Co boli bardziej niż poród?

Poród to najgorszy ból? Otóż wiele rzeczy może boleć bardziej!
Co boli bardziej niż poród?
fot. istock.com
19.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nie ma wątpliwości, że poród boli i każda kobieta, która rodziła, powie ci bez wahania: Ból porodowy to najgorszy ból, jaki można czuć. Czyżby?

Kiedy ból może być większy niż podczas porodu 

Ciężko w to nie uwierzyć, gdy wokoło można coraz częściej zobaczyć sceny porodowe. W filmach czy na zdjęciach z porodu, gdzie kobiety wiją się z bólu. Warto wspomnieć o tym, że odczuwanie bólu jest kwestią bardzo subiektywna i zależy od kobiety oraz indywidualnych warunków porodu. Nie zapominajmy jednak, że poród jest czynnością naturalną i kobiety obdarzone są przez naturę predyspozycjami do zniesienia tak dużego bólu. Także natura pomaga "zapomnieć ten ból".

Złamanie kości: przerwanie ciągłości kości musi boleć, w końcu to najtrwalsza z naszych tkanek. Niezależnie od tego, czy złamanie jest proste, czy złożone, otwarte czy zamknięte, ból występuje zawsze i często jest tak silny, że ofiara traci przytomność. Leczenie jest długie, pacjent unieruchomiony, a i po zagojeniu kości czeka rehabilitacja i czasem pozostaje bolesność złamanego miejsca.

fot. istock.com

Ból migrenowy: może utrzymywać się kilka dni i być tak silny, że może dochodzić do nudności, wymiotów, nadwrażliwości na światło, itp. Normalne funkcjonowanie jest niemożliwe. Napady migrenowe w przypadku najcięższych odmian tej choroby wiążą się z drgawkami, omdleniami, a nawet porażeniem wzroku. Co więcej, napady są niespodziewane i nie sposób się na nie przygotować.

Kamienie nerkowe: Ból w przypadku kamicy nerkowej jest bardzo duży i uciążliwy. I zazwyczaj "rodzenie" kamieni jest bardziej bolesne dla panów. Infekcje pęcherza moczowego, także są bardzo bolesne i niektóre panie uważają, że nawet bardziej bolesne niż sam poród.

Kamienie żółciowe: Kamienie żółciowe mogą wywoływać sporo bólu. Chociaż istnieją leki przeciwbólowe, mogą zdarzać się bolesne ataki bólu. 

Zabiegi dentystyczne bez znieczulenia: Najgorszy ból jest w przypadku wyrwania wpółżywego zęba, czy leczenie kanałowe w sytuacji gdy nie można znieczulić pacjenta.

Gdy kolejny raz zaczniesz myśleć o tym okropnym bólu, jaki cię czeka, powiedz sobie, że ból porodowy jest tylko tymczasowy i przerywany. Pamiętaj też, że masz wiele narzędzi do radzenia sobie z bólem. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu, zresztą zawsze możesz zdecydować się na znieczulenie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Żanr (Ocena: 5) 19.02.2024 17:53
Jak ktoś ma bóle krzyżowe podczas porodu, to nic tego nie przebije. Nigdy więcej dzieci, mój poród był tak bolesny, że dziękuję bardzo! Zabezpieczam sę podczas każdego stosunku, mam diafragmę Caya, bo nie zamierzam zachodzić w ciążę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie