Nacięcie krocza - czy zawsze jest konieczne?

Dowiedz się, kiedy i po co wykonuje się epizjotomię.
Nacięcie krocza - czy zawsze jest konieczne?
fot. istock.com
06.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nacięcie krocza, czyli epizjotomia, wykonywane jest podczas porodu siłami natury. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy. Niestety następstwa zabiegu są odczuwalne jeszcze przez wiele tygodni.

Nacinanie krocza podczas porodu

Tkanki w okolicach pochwy są rozciągliwe, zdarza się, że nie wytrzymują napięcia podczas przechodzenia dziecka. W niektórych przypadkach nacięcie krocza może być zalecone, by zapobiec jego pęknięciu. Zabieg wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy epizjotomii twierdzą, że zabieg chroni kobietę i dziecko przed komplikacjami porodowymi, natomiast jego przeciwnicy są zdania, że to tylko zbędne okaleczanie kobiety.

Nie ulega wątpliwości, że następstwa nacinania krocza dla kobiety są mocno uciążliwe. Kobieta ma problemy z siedzeniem, może pojawić się pieczenie przy oddawaniu moczu lub problemy z trzymaniem moczu. Zabieg ma także duży wpływ na życie seksualne, które może być bolesne, a także kobieta może mniej czuć partnera w wyniku rozluźnienia pochwy.

Nacięcia krocza: wskazania

W wielu szpitalach w Polsce nacinanie krocza wykonuje się niestety rutynowo. Tymczasem wbrew opiniom, cięcie wcale nie goi się lepiej niż pęknięcie. Dlatego nacinanie krocza należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczne. Powiększenie średnicy kanału rodnego jest usprawiedliwione, gdy:

 • matka rodzi pierwsze dziecko w dość późnym wieku,
 • matka nie może podejmować parcia z powodu chorób serca czy poważnych wad wzroku,
 • płód jest niedojrzały i słaby lub słabnie akcja serca płodu,
 • dziecko znajduje się w położeniu pośladkowym,
 • dziecku w czasie przejścia przez pochwę grozi niedobór tlenu,
 • tkanki krocza silnie naciskają na miękką główkę dziecka,
 • tkanki krocza i pochwy nie są wystarczająco elastyczne,
 • główka dziecka jest wyjątkowo duża,
 • w okolicach krocza występują blizny i zmiany po innych zabiegach,
 • konieczne jest zastosowanie kleszczy lub wyciągacza próżniowego.

fot. istock.com

Rodzaje nacięcia krocza

Doświadczona położna odbierająca poród jest w stanie określić stan i "wytrzymałość" krocza. Ewentualną epizjotomię wykonuje się podczas rodzenia się główki, w szczycie skurczu, gdy główka napiera na tkanki krocza i rozciąga je. Prawidłowo wykonane cięcie nie powinno boleć kobiety w trakcie nacinania. Wyróżniamy 4 sposoby nacięcia krocza, w Polsce wykonuje się dwa poniższe:

 • nacięcie pośrodkowe: wiąże się z najmniejszą utratą krwi, łatwiejszym szyciem, mniejszym dyskomfortem w czasie gojenia rany. Niestety nie ma możliwości rozszerzenia nacięcia w razie konieczności, a także istnieje ryzyko pęknięcia w kierunku odbytu i uszkodzenia zwieracza odbytu.
 • nacięcie boczne: powoduje większą utratę krwi, większe dolegliwości bólowe w czasie gojenia. Zaletą jest możliwość rozszerzenia nacięcia oraz to, że wszelkie dodatkowe pęknięcia krocza nie dochodzą do odbytu.

Istnieje jeszcze nacięcie pośrodkowoboczne - nacięcie to łączy wady i zalety nacięcia pośrodkowego i bocznego oraz nacięcie Schuchardta- jest najrozleglejszym nacięciem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie