Strach przed bólem porodowym - jak sobie z nim poradzić?

Wszystkie kobiety boją się porodu, zwłaszcza pierwszego. Różnimy się tylko intensywnością tego strachu.
Strach przed bólem porodowym - jak sobie z nim poradzić?
fot. istock.com
12.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Są sposoby na oswojenie lęku przed porodem. Co zrobić, aby strach nie był dominującym uczuciem? Jeśli przyszła mama nastawiona jest pozytywnie, to wtedy rodzi szybciej i łatwiej. A czy odczuwa ból? Oczywiście, ból towarzyszy każdej rodzącej, jednak jeśli jesteś pozytywnie nastawiona, zmniejszasz napięcie swojego ciała, ból jest mniej intensywny i trwa krócej. Odwrotnie dzieje się, jeśli nastawiasz się negatywnie.

Ból porodowy - czy da się z nim oswoić?

Wtedy uczucie lęku wywołuje napięcie w ciele, ból staje się bardziej dokuczliwy, mocniejszy, im większy ból, tym większy strach. Napięcie negatywnie wpływa na akcję skurczową, a przede wszystkim wydłuża poród. Adrenalina możne zmniejszyć odczuwanie skurczy, a nawet zatrzymać akcję porodową. Poród należy do tych zjawisk natury, nad którymi trudno utrzymać kontrolę i panowanie nad tym, co się dzieje. Im większą kontrolę chce mieć kobieta, tym trudniej jej urodzić. Co czym zatem powinna myśleć rodząca? Trzeba się poddać temu, co niesie ze sobą poród, nie blokować emocji, wtedy poziom oksytocyny rośnie i poród się przyśpiesza.

fot. istock.com

Pozwól sobie na ból

Strach przed porodem jest normalny, naturalny, ale problem pojawia się gdy, ten strach staje się uczuciem dominującym i paraliżuje funkcjonowanie. Lęk przed porodem musi być zaakceptowany, trzeba pozwolić sobie na odczuwanie go, a nie walczyć z nim. Tylko wtedy można poskromić ten strach. Po pierwsze trzeba się zastanowić, dlaczego poród boli? Ból porodowy to naturalne zjawisko, które pojawia się po to, aby informować kobietę, na jakim etapie jest jej poród. Poza tym nawet najgorszy ból kiedyś się kończy, a przede wszystkim prowadzi do określonego celu, narodzin dziecka. Położne podkreślają, że z bólem trzeba współpracować, a nie traktować jako wroga.

Jak oswoić strach przed porodem?

Jeśli szukasz informacji na temat porodu np. w internecie, szukaj tych pozytywnych historii. Dobrym pomysłem są spotkania z kimś, kto profesjonalnie przygotuje cię do porodu, zapisz się do szkoły rodzenia lub umów się z położną (masz prawdo do bezpłatnych spotkań z położną jeszcze w czasie ciąży, zapytaj o to w swojej przychodni). Położna poleci ci techniki relaksacyjne, jakie możesz zastosować w czasie porodu. Jeśli pod koniec ciąży zauważysz, że im bliżej porodu, tym czujesz większy strach, zaakceptuj to uczucie – wtedy najlepiej oswaja się strach. Gdy już na sali porodowej poczujesz strach, to też postaraj się go zaakceptować. Nie hamuj negatywnych emocji, takich jak gniew, lęk, złość. Jeśli chcesz krzyczeć, to krzycz, jeśli chce ci się płakać, to płacz, jeśli jesteś zła na coś, to głośno to powiedz – to najlepsze sposoby, aby się odblokować, zaakceptować to, co się dzieje i zacząć rodzić. Pamiętaj, że im bardziej hamujesz negatywne emocje, tym bardziej narasta napięcie, utrudniające akcję porodową. Na porodówce masz prawo robić to, co chcesz, to Twoja chwila, personel nie pierwszy raz widzi rodzącą kobietę, wrzeszczącą na swojego męża. Nie ma się czym przejmować.

Co jest najważniejsze? W czasie porodu musisz być pewna, że wszystko, czego potrzebujesz, aby urodzić dziecko, masz w sobie. To ty wiesz, jak masz rodzić, w jakiej pozycji czujesz się najlepiej, to od ciebie zależy, czy ktoś będzie z Tobą na sali porodowej, czy nie. To ty jesteś odpowiedzialna za ten poród, a personel jest tylko po to, aby ci pomóc. Przy porodzie uwalniane są negatywne emocje, nie miałaś pojęcia, że jest taka strona samej ciebie.

Wszystkim Czytelniczkom w ciąży życzymy udanego porodu i tego, aby lęk przed tym wydarzeniem nie sparaliżował Was! Będzie dobrze!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 19.12.2023 17:01
Poród to nieludzka czynność, dlatego nigdy nie będę mieć dzieci. Dbam o skuteczną antykoncepcję, używam diafragmę dopochwową Caya.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie