istock.com
22.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każda z rodzących chciałaby uniknąć bólu podczas porodu. Zazwyczaj decydują się na znieczulenie, które pozwoli im świadomie przeżyć ten wyjątkowy moment i cieszyć się każdą jego sekundą. Jednak niewiele jest kobiet, które zdają sobie sprawę, że nawet proste rzeczy mogą pogorszyć ból podczas porodu. Gdyby posiadały odpowiednią wiedzę, mogłyby znacznie poprawić komfort własnego porodu, bez przyjmowania znieczulenia.

Przyczyna naprawdę bolesnego porodu

Leżenie na plecach: Podczas leżenia cała waga dziecka i macica, naciskają na plecy i utrudniają dopływ krwi. Dodatkowo macica kurczy się do przodu, tak więc leżąc na plecach działamy przeciwko grawitacji i wcale nie ułatwiamy jej zadania. Należy więc unikać tej pozycji i przyjmować te, które wymagają od nas pozycji pionowej lub pochylonej.

Strach: Strach powoduje napięcie mięśni i utrudnienie głębokiego oddychania, a to z kolei zwiększa ból. Pomocne może być uzyskanie jak największej ilości informacji na temat porodu i jego przebiegu, by mieć poczucie, że naprawdę wiemy co się dzieje w każdej minucie. Można tego dokonać poprzez czytanie książek, zasięgnięcie informacji u zaufanej i dobrej położnej czy uczęszczanie do szkoły rodzenia.

fot. istock.com

Jak wybrać dobrą położną do porodu?

Brak wykwalifikowanego i zaufanego wsparcia może sprawić, że rodząca poczuje się pełna strachu. To wywoła napięcie i zwiększony ból. Dlatego ważne jest wsparcie dobrej i zaufanej położnej, albo męża czy innego członka rodziny, któremu rodząca ufa. Taka osoba to bardzo duża pomoc podczas porodu, kiedy kobieta czuje przerażenie oraz strach i czasami potrzebuje, by ktoś po prostu ścisnął ją za rękę, dodał otuchy i powiedział, że świetnie sobie radzi.

Stresujące środowisko porodu: Czy w sali znajduje się ktoś, kogo rodząca nie chciałaby widzieć? Lekarz nie potrafi odpowiedzieć wyczerpująco na pytania lub ignoruje przyszłą mamę? W sali panuje chaos i nerwowa atmosfera? To wszystko może wpłynąć na zwiększony poziom stresu podczas porodu. Wiadomo, że większy stres to większe napięcie i ból. Dlatego ważne jest, by najbliżsi uszanowali decyzję przyszłej mamy i nie próbowali na siłę jej uszczęśliwiać. Duże znaczenie ma również dobór personelu szpitalnego. Warto skorzystać z placówek poleconych przez siostry czy koleżanki, które wcześniej rodziły w danym miejscu.

Indukcja porodu: Czasami indukcja jest konieczna ze względu na stan matki lub dziecka. Jeśli jednak nie ma pilnej potrzeby medycznej, warto jej uniknąć i pozwolić ciału na naturalny poród. Wywoływanie porodu dla wygody, by wszystko przyspieszyć nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku porodu indukowanego wzrasta intensywność skurczów, jak i ich bolesność. Dlatego ważne jest, by otoczyć się podczas tego wydarzenia zaufanymi lekarzami, by mieć pewność, że podejmą decyzję tylko i wyłącznie w oparciu o dobro matki i nienarodzonego dziecka.

Jak ułożenie dziecka wpływa na ból podczas porodu?

Takie ułożenie maluszka sprawia, że oprócz normalnego dla porodu bólu, przyszła mama będzie czuła również ból kręgosłupa. Można jednak spróbować zachęcić dziecko do zmiany ułożenia w brzuchu. Należy przyjąć pozycję, w której pupa będzie wyżej od kolan. Dzięki temu zmieni się ułożenie miednicy. Pomóc może również zmiana pozycji podczas porodu czy akupunktura.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Barbara (Ocena: 5) 07.05.2024 22:09
Dzieci to dar, jak mamy problemy ze spłodzeniem dzieci to jesteśmy sfrustrowani, szukamy rozwiązań. Ja polecam używać żelu wspomagającego poczęcie PreFert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie