Czy możesz sama wywołać poród? Triki, które podsuwa natura

Wywołać poród? Raczej robimy wszystko, by nie urodzić przedwcześnie.
Czy możesz sama wywołać poród? Triki, które podsuwa natura
21.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Czasem jednak, kiedy 40. tydzień ciąży mija, skurczów ani widu ani słychu - wtedy warto pomóc sobie na przykład... masażem sutków. Czym jeszcze?

Gdy mija termin porodu, a naszemu maluchowi wcale nie śpieszy się na świat, w pewnym momencie musimy pomóc mu się ewakuować. Możesz spotkać się z niezliczoną ilością porad, jak przyśpieszyć poród. Obejmują one wskazówki na temat diety, a nawet zachętę do medytowania.

Zanim okaże się, że to lekarze będą musieli podać ci oksytocynę, wypróbuj kilka trików, które znały już nasze mamy i babcie, a dziś rekomendują je położne.

Domowe sposoby wywołania porodu

#1 Stymulacja sutków: Najprostszym sposobem wywołania skurczy porodowych jest delikatny masaż sutków. Jak to robić? Złap brodawkę między kciuk a pozostałe palce dłoni. Roluj i delikatnie wyciągaj przez 2 minuty. Zrób 3 minuty przerwy. Powtarzaj ten cykl przez 20 minut. Jeśli skurcze nie pojawiają się, wydłuż o minutę czas stymulacji, a skróć czas odpoczynku. Przestań masować sutki, kiedy poczujesz skurcze trwające dłużej niż minutę i występujące co około 3 minuty. Możesz także poprosić o pomoc ojca dziecka, a mianowicie...

#2 Seks: Kochaj się z partnerem do woli. On na pewno się z tego ucieszy! Jak to działa? W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny - hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej zgładzanie i rozwieranie. Co więcej, gdy kobieta przeżywa orgazm, w jej ciele wydziela się oksytocyna - hormon, którego produkcja odpowiada za pojawienie się skurczów macicy. Wywołanie porodu tym sposobem jest więc skuteczne. Musisz jednak pamiętać, że w ostatniej fazie ciąży możesz nie mieć ochoty na seks. To normalne. Wówczas ograniczcie się do czułych pieszczot. Zwykle delikatny masaż brzucha, stymulacja brodawek przez partnera, powinny okazać się wystarczająco skuteczne. Także odpowiednie rytmiczne oddychanie w kierunku przepony, wypuszczanie po wdechu powietrza ustami, powtarzane parokrotnie, może pomóc. W jakiej sytuacji jeszcze możesz wykorzystać swój oddech?

fot. istock.com

#3 Ruszaj się: Powolny spacer, nie tylko na świeżym powietrzu, ale także wchodzenie i schodzenie po schodach bardzo pomaga urodzić. Dlaczego? Przy ruchu, kołysaniu biodrami, dziecko ustawia się odpowiednio w kanale rodnym i działa na nie grawitacja. Intensywny oddech i ruch wspiera pojawienie się skurczów. Dlatego również tańcz! Sama, ze swoim partnerem, przy muzyce, którą lubisz, a która przyniesie ci rozluźnienie.

#4 Masaż: Jest kilka miejsc na ciele, których uciskanie wywołuje skurcze macicy. Są to: punkt w odległości czterech złączonych palców nad wewnętrznymi kostkami obu nóg, punkt między kciukiem a palcem wskazującym oraz wgłębienie na szczytach ramion. Są to miejsca łatwe do zlokalizowania, bo mocniejsze ich przyciśnięcie powoduje ból. Masuj je delikatnie, lekko uciskając przez 30-60 sekund co dwie minuty.

Pamiętajmy, przekroczenie o tydzień czy dwa terminu porodu nie jest jeszcze powodem do paniki. Jeśli z dzieckiem jest wszystko w porządku, rusza się, na zdjęciu usg i w opinii lekarza wszystko jest dobrze, naprawdę nie należy się martwić. Możesz jedynie zacząć stosować powyższe triki.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2023 12:54
Ja w ogóle nie chce dopuścić myśli o ciąży. Mam na szczęscie błonę dopochwową Caya i w razie zbliżenia używam
odpowiedz
Zoe (Ocena: 5) 27.08.2023 12:37
Po moim ciężkim porodzie fabrykę zamknęłam. Skutecznie zabezpieczam się mechanicznie. Mam zawsze pod ręką błonę dopochwową Caya i polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie