Ile trwa poród? Fakty i mity

Każda przyszła mama marzy o szybkim i bezproblemowym porodzie.
Ile trwa poród? Fakty i mity
fot. istock.com
12.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Dlaczego u niektórych kobiet poród przebiega szybko i sprawnie, a u innych trwa nawet 20 godzin? Można usłyszeć wiele opinii, ale nie wszystkie są prawdą. Dowiedz się, co jest faktem, a co mitem.

Jak tak naprawdę wygląda poród?

Podczas porodu należy leżeć - mit: To udowodnione, że rodząca powinna być w ruchu podczas akcji porodowej. Przyszła mama powinna spacerować, kręcić biodrami, kucać, wstawać, a nawet skakać na piłce. Ruch podczas porodu pomaga maluszkowi w przyjściu na świat, gdyż dzięki naturalnej sile grawitacji maluch ma ułatwioną "drogę" przez kanał rodny. Jednocześnie, gdy główka uciska na szyjkę macicy, przygotowuje ją do porodu.

Dwa parcia i po porodzie - mit: Boisz się, że wody odejdą w najmniej oczekiwanym momencie i urodzisz w taksówce? Takie porody zdarzają się głównie w filmach. Poród trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Więc od pierwszych sygnałów, że już się zaczęło, masz sporo czasu, by się wykąpać i na spokojnie dojechać do szpitala.

Szczupłe kobiety rodzą szybciej – fakt: Gdy rodząca pojawia się na porodówce, położna mierzy szerokość miednicy i ocenia czy kobieta będzie w stanie urodzić samodzielnie. Jednak nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa poród. Za to na podstawie wagi pacjentki można powiedzieć trochę więcej. Jak pokazują badania, kobiety, które w ciąży przytyły 20-30 kilogramów, rodzą dłużej. Natomiast mamy, które mają szczupłą budowę i w ciąży przytyły poniżej 20 kg, odżywiały się zdrowo i prowadziły aktywny styl życia, mają znacznie większe szanse na sprawny poród.

Drugi i każdy kolejny poród jest szybszy – fakt: Porody u pań, które już raz rodziły, statystycznie postępują szybciej. Wynika to z faktu, że rozwieranie szyjki macicy postępuje znacznie szybciej niż u pierworódki.

Będziesz rodzic tak długo, jak twoja mama – mit: Nie ma dowodów na to, że długość porodu zależna jest od genów. Dodatkowo, jeśli historia mamy czy babci nie należy do przyjemnych, może zestresować rodzącą i wywołać lęk przed porodem. W takiej sytuacji rdzeń nadnerczy zacznie wydzielać adrenalinę, która będzie hamować wydzielanie oksytocyny, a to może mieć negatywny wpływ na postęp porodu.

Spokojne kobiety rodzą szybciej – fakt: Tak jak stres nie pomaga, tak spokój może usprawnić przebieg akcji porodowej. Wynika to z faktu, że nastawienie psychiczne warunkuje wydzielenie się hormonów. Ważne, by na początku porodu być w miarę spokojnym. Adrenalina będzie potrzebna, ale na dalszym etapie porodu.

fot. istock.com

Wysportowana kobieta urodzi szybciej – trudno powiedzieć: Wysportowana mama w teorii powinna mieć ułatwiony poród. Jednak jeśli kobieta trenowała siłowo jeszcze przed zajściem w ciążę ma i wysokie napięcie mięśniowe, może mieć problem z rozluźnieniem mięśni macicy.

Czy znieczulenie wydłuża poród?

Jeśli podana jest odpowiednia dawka w odpowiednim czasie, znieczulenie nie wpływa na tempo porodu. Rodząca nadal czuje skurcze, może chodzić, kucać, zmieniać pozycje jedynie nie czuje bólu. W sytuacji, gdy zostanie podana zbyt duża dawka lub gdy organizm wolno wchłania lek, może dojść do spadku tępa porodu.

W wannie rodzi się łatwiej i szybciej - prawda: W wodzie mięśnie są rozluźnione, inaczej postępuje rozwarcie, a co za tym idzie akcja porodowa jest nieco przyśpieszona. Rodząca dzięki rodzeniu w wodzie może odczuwać mniejszy ból. W większości polskich szpitali możliwe jest korzystanie z wanny tylko do rozpoczęcia drugiego okresu porodu.

"Próżnociąg" skraca poród - mit: Użycie "próżnociągu" (vacuum) ma pomóc w wydostaniu się dziecka z kanału rodnego i może nieco skrócić drugi okres porodu. Natomiast nie ma wpływu na pierwszy, najdłuższy okres porodu.

Okresy porodu

Pierwszy okres porodu trwa zwykle do 14 godzin i składa się z fazy wczesnej, przyspieszenia i przejściowej. Kończy się z chwilą pełnego rozwarcia szyjki macicy.

Drugi okres porodu, parcie, zajmuje 15 - 60 minut i kończy się narodzinami.

Trzeci okres porodu - trzeba jeszcze urodzić łożysko. Nie zajmie to więcej niż 30 minut.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie