Jak się rodzi bliźniaki?

Ciąża mnoga to olbrzymie wyzwanie dla organizmu kobiety.
Jak się rodzi bliźniaki?
fot. istock.com
22.11.2023
Katarzyna Lemanowicz

Podwójne szczęście, podwójna radość, podwójne becikowe... – takie najczęściej określenia przychodzą nam do głowy, jeżeli usłyszymy, że ktoś urodził bliźniaki. I rzeczywiście, jest w tych powiedzeniach wiele prawdy. W przypadku ciąży mnogiej, rodzice w miejsce jednego potomka otrzymują od razu dwoje bądź więcej dzieci... To sytuacja naprawdę niezwykła. Olbrzymie szczęście, które jest również wielkim wyzwaniem. Ciąża mnoga niesie bowiem za sobą wiele niebezpieczeństw zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonych dzieci...

Czy posiadanie bliźniaków jest dziedziczne?

Jeszcze do niedawna uważano, że ciąża mnoga jest wyłącznie „zrządzeniem losu”, „darem z nieba”, którego może spodziewać się każdy. Współczesna medycyna potrafi już nieco bardziej precyzyjnie określić sytuację, w której występuje większe prawdopodobieństwo urodzenia przez kobietę bliźniaków. Duży wpływ mają tutaj przyjmowane przez nią leki hormonalne. Środki te stymulują przecież cykl miesięczny oraz moment owulacji. Okazuje się również, że z przyczyn genetycznych, prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej jest znacznie większe u Europejek niż na przykład u mieszkanek Azji czy Afryki. Wiele osób uważa również, że posiadanie bliźniaków jest po prostu dziedziczne. Jeżeli więc w rodzinie przyszłej mamy przytrafiało się podwójne szczęście, to może ona spodziewać się podobnego prezentu. Na czym polega ta zależność? Głównie chodzi tutaj o to, że pewne kobiety są w stanie wyprodukować w ciągu jednego cyklu więcej niż jedną komórkę jajową gotową do zapłodnienia. I to właśnie ta cecha naszego organizmu jest nieraz przekazywana z pokolenia na pokolenie.

fot. istock.com

Objawy przy ciąży bliźniaczej

Ciąża to bardzo trudny czas dla każdej kobiety. Można powiedzieć, że organizm przestawia się wtedy na zupełnie inny tryb pracy. Konieczne jest przecież utrzymanie przy życiu już nie jednej lecz dwóch osób. Co więc dzieje się w ciele kobiety, gdy zachodzi ona w ciążę mnogą? W takim przypadku podwójne szczęście równa się podwójny trud. Wszystkie ciążowe dolegliwości trzeba bowiem pomnożyć razy ilość noszonych przez nią dzieci. Kobiecie towarzyszy więc bardzo duże zmęczenie, obserwuje się również skumulowanie nieprzyjemnych ciążowych objawów takich, jak mdłości, żylaki, rozstępy czy zadyszka. Kobiety noszące bliźniaki znacznie bardziej niż mamy jednego dziecka przybierają na wadze. Występuje u nich również większe ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby układu krążenia.

Trudne życie płodowe... bliźniaków

Ciąża mnoga to również wielkie wyzwanie dla rozwijających się płodów. Przyjemny i ciepły domek, jakim jest brzuszek mamy, muszą oni dzielić między sobą. Zdobywanie odpowiednich ilości pożywienia i tlenu staje się swoistą walką o przetrwanie. Dlatego też ciążę mnogą automatycznie uznaje się za ciążę podwyższonego ryzyka, która musi podlegać bardzo ścisłej opiece lekarskiej. Płody mogą bowiem rozwijać się nierównomiernie, czasem dochodzi nawet do obumarcia jednego z bliźniąt. Dzieci mają również bardzo małą masę urodzeniową, co sprawia, że zaraz po porodzie wymagają intensywnej opieki medycznej.

Jak się rodzi bliźniaki?

W przypadku ciąży mnogiej istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego. Zwykle, aby uniknąć powikłań, lekarze zalecają cesarskie cięcie. Co więcej, gdy maluszkom nie spieszy się z przyjściem na świat, specjalista zaleca sztuczne wywołanie porodu w 38-39 tygodniu ciąży. Jest to rozwiązanie najlepsze zarówno dla zdrowia matki, jak i jej dzieci. Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, że jeżeli już kobieta decyduje się na poród naturalny i nie ma do niego większych przeciwwskazań, to zwykle przebiega on znacznie szybciej niż też zwyczajny. A wszystko dzięki temu, że dzieci są znacznie mniejsze i tym samym dużo łatwiej jest im pokonać kanał rodny.

O czym każda mama bliźniaków powinna pamiętać?

Główną dewizą kobiety będącej w ciąży mnogiej powinno być słowo odpoczynek! W tym trudnym dla niej okresie właśnie taki mało eksploatujący tryb życia musi być dla niej najważniejszy. Kobieta powinna więc dużo wypoczywać i jak najmniej się denerwować. Aby upewnić się, czy ciąża przebiega prawidłowo, konieczne są również częste wizyty u lekarza i dodatkowe badania.

Na szczęście, wszystkie te wyrzeczenia z czasem zostaną wynagrodzone. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego jak widok dwójki roześmianych, bawiących się wspólnie bliźniaków!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2023 09:14
W moim przypadku konieczne było korzystanie po porodzie z rozszerzaczy pochwy, ale na szczęście ćwiczenia przyniosły efekt. Polecam rozszerzacze Vagiwell
odpowiedz
Polecane dla Ciebie