3 sposoby, które mogą uczynić twój poród łatwiejszym

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Jednak dla wielu obecnych i przyszłych mam słowo poród, poza wieloma pozytywnymi emocjami, kojarzy się również z bólem.
3 sposoby, które mogą uczynić twój poród łatwiejszym
fot. istock.com
20.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Na szczęście są trzy sposoby, które sprawią, że przejdziesz przez poród lepiej.

3 sposoby, dzięki którym poród będzie łatwiejszy

#1 Hipnoporód: jest polecany kobietom, które odczuwają bardzo silny lęk przed porodem. Hipnoporód to połączenie bezpiecznej hipnozy z relaksacją, które przygotowują do porodu. Kobiety, które zdecydowały się na hipnoporód, czuły, że po prostu są lepiej przygotowane i potrafią bardziej skupić się na narodzinach dziecka. To nie jest tak, że hipnoza wprowadza rodzącą w inny stan świadomości, a dziecko z niej dosłownie „wyskakuje”. Przeciwnie, rodząca ma świadomość tego, co się dzieje, nadal jest w realnym świecie. Nicole, mama dwójki dzieci, mieszkająca w Północnej Karolinie, zastosowała hipnoporód dwa razy. Jej pierwszy poród był bardzo długi i zdecydowanie różnił się od drugiego, który był dla niej krótszy i łatwiejszy. W czym pomógł jest hipnoporód?

Nicole nie próbuje udawać, że rodzenie jest łatwe. Zapytana o to, czy poród jest dla niej miłym wspomnieniem, czy lubi rodzić, powiedziała: „Lubić to zdecydowanie za mocne słowo. Myślę, że ciągle mówimy o porodzie, jako bardzo trudnym i intensywnym doświadczeniu fizycznym. Dla mnie było to intensywne i głębokie przeżycie. Rodzenie dzieci to ogromny wysiłek fizyczny, ogromna praca całego organizmu i zastosowanie hipnoporodu pozwoliło mi czuć się lepiej przygotowaną i mieć większe zaufanie do siebie”. W porodzie to najważniejsze.

Nie na darmo wiele położnych w szkołach rodzenia powtarza: „Rodzi się głową”. Kobiety, które zastosowały hipnoporód mówią ciągle o „dobrym przygotowaniu”. O co chodzi? Po pierwsze, jeśli kobieta chce zastosować hipnoporód, powinna się do niego przygotować już w czasie ciąży. Powinna nauczyć się wchodzić w stan autohipnozy, umieć zastosować relaksację i transformację złych przekonań o porodzie, umieć pozbyć się lęków związanych z poprzednim porodem lub innych uprzedzeń. W czasie relaksacji mózg pracuje na poziomie fal alfa, takich, jakie pojawiają się tuż przed zaśnięciem, to można określić jako „wyłączenie się”.

Warto dodać, że za naturalny i fizjologiczny przebieg porodu odpowiada najstarsza część mózgu, czyli mózg gadzi. W czasie tradycyjnego porodu kobieta jest zmuszana do odpowiadania na pytania, w ogóle wszystko, co się wokół niej dzieje, zmusza ją do nadmiernej aktywności umysłowej. Korzystanie z tzw. nowej kory mózgowej powoduje nadmierne wydzielanie adrenaliny, a to zaburza współpracę między naturą a kobietą, zwłaszcza w pierwszym okresie porodu. Adrenalina zaburza naturalny proces uwalniania oksytocyny i endorfin, które można nazwać mieszanką hormonalną ułatwiającą poród.  "Hipnoza" hamuje proces wydzielania się adrenaliny, poziom stresu obniża się, kobieta przestawia się na myślenie najstarszą częścią mózgu i potrafi lepiej skoncentrować się na tym, co właśnie teraz dzieje się z jej ciałem. Ponadto zachodnie badania mówią, że u kobiet, które zastosowały hipnoporód, rzadziej zachodzi potrzeba podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Hipnoporód jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, w ten sposób rodziła również księżna Kate.

fot. istock.com

#2 Poród w wodzie: Jill, mama z New Jersey zdecydowała się na poród w wodzie. Uznała, że ten rodzaj porodu będzie dla niej najlepszy. Kobieta rodziła po raz pierwszy i nie odnotowano u niej żadnych przeciwwskazań medycznych do tego rodzaju porodu. Jill już w czasie ciąży przygotowywała się do porodu w wodzie, czytała na ten temat i szukała technik, które pomogą się jej zrelaksować. Czy odczuwała ból? Jej poród nie był do końca bezbolesny, ale woda złagodziła ból. Poza tym Jill powiedziała: „Kiedy poród jest w toku, nieważne co się dzieje z mamą, ile odczuwa bólu i niedogodności, najważniejsze, że to małe dziecko wykonuje tak ciężką pracę, skręca się i próbuje przesuwać się w stronę wyjścia. Więc mama powinna się wziąć w garść i pomóc dziecku.”.

Istnieją pewne kontrowersje związane z porodem w wodzie. U.S. News Word Raport, Amerykański College Położnictwa i Ginekologii oraz Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowały raport, w którym potwierdzają, że poród w wodzie jest bezpieczny, ale sam moment przejścia dziecka z kanału rodnego wprost do wody może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia dziecka: problemy z oddychaniem i infekcje. Jednak debata jest w toku, środowisko położnych przekonuje zaś, że poród w wodzie jest w pełni bezpieczny.

#3 Znieczulenie zewnątrzoponowe To jeden z najpopularniejszych środków do łagodzenia bólu porodowego. Zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego to przełomowe osiągnięcie w położnictwie: eliminuje ból, ale nie zaburza czucia skurczów macicy, kobieta nadal aktywnie uczestniczy w porodzie. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne dla dziecka. Melissa, zastosowała znieczulenie zewnątrzoponowe przy swoim pierwszym porodzie. Potwierdza, że ten środek uśmierzył ból, ale po jego podaniu odniosła wrażenie, że utraciła kontrolę nad sytuacją. Dlatego jej drugi poród odbył się bez środków przeciwbólowych. Towarzyszył jej intensywny ból, ale czuła, że kontroluje narodziny swojego dziecka. Ból był tak duży, że nie mogła cieszyć pierwszymi chwilami ze swoim dzieckiem. Melissa uważa, że obie metody rodzenia, z zastosowaniem znieczulenia i bez niego, są dobre.

Każdy poród to indywidualne doświadczenie. Warto się do niego przygotować już w czasie ciąży. Z bólem porodowym można walczyć trzema środkami: hipnoporodem, porodem w wodzie lub znieczuleniem zewnątrzoponowym, wybór należy do Ciebie. Najważniejsze, to wybór przemyśleć i do porodu z zastosowaniem którejkolwiek z wybranych metod, dobrze się przygotować.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Madeline (Ocena: 5) 30.12.2023 20:28
Poród mnie przeraża, więc nie planuję dzieci. Wolę bezpieczny seks z moim facetem. Zawsze używam błony dopochwowej Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie