Jak zmniejszyć lęk i zwiększyć komfort przed porodem?

Jak wskazują wyniki badania “Wpływ zajęć w szkole rodzenia na zmniejszenie lęku porodowego!
Jak zmniejszyć lęk i zwiększyć komfort przed porodem?
09.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Centrum Medyczne CMP prowadzi darmowe zajęcia w swojej szkole rodzenia online. Jak wskazują wyniki badania "Wpływ zajęć w szkole rodzenia na zmniejszenie lęku porodowego [1]", którego celem była analiza czynników wpływających na lęk porodowy oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nim, aktywne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia pozytywnie przekłada się na zmniejszenie lęku i stresu przedporodowego.

Jak zmniejszyć lęk i zwiększyć komfort przed porodem?

Choć w Polsce szkoły rodzenia są powszechnie dostępne i często oferowane przez szpitale, ośrodki zdrowia, organizacje pozarządowe i prywatne podmioty nadal z zajęć przygotowujących do porodu i połogu korzysta zaledwie 5% ciężarnych Polek.

Zdaniem ekspertów szkoła rodzenia to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie i oswojenie lęku przed porodem oraz na przygotowanie przyszłych rodziców do świadomego rodzicielstwa. Tematyka szkół rodzenia obejmuje zazwyczaj zdrowie ciężarnej, techniki relaksacyjne, przygotowanie do porodu, karmienie piersią, opiekę nad noworodkiem i inne aspekty związane z macierzyństwem.

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety – czas oczekiwania, dojrzewania do roli rodzica, lecz także etap pełen niepewności i niepokoju. Uczestnictwo w tym czasie w szkole rodzenia daje przyszłym rodzicom możliwość zdobycia informacji – usystematyzowanych i przekazywanych najczęściej przez lekarzy, położne i innych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Ponadto istnieje wiele badań wskazujących pozytywny wpływ tego typu zajęć m.in. na zmianę nawyków higienicznych i żywieniowych, wzrost wiedzy uczestniczek o przebiegu ciąży i porodu, zmniejszenie poziomu lęku związanego z porodem, czas porodu, efektywniejszą współpracę z personelem medycznym oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaburzeń emocjonalnych okresu poporodowego.

Jak wyjaśnia Agnieszka Popławska-Topor, położna z ponad 20-letnim stażem prowadząca Szkołę Rodzenia Centrum Medycznego CMP, taki kurs to bardzo ważny etap ciąży, a coraz częściej pary uczestniczą w nich także online. - Ruszyliśmy z naszą Szkołą Rodzenia w trybie online podczas pandemii, ale ta formuła zajęć zostanie z nami na stałe, ponieważ świetnie się sprawdza. Podczas zajęć online pomagamy przyszłym rodzicom przygotować się do świadomego przeżycia ciąży, narodzin dziecka i jego pielęgnacji i na żywo przekazujemy taką samą wiedzę, jak na zajęciach stacjonarnych – mówi Agnieszka Popławska-Topor.

CMP zaprasza na darmowe zajęcia w swojej Szkole Rodzenia Online

Jak informuje Agnieszka Popławska-Topor, w CMP właśnie ruszyły zapisy na wakacyjne zajęcia. Program darmowego kursu obejmuje 15 godzin szkolenia dla przyszłych rodziców, a przez cały czas mogą oni liczyć na opiekę położnej i konsultantki Szkoły Rodzenia CMP. - Szkoła rodzenia online ma wiele plusów – ciężarna nie musi wychodzić z domu, gdy gorzej się czuje, a zajęcia opuszczone z powodu niedyspozycji, może odrobić w bardziej dogodnym dla siebie terminie. Nasze zajęcia online dają możliwość zadawania na czacie pytań na wszystkie nurtujące przyszłych rodziców tematy dotyczące ciąży, porodu, laktacji czy opieki nad noworodkiemwyjaśnia Agnieszka Popławska-Topor.

Na bezpłatne zajęcia online w Szkole Rodzenia CMP mogą zapisać się ciężarne zameldowane/mieszkające w Warszawie lub rozliczające tu podatek od osób fizycznych. Ponadto program skierowany jest do kobiet przebywających w domu samotnej matki na terenie miasta stołecznego. Z kursu mogą też skorzystać osoby, które złożyły w Centrum Medycznym CMP deklarację POZ oraz te korzystające z pakietu „Ciąża”.

Co o szkołach rodzenia mówią wyniki badań i analiz?

  • Kobiety po kursach w zakresie edukacji przedporodowej charakteryzuje bardziej higieniczny tryb życia, w tym brak nałogów oraz zdrowsza dieta (Ćwiek i wsp.)
  • Kobiety, które ukończyły kurs przedporodowy w porównaniu do nieuczestniczących w tego typu zajęciach, miały większą wiedzę na temat ciąży i porodu oraz były bardziej świadome celowości ćwiczeń fizycznych zarówno w ciąży, jak i połogu. Ponadto prowadziły bardziej higieniczny tryb życia, lepiej się odżywiały, wykazywały większy spokój wewnętrzny i cechowały się wyższą samooceną. (Stangret i wsp.)
  • Ciężarne, które uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez szkoły rodzenia, wykazywały niższy poziom lęku niż badane, które nie brały udziału w tego rodzaju przygotowaniach do porodu (Bączyk i wsp.). Również Stangret i wsp. wykazali niższy poziom lęku w czasie porodu u kobiet po kursie w porównaniu z ciężarnymi nie uczęszczającymi do szkoły rodzenia.
  • Wśród absolwentek szkoły rodzenia tolerancja bólu w pierwszym okresie porodu była lepsza i nieznacznie rzadziej wymagały one podawania opioidowych leków przeciwbólowych. Ponadto w grupie tej średni czas porodu był krótszy oraz zaobserwowano niższy odsetek okołoporodowych obrażeń kanału rodnego i mniejszą częstotliwość wykonywania nacięcia krocza, co może potwierdzać, iż udział w zajęciach przygotowujących do porodu istotnie wpływa na jego przebieg. (Kwiatek i wsp.)
  • Kobiety uczestniczące w zajęciach szkoły rodzenia były znacznie bardziej zadowolone z przebiegu porodu i współpracy z personelem medycznym (84%) w porównaniu do kobiet niepoddanych wcześniej tego typu edukacji (43%). Ponadto kobiety z pierwszej grupy lepiej oceniały swoje przygotowanie do rodzicielstwa. (Schmied i wsp.) .

 

[1] http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2017/2/232_2_64_2017.pdf

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ela (Ocena: 5) 27.08.2023 12:57
Po porodzie i połogu miałam duże wahania cyklu. Robiłam zapisy płodności na komputerze cyklu MyWay i wykresy pokazywałam mojemu ginekologowi. Dobrał leki i teraz jest okej.
odpowiedz
Klara (Ocena: 5) 27.08.2023 12:34
Wolę zabezpieczać się, aby nie mieć dzieci, używam błony dopochwowej caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie